Eve Yeni Gelen Muhabbet Kuşu Ve İhtiyaçları

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Evinize türlü gerekçelerle yeni bir aile üyesi almak isteyebilirsiniz. Bu hangi tür hayvan olursa olsun, hepsinin farklı ve temel olabilecek ihtiyaçları vardır.

Örneğin "Eve Yeni Gelecek Muhabbet Kuşu"

Soluğu herhangi bir petshopta almadan önce, yakın çevrenizde bu konuda deneyimli birisinden destek almayı seçebilirsiniz öncelikle. Ya da iyikus.com sitesinde, bu konuda deneyimli kullanıcılardan yardım alabilirsiniz. Ya da yönlendirme yapabilirsiniz.

Petshop, üretimhane vb.vs.

Bu gibi yerlerden alacağınız kuşu sağlık açısından gözlemlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kabarık olmamalı
• Gözleri kısık ve sulu olmamalı
• Poposunda dışkı kalıntıları ya da lekeleri olmamalı
• Derisinde yara vb. oluşumlar olmamasına dikkat etmelisiniz
• Hareketli ve canlı olmasına da dikkat etmelisiniz

Bu ve benzer kriterlerden yola çıkarak almak istediğiniz kuşa karar verdiğinizde. Onun rahat, sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için kafes seçimini de doğru yapmanız önemlidir. Kuşunuzu sahiplenmeden önce, kafes ve gerekli materyalleri önceden hazır hale getirmeniz yararlı olacaktır.

MUHABBET KUŞLARI İÇİN KAFES SEÇİMİ

Tek ya da çift kuş için minumum 45cm'lik ya da 55cm'lik dikdörtgen kafesler tercih edebilirsiniz. Kafesiniz ne kadar geniş olursa, kuşunuzun rahat hareket edebilmesi de o kadar sağlıklı olur. Bu, fiziksel sağlığını etkilediği gibi, psikolojik sağlığınıda olumlu yönde etkilemektedir.

Taban ızgaralı kafes seçimi daha yararlı olacaktır. Böylelikle kuşunuzun dışkı ile teması ve bundan doğacak olası sağlık sorunları minumuma inecektir.

Örnek Kafes Seçimi

yorD3159298564SzU5.jpeg

Kafes seçimine karar verdikten sonra sıra hangi materyalleri kullanacağımıza geldi.

MUHABBET KUŞU KAFES İÇİ TEMEL MALZEMELER

Tek ya da çift kuş için 1 ya da 2 adet 50cl suluk kullanmanız yeterli olacaktır.

30717076a9279d8b8657f7998eb5d4f9.jpeg

• 45cm kafes için 2 adet tahta tünek kullanabilirsiniz. ( 55cm için 3 adet )

images (81).jpeg

Tercihinize göre akıllı yemlik ya da normal yemlik alabilirsiniz. 1 adet akıllı yemlik 2 adet normal yemlik kullanabilirsiniz. Kullanım amacına göre değişebilen nitelikleri belirleyerek karar verebilirsiniz.

images (82).jpegimages (83).jpeg

Kafes tabanına koyabileceğiniz devrilmeyen mamalık. 2 adet almanız ikincisine başka bir ek besin koyma yanda yedek durumunuzu da sağlayacaktır. Ya da kafes teline takılabilen mamalık 1 ya da 2 adet.

images (84).jpegimages (85).jpeg

Mineral blok, besin olarak faydalanmasından ziyade kaşınma, gaga törpüleme vb. durumlarını da gidermektedir aynı zamanda. Her daim kafesinde bulunmasında bir sakınca yoktur. ( belli aralıklarla dış kısmını törpüleyin )

images (86).jpeg

Grit kuş kumu, kuşunuzun sindirimine yardımcı olabilecek bir ürün seçeneğidir. Her daim yemlik ya da gaga suluk içerisinde kafesinizde bulunmasında bir sakınca yoktur. ( belli aralıklarla eskisini çöpe döküp, kumluğu yıkayın ve yeniden taze olarak doldurun )

images (87).jpeg

Mürekkep balığı kemiği, kuşunuzun kalsiyum ve kemirme ihtiyacına destek verecek bu ürünün kafesinizde her daim bulunmasında bir sakınca yoktur.
images (88).jpeg
Tüm bu temel ihtiyaçları karşıladıktan sonra, evimizin yeni üyesi ya da üyelerini yeni yuvalarıyla tanıştırabilirsiniz.

EVE YENİ GELEN MUHABBET KUŞU

Temel gereklilikleri yerine getiedikten ve kuşunuzu yeni yuvasıyla tanıştırdıktan sonra sizi biraz zorlu bir süreç bekleyebilir. Kuşunuz alışmış olduğu başka bir ortamdan yeni bir ortama geçmiştir. Bu durumda adaptasyon problemi yaşayabilir. Eve yeni gelen muhabbet kuşlarında yaşanabilecek durumlara örnekler;

Durgunluk
• Yem yememe
• Su içmeme
• Sulu dışkı
• Ötmeme
• Hafif kabarıklık

Bu süreç sizi endişelendirmesin. Eğer kuşunuzu sahiplenirken benzer durumlar yaşamadıysanız sonrasında yaşamanızı yeni ortama adaptasyon problemi olarak niteleyebiliriz. Bu durum genellikle 1 ya da 2 hafta sürmektedir ve kuşunuz bu süre zarfında olumlu gelişmeler katetmektedir.

