Eş alacağım ama bazı tereddütlerim var

GüzelKuş

Veteran
Arkadaşlar 5 aylık muhabbet var bende eş için erken zaten bunun farkındayım kafesi geniş salma kafes cifthane yani rahat ediyor içeri de ama ben istiyorum ki yanında bir arkadaşı olsun ama benim kuşu elime alıp kutuya koyarak petshopçu ya gidersem benim kuş daha elime gelmez bu hatayı bı kaç kez yaptım hem çok bağırdı hemde gelmedi sonraları alıştı ama ben 6 aylık bir dişi alsam kafesin ortasına teli koysam bir müddet öyle görseler birbirlerini alışırlar mı?
5 6 ay çok büyük değil bana göre ayrıca bir de ben bunları birleştirsem ama yuvalık takmasam 1 yaşlarına kadar bu süre içinde çiftleşme olursa ne olabilir ? Çoğu insan yuvalık takmazsan dişi yumurtlamaz diyorlar peki ya bende öyle olmazsa dişi yumurtlamak isterse ve yuvalık yok ise stress olmaz mı onda 6 aylık kuşlar çiftleşirse bunda mahsur olur mu yuvalık takılı olmayacak zaten bu konuda çok acemiyim pazar günü tanıdığım bildiğim bir yerden temiz düzgün bir dişi almayı düşünüyorum o yüzden sorma gereği duydum teşekkürler şimdiden

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sizinle aynı düşünmüyorum. Yanına bir arkadaş alacağınız için küsme, darılma durumu olmayacaktır. Bence kendisi seçsin. Kuşlar 7. ayından itibaren eşleşebilirler. Dediğiniz yöntemde olabilir fakat kesin çözümdür diyemeyiz.

Kuşları aldıktan sonra hemen yuvalık takılmamalı. Yeni gelen kuş strese girer ve saldırgan olur. Bu sürede kuşlar birbiriyle anlaşırlarsa eğer ( kusma, birbirlerini kaşıma vb.) durumlar gözlemlemeye başlarsanız yuvalık takmanız gerekir. 6. aylık kuşlar çiftleşirse mahsuru olmaz elbette ama biraz daha geç bir süreçte olması daha sağıklı olacaktır.