Erkek Sultan Papağanım Tüylerini Yoluyor ve Konuşmayı Bıraktı

Ece Akaryıldız

Yeni Üye
Merhaba, erkek sultan papağanım 1.5 seneyi aşkın süredir bizimle. Biz gelmeden yaklaşık 1 sene öncesinde küçük yeğenime hediye olarak alınmıştı, eve kedi almaya karar verdiklerinde biz devraldık... Bu sebeple yaş gibi bazı detaylara maalesef hakim değilim. Öncesinde çağrı ötüşü haricinde hiç ötmeyen kuş, bize geldiğinde birebir konuşmalarımız sayesinde çokça kelime söyler hale geldi, isimlerimizi ve ıslık şekillerimizi ayrı ayrı taklit ediyordu. Hatta ıslık olarak marş bile öğrenmişti. Banyo sevmedi ama düzenli olarak fıs fıstan hoşlanıyor hemen kanatlarını kaldırıyor. Belirtmem gereken bir durum da hiç uçtuğunu göremedik. Uzun süreler düzenli olarak kapısını açıp bekledik çıkmadı, elimizi uzattığımızda hep korktu, daha sonraları ısrarla çıkardık sadece etrafta yürüyüp kafesine döndü. Uçma çabası bile sergilemedi. Bunun haricinde ara ara tüylerini yoluyordu, geçtiğimiz sene bu zamanlar 2 ayrı veterinere götürdük bi tanesi vitamin verip gönderdi, diğerine 3 kez gittik antidepresan ve alerji iğnesi oldu. Önce bir kaç gün bize küstü ve tüylerini yolduğu gibi ağzıyla iğne yerini kanatıp yara yaptı. Tüylerinde maalesef çok değişiklik olmadı, yara yaptığı yer de bir süre pansumana rağmen kel kaldı. Şu anda ise hala tüyleri çok kötü durumda, kanat ve kuyruğunu tamamen yoldu uçuş tüylerinin hiçbiri kalmadı. Ve son bir aydır sustu desem yeridir. Sürekli lafa karışıp öten kuş sadece arada bir babamı görünce azıcık serenad yapıyor sonrasında sadece gün içinde bazen ısrarcı şekilde çağrı ötüşleri yapıyor. Derdini anlamaya çalışıyorum, açıkçası artık veteriner konusunda ds çekincelerim var. Yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum

Ekli dosyalar

• 15696565822941841605016.jpg
    15696565822941841605016.jpg
    804.8 KB · Görüntüleme: 10

Liebe55

Veteran
Hoşgeldiniz. Bu konuda ben sizi doganay arkadaşın tercübelerine bırakıyorum
B vitamini ve Parazit kürü yaptınızmı bilmiyorum. kuşlarda parazit oldugunda tüylerini yolar kanatır gibi haraketler görünmekte
zaman zaman mama verilip içine multivitamin eklenebilir kafesi ve içindeki herşeyini ayda birkez çamaşır suyuyla sıcak suda bekletilip yıkanması parazitleri yok eder varsa yoksada yapılmalı olmaması için önlem alınmış olunur
Yine belirtteiğim gibi Doganay geldiginde mutlaka cevap yazacaktır size geçmiş olsun.

Oyla 0

Ece Akaryıldız

Yeni Üye
Hoşgeldiniz. Bu konuda ben sizi doganay arkadaşın tercübelerine bırakıyorum
B vitamini ve Parazit kürü yaptınızmı bilmiyorum. kuşlarda parazit oldugunda tüylerini yolar kanatır gibi haraketler görünmekte
zaman zaman mama verilip içine multivitamin eklenebilir kafesi ve içindeki herşeyini ayda birkez çamaşır suyuyla sıcak suda bekletilip yıkanması parazitleri yok eder varsa yoksada yapılmalı olmaması için önlem alınmış olunur
Yine belirtteiğim gibi Doganay geldiginde mutlaka cevap yazacaktır size geçmiş olsun.
Çok teşekkürler dikkate alacağım

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Geçmiş olsun. Tüyleri gerçekten bakımsız görünüyor. İyi bir vitamin ve aminoasit desteği gerekiyor öncelikle. Pet ürünler satan sitelerden örneğin hobipet, petmarketburada, akyolkardesler. com gibi sitelerden temin edilebilir. Örneğin Dac, Röhnfried, Tolyamin Forte gibi ürünler alınabilir. Ayrıca özellikle sizin B vit. takviyesine ihtiyacınız var. Piyasada da şuan en etkili ürün Beforvel'dir. Onuda zirai ilaç satan yerlerden temin edebilirsiniz. 15-20 lira gibi bir fiyatı var. Çok uzun süre gidiyor.

