Eş Tutma

Erdem AYYILDIZ

iyikus.com Üyesi
Videodaki sarı olan erkek kuş. Aynı kafese dün akşam koydum arada kız olan erkeği kovalıyor fakat videodaki gibi iyi de geçiniyorlar. Ben bu konuda fazla bilgili değilim eş tutarlar mı? ( yuvalık siparişi verdim 2-3 güne gelir )

Ufak kavgaları dert etmeyin olabilir.Yanına yaklaştığınızda kavga oluyorsa kıskanıyordur.
Birbirlerini kaşıyorlarsa yan yana uyuyorlarsa. Beraber duruyorlarsa.Eş tutmuş demektir bunlar eş tutma belirtileri.

Oyla 0
Birbirlerine alışmaları zaman alabilir 1 ay kadar çünkü kuşu diğerinin kafesine koyduğunuzda kafesi sahiplenme olabiliyor.zaman verin.

Oyla 0
Konuyu açan arkadaşıma teşekkür ederim.Değerli üyelerimiz ve yöneticilerimiz eş tutma konusunda yeni bir konu açmak yerine buraya yazarak fikrinizi almak istiyorum bende.

Öncelikle şöyle bahsedeyim.İri bir çek bir yaşına gelmiş Yeşil ,kanatları gri spangle gibi hiç çiftleşmemiş erkek kuşum.Önceki dişisi ile çok anlaşamadılar.İzmir dedikleri bir ırk ama dişi çılgın gibiydi tabiri caizse muhabbet kuşunun formulası yuva deliğinden girmek için 3 kere kafes teline çarpan bir kuş.Tabi böyle bir kuş o hızla yuvaya girdiği anda eminim ki yumurtasınıda kırar dedim ve onu küçük bir kardeşimize hediye ettim.Eş olacak yawru bakacak anaç bir kuş değildi.

Bunun yerine 10 aylık kırmızı göz sarı tüy beyaz kanat bir lutino dişi aldım.Tatlı bir kuş.Erkek uzun süredir kafeste olduğu için dişide aldığım kişide tek başına ayrı kafeste kuşlarla birlikte olduğu için karantina uygulamadan erkeğin yanına yerleştirdim.Erkek hemen ayak atıp kur yapmaya başladı hatta çiftleşme pozisyonu aldılar tabi başarılı olmasa da.

Değerli arkadaşlar benim sizlerin fikrinizi almak istediğim noktalar ise şunlar görüşleriniz için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım;

1: Kavga yok kusma var gaga vurma var erkeğin dişiyi yuvaya sokmuşluğu var çok yeni bir yada iki kez gördüm az da olsa kaşıma var eş olma ihtimalleri bunlara bakılarak bir oran düşünsek yüzde kaç olur ?

2:Irk araştırması yaparken Lutino dişilerin baskın hayvanlar olduğuna dair bir kaç yazı okumuşluğum var lutino dişi besleye üyelerimiz yöneticilerimiz bu konuda ne düşünürler?

Herkese iyi forumlar dilerim.Saygılarımla

Oyla 0
Merhaba, bu konu başka bir üyemizin sorun konusu olduğundan içerik aynı bile olsa yeni bir konu açabilirseniz sevinirim bir sonrakine.

Söylediğiniz tüm durumlar baskın bir erkeğin dişiyi ikna ettiği yönünde. Oran yüksek bence :)
Lutino kuşlar çekinik kuşlar ve cinsiyete bağlıdır. Eğer erkek kuşta taşıyıcılık varsa lutino ya da albino bebek alma oranınız artacaktır.

Oyla 0
Merhaba, bu konu başka bir üyemizin sorun konusu olduğundan içerik aynı bile olsa yeni bir konu açabilirseniz sevinirim bir sonrakine.

Söylediğiniz tüm durumlar baskın bir erkeğin dişiyi ikna ettiği yönünde. Oran yüksek bence :)
Lutino kuşlar çekinik kuşlar ve cinsiyete bağlıdır. Eğer erkek kuşta taşıyıcılık varsa lutino ya da albino bebek alma oranınız artacaktır.
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim.Konu açma konusunda daha titiz davranacağım.Saygılarımla.

Oyla 0