Eş kuşlarda kulukca sorunu ve yumurta kırma isteği !!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan İpek.s
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

İpek.s

Yönetici
Moderatör
😶‍🌫️ bakalım bu sefer neler olacak umarım 2. Kuluçka da varan 3 olmaz 😕
Öncelik onların sağlığı hocamın da dediği gibi yumurta yine kapıya dayandı ☺️
Bu süre içinde yem su değişikliği hariç hiç rahatsızlık vermedim desem yeridir
İlk Yumurta gelir gelmez müjdesini vericem hayırlısıyla ☺️

Ekli dosyalar

• IMG_20221111_120114.jpg
    IMG_20221111_120114.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20221111_120041.jpg
    IMG_20221111_120041.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20221111_120118.jpg
    IMG_20221111_120118.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 13
Hocam şöyle oldu hemen özet geçeyim
2. Yumurta yaptığı gün malum deprem oldu sonra herşey sarpa sardı diyebilirim ben ona yoruyorum 2 . Yumurta sonrası tavrı değişiklik gösterdi ve 3. Yumurta yi kafes tabanına yapmış ve üstünü yemiş 🙄
Yuvaliga giriyordu ama üstüne yatmadı
Değişik tavır sergiledi video da olduğu gibi Doğanay hocam kızgınlık yumurtasi olabilir dedi ama toplamda 3 Yumurta gelmesi
Kuşun yaşlı olma ihtimalini aklıma getirdi
Yaşını bilmiyorum çünkü
Hocamın da dediği gibi kısa süre içerisinde tekrardan Yumurta yapar dedi
Kırmak istediği yumurtalari aldım alışkanlık haline getirmesin diye

Ve bugün yarın yumurta yapacak belliki kuyruk sekmesi sıklaştı

Depremden dolayı stres yaşamış olabilir evet ama yuvalığı beğenmemişde olabilir.. Yuvalık malzemesi çok az koymuşsun rahat edememiş olabilir.. Yuvaya bol kepçe mısır granülü koyarsan daha iyi olur ;)

Depremden dolayı stres yaşamış olabilir evet ama yuvalığı beğenmemişde olabilir.. Yuvalık malzemesi çok az koymuşsun rahat edememiş olabilir.. Yuvaya bol kepçe mısır granülü koyarsan daha iyi olur ;)
Hocam ben malzemeyi kararında koydum ama folluk ile yuvalık arasına attı
Hanım efendi 🤷
Granül kullandım diğer kuluçkada
Granül de bile zor ikna olmuştu ama bakteri üreten bir ürün olduğu için cips talaşı kullanmaya karar verdim
Bugünkü hali bu yumurta geldi gelecek
Yuvalık daha önce onun kullandığı yuvalık
Hocam sürekli havaya bakıyordu sanki her an birşey olacak gibi
O yüzden depremden etkilendiğini düşündüm kafesleri evin en yüksek yerinde duruyor çok fazla hissetmiş olabilir
Şuan o sorun geçti çok şükür

Ekli dosyalar

• IMG_20221113_101353.jpg
    IMG_20221113_101353.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
Şuan bir sorun daha var
Ara ara dışkıda sindirilmemis yem görüyorum Mesela 10 dışkı yapıyorsa günde ikisinde bir iki yem gördüm
İlk iş yem değişikliği
King markasını alicam dışkıda düzelme olmazsa konu açmayı düşünüyorum umarım yem ile ilgilidir

İkinci yumurta da zamanında geldi bugün 3. Yumurta gelmesi gerekiyor ama belirti Yok gibi
Şöyle bir durum var diğer kulukcada olmayan birşey bu sefer erkekte yuvaliga giriyor
Normalde dişi izin vermezdi
Dışkı da çok fark edilen bir büyüme var
Ara ara dışkıda yem gözlemliyorum
4 gündür ilk defa bugün gözlem yaptım rahatsızlık vermemek adına
Dışkıları bu şekilde fark ettim
Ortada duran kocaman dışkıyi bir kerede bırakmış diğer dışkılar da dişinin ama ortada olan çok büyük

Ekli dosyalar

• IMG_20221118_112744.jpg
    IMG_20221118_112744.jpg
    662.9 KB · Görüntüleme: 12
İkinci yumurta da zamanında geldi bugün 3. Yumurta gelmesi gerekiyor ama belirti Yok gibi
Şöyle bir durum var diğer kulukcada olmayan birşey bu sefer erkekte yuvaliga giriyor
Normalde dişi izin vermezdi
Dışkı da çok fark edilen bir büyüme var
Ara ara dışkıda yem gözlemliyorum
4 gündür ilk defa bugün gözlem yaptım rahatsızlık vermemek adına
Dışkıları bu şekilde fark ettim
Ortada duran kocaman dışkıyi bir kerede bırakmış diğer dışkılar da dişinin ama ortada olan çok büyük
yuvada zaman geçirdiklerinde tutuyorlar, ilk fırsatta yapıyor dışkısını. Bu nedenle büyük görünüyor. Erkeğin yuvaya girmesine izin vermesi bence çok önemli bir adım. Genelde olumlu olur ancak bazı erkekler yumurta canavarı olabiliyor.

yuvada zaman geçirdiklerinde tutuyorlar, ilk fırsatta yapıyor dışkısını. Bu nedenle büyük görünüyor. Erkeğin yuvaya girmesine izin vermesi bence çok önemli bir adım. Genelde olumlu olur ancak bazı erkekler yumurta canavarı olabiliyor.
İşte bende ondan şüpheliyim hocam diğer kulukcada İlk yavru çıkınca izin vermeye başlamıştı bu sefer farklı oldu
Bazı erkekler yumurtanın üzerine yatabilir
Ama Bizim erkek çok ilgisizdi dişiyi besleme konusu hariç 2 yumurta az geldi bana 😐 yaş ile alakalı mi ? Yumurta sayısı

İşte bende ondan şüpheliyim hocam diğer kulukcada İlk yavru çıkınca izin vermeye başlamıştı bu sefer farklı oldu
Bazı erkekler yumurtanın üzerine yatabilir
Ama Bizim erkek çok ilgisizdi dişiyi besleme konusu hariç 2 yumurta az geldi bana 😐 yaş ile alakalı mi ? Yumurta sayısı
pek sayılmaz aslında ama diğer üç yumurtadan geriye kalanlar belki de. Bir şekilde durdurdu dişi diyelim. Yumurtalar boşsa bir süre kuşları ayırmanızı tavsiye ederim.

pek sayılmaz aslında ama diğer üç yumurtadan geriye kalanlar belki de. Bir şekilde durdurdu dişi diyelim. Yumurtalar boşsa bir süre kuşları ayırmanızı tavsiye ederim.
Aklımda olanı dile getirdiniz hocam
Zamanı gelince doluluk kontrolü yapicam şuan gündüz vaktinin büyük bir bölümünü yuvalıkta geçiriyor
Üzerine yatmaya başladı sanırım

Ekli dosyalar

• IMG_20221118_133404.jpg
    IMG_20221118_133404.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 10