Etkinlik: Kuşlarınıza verdiğiniz favori ek besininiz nedir?

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar ufak bir etkinlik yapalım dedim. Sizce kuşlarınızın diyetinde olmazsa olmaz dediğiniz besinler hangileri? Sebze, meyve, yeşillik veya kuşlara verilen herhangi bir besin olabilir..

Herkesin bir tane besin söyleme hakkı var. Gerekçesiyle birlikte yazarsanız daha iyi olur. Ve daha önce yazılan tekrar yazılamaz..

Bu konunun amacı en iyi ek besinleri belirlemek ;)

Ben başlıyım;

Havuç
Kuş yemlerindeki hiç bir tohumda A vitamini olmadığı için kuşların diyetinde mutlaka A vitamini içeren bir besin bulunması lazım. Zira kuşlarda en fazla eksikliği görülen vitamin A vitaminidir.. Haftada bir kere havuç vermek çok faydalıdır...

Atilla Algansoy

Veteran
Merhaba;
Haşlanmış Patates
İshal tedavisinde bazen ana madde, bazen de yan destek olarak kullanıyorum.
İshali kesmede ve vücudun ishal sırasında kaybettiği mineralleri vücuda geri yüklemede ayrıca vücuda elektrolit desteği yönünden başarılı buluyorum.
Kuşlarım severek yiyor.
Hasta kuşa tedavi süresince zaman kazandırıyor.
Özellikle yaz aylarında hiç bir sorun olmasa bile haftada 2-3 kez içine başka katkılar da ekleyerek kuşlarıma veriyorum.

Son düzenleme:

Mine girginer

iyikus.com Üyesi
Merhaba
Kineo ve brokoli
Yumurta sevmeyen muhabbet kuşum için alternatif olarak yüksek protein içeren Kinoa veriyorum.
Yabancı yayınları okuyan kızım, kinoa nin kabuğunda toksin madde olduğunu ve çok iyi yıkanması veya kaynak sudan geçirilmesi gerektiğini öğrenmiş. O nedenle bir kaç kez soğuk su ile yıkayıp, kaynayan suda 5 dakika bekletip, havlu peçeteyle suyuynu alıyorum.
Aynı şekilde brokoli parçalarını 1 dak. kadar haşlayıp peçete üzerine alıyorum. İkiside süzüldüğünde karıştırıp veriyorum.
Çok alıştılar severek yiyorlar.
Zebra ve goldianlarda seviyor.
Beşin değeri yüksek ve sağlıklı, yumurta sevmeyen kuşlar için, yaz günleri için ideal bir mama

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Konu pek ilgi görmedi sanırım.. Ben devam ediyim ozaman :)

Buğday Ruşeymi
Kuşlarınızın mamasına ekleyebileceğiniz çok değerli bir besindir. Özellikle mineral içeriği zengindir. Buğdayın özüdür bir ton buğdaydan sadece bir kilo elde edilir.. Protein ve B grubu vitaminleri açısından da zengindir. Kısaca çok besleyici ve faydalıdır...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Nane ve kekik ikilisi vazgeçemeyeceğim iki kombin.

Nane, özellikle kuşlar tüy döktüğünde kullanılır. Rahatsızlığı yatıştırabilir ve kuşunuzun ruh halini dengeleyebilir. Doğal bir ilaçtır anlayacağınız o dönemde kullanılabilecek. Ek olarak nane, kas gevşetici etkileri olması, sindirim sorunlarında da etkili rol oynar. Gerek taze verebilirsiniz gerekse suluğun içerisine bir dal koyarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Kekik, iyi bir hazımsızlık gidericidir. Doğal, antibakteriyel özellikleri nedeniyle solucanları ve ishali tedavi edebilir. Ayrıca birçok mantar öldürücü özelliğe sahip olduğu bilinen timol adı verilen bileşiği içerir. Bir de kekik esansiyel yağı ve timol, düşük konsantrasyonlardaki küfleri tedavi edebildiği gözlemlenmiştir.
İki üründe ortak ailelerden olduğundan benzer etkileri var denilebilir. Bazı hastalıkları ilaç kullanmadan teşhis etmek istediğimde kekik öncelikle yemelerini sağlıyorum. Eğer dışkı olumlu yönde değişim gösteriyorsa tedaviye ona göre devam ediyorum

Pavka1903

Amor patriae nostra lex
iyikus.com Üyesi
kereviz sapı, nane ve havuç veriyorum. bazen yemlerine toz tatlı kırmızı biber zencefil ve tarçın koyuyorum.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Maydanoz sapı:
Keyifle tüketiyorlar yediklerinde gelen o çıtır çıtır ses beni mutlu ediyor mevsiminde ise havuç favorim 😍