Ev ve Süs Hayvanları Üretim, Satış, Barınma ve Eğitim Yönetmeliği

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

EV VE SÜS HAYVANLARININ ÜRETİM, SATIŞ, BARINMA VE EĞİTİM YERLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Arkadaşlar elimizin altında bulunması gereken bir yönetmeliktir bu. Bir canlı üretimi yapılıyorsa, bu yönetmeliğe göre; ev ve süs hayvanlarının üretildikleri, alınıp satıldıkları, barındırıldıkları ve eğitim gördükleri yerlerin gerekli teknik ve sağlık şartları ile açılma, çalışma ve denetlenmelerine ilişkin usul ve esasları hakkında bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Alttaki paylaştığım pdf dosyasını alıp inceleyebilirsiniz. Zaman zaman güncellemeler gelse de son hali ektedir (29.09.2021).

Gerekli teknik ve sağlık şartları ile açılma, çalışma ve denetlenmelerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Kapsam MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, gerçek ve tüzel kişiler tarafından ev ve süs hayvanları için açılacak olan üretim, satış ve eğitim yerleri ile belli süreler barındırılacağı yerleri kapsar. (2) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar için yerel yönetimler tarafından açılan bakımevleri ile hiçbir kazanç ve menfaat sağlamamak kaydıyla sadece insanî ve vicdanî amaçlarla sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve 24/6/2004 tarihli ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda öngörülen şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin açacağı bakımevlerini kapsamaz. (3) (Ek:RG-18/2/2020-31043)Arıları, kümes hayvanlarını, süs balıkları dışındaki balıkları, sarı ve kırmızı yanaklı su kaplumbağalarını, timsah ve karayılanları ile üretimi, sahiplendirilmesi, ülkemize girişi ve satışı yasak hayvan türlerini, yalnız gerçek veya tüzel kişilikçe kendi ihtiyacı için üretilen veya bulundurulan ve ticarete konu edilmeyen ev ve süs hayvanlarını kapsamaz. Dayanak MADDE 3 –(1) Bu Yönetmelik, 9/3/1954 tarihli ve 6343 sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanun ile 11/6/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır.

Ekli dosyalar

• GeneratePdf.pdf
    72.5 KB · Görüntüleme: 9

Bluefish

Forum Sakini
Kuslar icin neredeyse ayip olmasin diye iki satir yazmislar.
Aralarda koridor, veteriner idasi demis.
Ben internette goruyorum
-x uretim
-y show uretim v.s.
Ev odasinda 30 takim kus, cama uzanan bir boru ne veteriner odasi mama mutfakta hazirlaniyor.
Bunlarin izinleri var mi? Yoksa internette nasil boyle acik acik satabiliyorlar gercekten ilginc.

Bir sorum olacak, kuslarin ticari amacli olmayan uretimi ve takas, degisim bu da mi yasak?
Yani x dernege kayit olsak bu izinlere gerek kalmamis mi oluyor?
Misal ben yavrulari sahiplendirdim. Ucretsiz.
Satmadim ama dedim ki "gelirken 3 kilo yem, uc paket dal dari al aganin eli tutulmaz" dedim? Bu da mi izinsiz satis oluyor?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İzinleri yok ne yazık ki
Tam emin değilim ancak takas ve ya değişim yasak olmayabilir. Hiç düşünmedim :D Ancak hobi olarak üretip satmıyorum söylemi çalışmıyor ne yazık ki

Bluefish

Forum Sakini
7 yasimdan beri bogazda amator balik avi ile ugrasirim.
Bizde de cok konusulur bu konu olta atana "belgen var mi?" Diye.
Yok kardesim belgem. satmiyorum tutup yiyorum.
Ama ticari olmayan amator balik avini duzenleyen teblig boyle diyor.
Burada benim gordugum uygulama, hobi amacli besleyip fazla yavrulari elden cikarip masrafi dengelemeye calisan hobi/hayvansevere yasak ve sahiplendirme diye baski, belgesiz ureticiyim diye gezene gayet ferah bir ortam yaratilmis.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Türkiye de denetleme ceza kesme diye birşeymi varki? İstanbulun göbeğinde eminönünde o pis sağlıksız petshoplarda rahat rahat kuş satışı yapılıyorsa bana yönetmelik falan filan demeyin..

Bluefish

Forum Sakini
Türkiye de denetleme ceza kesme diye birşeymi varki? İstanbulun göbeğinde eminönünde o pis sağlıksız petshoplarda rahat rahat kuş satışı yapılıyorsa bana yönetmelik falan filan demeyin..
Aynen dediginiz gibi.Dun bi kac eksik vardi petshopa ugradim.
Arkada 4 katli bir kafes var.
Icindeki kuslarin halini gordum icim acidi. Birinin tuyler gitmis, birinin ayak yara basamiyor. Birinin gaga komple mantar neredeyse gozlerini kapatmis. Dedim kardes baksana bunlara. Vitamini ilaci hepsi elinin altinda.
Haklisin abi diyor.
Iclerinde iki tane guzeller guzeli blue cinnamon vardi. Dedim aliyim. Sonra kafes lazim bunlara ilac uygulamali karantinaya alip.
Evde zaten su an 3 ayri kafes var.
Uzulerek vazgectim.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Aynen dediginiz gibi.Dun bi kac eksik vardi petshopa ugradim.
Arkada 4 katli bir kafes var.
Icindeki kuslarin halini gordum icim acidi. Birinin tuyler gitmis, birinin ayak yara basamiyor. Birinin gaga komple mantar neredeyse gozlerini kapatmis. Dedim kardes baksana bunlara. Vitamini ilaci hepsi elinin altinda.
Haklisin abi diyor.
Iclerinde iki tane guzeller guzeli blue cinnamon vardi. Dedim aliyim. Sonra kafes lazim bunlara ilac uygulamali karantinaya alip.
Evde zaten su an 3 ayri kafes var.
Uzulerek vazgectim.

O yine iyi ben petshoptaki kuşlara bakarken kafesin dibinde ölmüş kuş gördüm eşide yanında kabarık bekliyor oda hasta. Diğer kuşlar zaten aynı senin anlattığın şekilde. Kafesler leş gibi vs. Ben anlamıyorum arkadaş bu petshopların hepsi böyle hiçmi hayvan sevgisi yok bunlarda...

Andrea

Forum Sakini
Kuş üretim yerleri MADDE 10 – (1) Kuş üretim yerlerinin, aşağıdaki özelliklere sahip olması zorunludur. a) Üretim yerlerinde; veteriner hekim odası, duş, depo, tuvalet, hayvan karantina ünitesi, üretim üniteleri, hayvanların yiyeceklerinin hazırlandığı bölüm ve temizlik ünitesi bulunur. b) Üretim için kafesler zeminden ve tavandan 30 cm uzaklıkta ve kafes düzenekleri arasında koridor şeklinde en az 100 cm mesafe bulunur.

Ev hayvanı satışı MADDE 12 – h) Yuvadan erken alınmış veya tüylenmesini tamamlamamış yavru kuşlar satışa sunulmaz.

Yönetmelik konunun açıldığı tarihten sonra bazı değişikliklere uğramış. Dikkat çeken yönetmelik adındaki süs hayvanı ibaresinin kaldırılması. Ekte yönetmeliğin güncel halini paylaşıyorum ve ilgililer için kuşlar ile ilgili maddeleri alıntılıyorum.

Ekli dosyalar

• GeneratePdf (1).pdf
    76.2 KB · Görüntüleme: 1