Tüy yolma sebebi dediğiniz gibi stresten oluyor olabilir ama uçma eğilimi olmaması da kanat tutukluluğunun olabileceğini gösteriyor bazen. Elinize alıp yavaşsa yukarıdan aşağı indirip kaldırdığınızda genelde kanatlarını tam açıp uçma eğilimine girmesi lazım. Bunun yerine hafif kaldırıp duruyorsa sabit tutukluk olabilir. Genelde bu tutukluk bakterilerden kaynaklı olabildiği gibi kimi zamanda doğuştan olabiliyor. Bakteri durumu ise tedavi edilmeli ama bu bakteriyi anca testlerle öğrenebilirsiniz.

Sultan papağanları eş ihtiyaçları olduğunda da çok agresif ve çirkin takıntıları oluyor. Bir eş almayı düşünürseniz iyi gelebilir ona. Birde kafes maalesef uygun değil. Sultan papağanları geniş papağan kafeslerinde bakılmalıdır.

Yolma sorunu var demeseydiniz gördüğümde tüy hastalığı olduğunu söylerdim. :(

Oyla 0

Ece Akaryıldız

Yeni Üye
Geçmiş olsun. Tüyleri gerçekten bakımsız görünüyor. İyi bir vitamin ve aminoasit desteği gerekiyor öncelikle. Pet ürünler satan sitelerden örneğin hobipet, petmarketburada, akyolkardesler. com gibi sitelerden temin edilebilir. Örneğin Dac, Röhnfried, Tolyamin Forte gibi ürünler alınabilir. Ayrıca özellikle sizin B vit. takviyesine ihtiyacınız var. Piyasada da şuan en etkili ürün Beforvel'dir. Onuda zirai ilaç satan yerlerden temin edebilirsiniz. 15-20 lira gibi bir fiyatı var. Çok uzun süre gidiyor.

Tüy yolma sebebi dediğiniz gibi stresten oluyor olabilir ama uçma eğilimi olmaması da kanat tutukluluğunun olabileceğini gösteriyor bazen. Elinize alıp yavaşsa yukarıdan aşağı indirip kaldırdığınızda genelde kanatlarını tam açıp uçma eğilimine girmesi lazım. Bunun yerine hafif kaldırıp duruyorsa sabit tutukluk olabilir. Genelde bu tutukluk bakterilerden kaynaklı olabildiği gibi kimi zamanda doğuştan olabiliyor. Bakteri durumu ise tedavi edilmeli ama bu bakteriyi anca testlerle öğrenebilirsiniz.

Sultan papağanları eş ihtiyaçları olduğunda da çok agresif ve çirkin takıntıları oluyor. Bir eş almayı düşünürseniz iyi gelebilir ona. Birde kafes maalesef uygun değil. Sultan papağanları geniş papağan kafeslerinde bakılmalıdır.

Yolma sorunu var demeseydiniz gördüğümde tüy hastalığı olduğunu söylerdim. :(
Öncelikle açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim. Suyunu her değiştirdiğimizde düzenli olarak apexisol multivitamin damlatıyoruz ama sizin yazdığınızdan sonra kutuya tekrar baktım sanırım bu b vitamini içermiyor. En kısa zamanda temin edip b vitamini ve aminoasit takviyesine başlayacağım. Ele gelme konusunda maalesef çok agresif, hiç bir şekilde alıştıramadık bırakın ele almayı kafesin dışında elinizi kıpırdatsanız hemen ısırma tepkisine giriyor korkuyor. Bir kaç kez iğne yarasına pansuman yapmak için zorla eldivenle alabildik kafesinden Yine de kanatlarındaki durumu kontrol etmeyi deneyeceğim. Eş için biraz daha beklemek istiyorum, kafes konusunda biraz daha detay verebilirseniz çok sevinirim. Son olarak da sizden veteriner anlamında bir tavsiye isteyeceğim. İstanbul Maltepe/Bostancı civarlarındayım. Kuşa bakan veteriner bulmakta zorluk çekiyorum. Geçtiğimiz sene tüylerini çok yolduğunda tavsiye üzerine Kozyatağı'nda bir kliniğe gitmiştik ancak sonuçtan pek memnun kaldığımı söyleyemem, o dönem de bu fotoğrafta gördüğünüz haldeydi, antidepresan ve alerji iğnesi yaptılar ve her hangi bir tavsiyede bulunmadan kendi haline bırakın diyip gönderdiler. Sonrasında da maalesef pek değişen bir durum olmadı, iğneden sonra bize küstüğü için ve açıkçası pek ilgi de görmediğimiz için tekrar götürmeye çekindim. Cevabınızı bekliyorum, iyi akşamlar dilerim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kafes için bu tarz bir konu hazırlamıştım:
Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Uygun olmayan Kafesler, kuşlarda ciddi anlamda stres ve mutsuzluk yaratıyor. Bu nedenle en çok buna dikkat etmek lazım. Yüksekliği ve genişliği alabileceğiniz son durumda olması lazım. Örnek kafesler
Sultan Papağanı için Kafes Örnekleri

Zaman zaman letsgo gibi uygulamalarda ya da facebook üzerinde 2. el papağan kafesleri oluyor. Daha uyguna getirilebilir :)

Veteriner için iyi bir öneride bulunamayabilirim çünkü Ankara'da yaşıyorum. İstanbul da daha önce bir makalesini çevirdiğim ve kuşlarla ilgilendiğini bildiğim bir veteriner var. istanbulvet. com siteleri. Ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Diğer üyelerimizde bildikleri veterinerleri önerecektir.

Oyla 0

Ece Akaryıldız

Yeni Üye
Kafes için bu tarz bir konu hazırlamıştım:
Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Uygun olmayan Kafesler, kuşlarda ciddi anlamda stres ve mutsuzluk yaratıyor. Bu nedenle en çok buna dikkat etmek lazım. Yüksekliği ve genişliği alabileceğiniz son durumda olması lazım. Örnek kafesler
Sultan Papağanı için Kafes Örnekleri

Zaman zaman letsgo gibi uygulamalarda ya da facebook üzerinde 2. el papağan kafesleri oluyor. Daha uyguna getirilebilir :)

Veteriner için iyi bir öneride bulunamayabilirim çünkü Ankara'da yaşıyorum. İstanbul da daha önce bir makalesini çevirdiğim ve kuşlarla ilgilendiğini bildiğim bir veteriner var. istanbulvet. com siteleri. Ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Diğer üyelerimizde bildikleri veterinerleri önerecektir.

Doğanay bey tekrar merhaba, öneriniz üzerine yeni kafes temin ettik. Salı gününden beri yeni kafesinde, alıştığını düşünüyorum. Kafese kendi kendine girmesini bekledik, girdikten sonra da belki dışarı çıkmak ister diye kapısını açık bıraktık. Yaklaşık 10 dk kadar kafeste dolandıktan sonra hop dışarı atladı. 1 saat kadar gezindi, özellikle babamın yanında çok durdu hatta bir kez ayağına çıktı. Normalde çok ürkekti kafesten çıkmazdı diyebilirim. Konuşma konusunda değişen bir şey yok sadece bazen babamla konuşuyor onun haricinde sadece ara ara çağrı ötüşleri ve söylenme gibi mırmır sesler çıkarıyor. Bu arada dışarıdayken bir şey gözlemledim, uçmaya çalışıyor artık. Ama maalesef uçuş tüylerini yolduğu için uçamadığını düşünüyorum. :( çabaladığını kanatlarını hareket ettirdiğini görmek dahi sevindirdi bizi.

Güncel durum bu şekilde. Size danışmak istediğimse bahsettiğiniz ilaçları maalesef tam olarak bulamadım piyasada ve online sitelerde. Dikkatimi çeken bazı vitaminler oldu ama emin olamadım, onları en sona listeleyeceğim. Beni bu konuda yönlendirebilirseniz çok sevinirim hızlı şekilde temin etmek istiyorum. Listeye bakmaya vaktiniz yoksa bile bana seçim yaparken dikkat etmem gereken hususları belirtebilirseniz çok mutlu olurum. Yanlış ürünler kullanıp onu daha da fazla yıpratmaktan korkuyorum bu sepeble sizi rahatsız ettim. Şimdiden çok teşekkürler

Röhnfried bt amin forte amino asit b vitamini ve elektrolit karışımı
Tollisan Med. Tollyamin forte
Nekton B kompleks b vitamini
Nekton bio tüy düzenleme vitamini
Nekton bio tüy gelişim vitamini
Nekton msa kalsiyum ve aminoasit takviyesi
Biyoteknik Avisol B
Refarm Provit VMK multivitamin DHA mineral ve amino asit karışımı
Refarm Provit vt tüylenme için yüksek oranda biotin ve dha karışımı
Pharmased maxisol tüvit tüy vitamini
Raff b plus kuşlar için vitamin yem takviyesi
Hobi aminovit b tüy karaciğer kas düzenleyici multivitamin
Hobi tüy gelişim ve değişim vitamini
Versele laga mutavit tüyler için özel vitamin
Versele laga mutavit sıvı tüylenme vitamin
Versele laga oropharma mutavit liquid tüy için sıvı vitamin
Beaphar vitamine b6/b12 kuşlar için tüy vitamini
Hainks multi vx a d3 k3 e ve b kompleks vitamin

Ve kuşlarda bira mayası hakkında düşüncenizi merak ediyorum, araştırırken çokça karşıma çıktı. Sizce kullanımı faydalı mı?

Oyla 0