Peki bu durumu minimize etmek ya da süreci kısaltmak adına ne yapabiliriz.

Dal darı, kuşların rahatlıkla kırabileceği, sindirebileceği besin değeri iyi olan bir ek besindir. Kuşların yerken keyif aldıkları bir yapıya sahiptir. 2 günde bir 1 adet dal şeklinde bu üründen sunabilirsiniz.

images (89).jpeg

Sebze ve meyve, doğal yollarla kuşumuzun kendini iyi hissedebileceği yiyecekler sunabilirsiniz. İyice yıkandıktan sonra meyve ve sebzenin üzerinde kalan yıkama suyunu peçete yardımıyla kurutabilirsiniz. 3 günde bir çok az miktarda sunulabilir. Kafeste durma süresi ortalama 1 saattir.

Yem, mama, su tüketmeyen kuşunuza yardım edebilirsiniz. Yem kabını, suluğunu gagasının önüne getirerek onu teşvik edebilirsiniz. Keza aynı şekilde dal darıyı da bu şekilde ikram edebilirsiniz.

Süreci hızlandırmak ve adaptasyon, yem değişikliği gibi farklılıklardan ötürü değişen barsak florasını düzenlemek için ek takviye sunabilirsiniz, sadece 2 hafta içerisinde 4 kez iyi bir probiyotik ürünü ile.

MUHABBET KUŞU KAFES DÜZENİ VE TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI

Bu süreçte ve devamında rutin bir sistem oluşturmalısınız. Kuşunuzun ve sizin sağlığınız için önemli bir durumdur bu.

Kuşunuzun suluğunu hergün taze içme suyu ile yenilemelisiniz. Bu işlemi yaparken suluğu musluk altında kayganlığı gidene kadar parmaklarınızla ovalayabilirsiniz. Hafta da 1 defa deterjanla yıkayabilirsiniz, iyice durulamanız gerekmektedir.

Kuşunuza sunduğunuz ev yapımı mama ya da hazır mamalarınızı kafeste 8 saatten fazla tutmamaya özen göstermelisiniz. Bu sunduğunuz taze sebze ve meyveler içinde geçerlidir( sebze ve meyve de süre çok daha kısadır)

Yemliklerinizi haftada 1 kere tamamen boşaltıp tortulardan arındırmalı ve yıkamalısınız.

Normal yemlik kullanıyorsanız, hergün yeminizi kabuklarından arındırmalısınız. Akıllı yemlik kullanıyorsanız, kabuk haznesinin tam dolmasını beklemeden boşaltmalısınız.

Tüm bu ve sonraki süreçte kuşunuzla olan bağınızı güçlendirmek için aşağıda ki yönergeleri takip edebilirsiniz:

----

Daha fazlası için, konu altına merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz şeyleri sorabilir, iyikus.com kullanıcılarından destek alabilirsiniz.

---

Taha Avcu

Yasaklanmış Kişilik
Evinize türlü gerekçelerle yeni bir aile üyesi almak isteyebilirsiniz. Bu hangi tür hayvan olursa olsun, hepsinin farklı ve temel olabilecek ihtiyaçları vardır.

Örneğin "Eve Yeni Gelecek Muhabbet Kuşu"

Soluğu herhangi bir petshopta almadan önce, yakın çevrenizde bu konuda deneyimli birisinden destek almayı seçebilirsiniz öncelikle. Ya da iyikus.com sitesinde, bu konuda deneyimli kullanıcılardan yardım alabilirsiniz. Ya da yönlendirme yapabilirsiniz.

Petshop, üretimhane vb.vs.

Bu gibi yerlerden alacağınız kuşu sağlık açısından gözlemlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kabarık olmamalı
• Gözleri kısık ve sulu olmamalı
• Poposunda dışkı kalıntıları ya da lekeleri olmamalı
• Derisinde yara vb. oluşumlar olmamasına dikkat etmelisiniz
• Hareketli ve canlı olmasına da dikkat etmelisiniz

Bu ve benzer kriterlerden yola çıkarak almak istediğiniz kuşa karar verdiğinizde. Onun rahat, sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için kafes seçimini de doğru yapmanız önemlidir. Kuşunuzu sahiplenmeden önce, kafes ve gerekli materyalleri önceden hazır hale getirmeniz yararlı olacaktır.

MUHABBET KUŞLARI İÇİN KAFES SEÇİMİ

Tek ya da çift kuş için minumum 55cm'lik kafesler tercih edebilirsiniz. Kafesiniz ne kadar geniş olursa, kuşunuzun rahat hareket edebilmesi de o kadar sağlıklı olur. Bu, fiziksel sağlığını etkilediği gibi, psikolojik sağlığınıda olumlu yönde etkilemektedir.

Taban ızgaralı kafes seçimi daha yararlı olacaktır. Böylelikle kuşunuzun dışkı ile teması ve bundan doğacak olası sağlık sorunları minumuma inecektir.

Örnek Kafes Seçimi

Ekli dosyayı görüntüle 10754

Kafes seçimine karar verdikten sonra sıra hangi materyalleri kullanacağımıza geldi.

MUHABBET KUŞU KAFES İÇİ TEMEL MALZEMELER

Tek ya da çift kuş için 2 adet 50cl suluk kullanmanız yeterli olacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 10755

55cm kafes için 3 adet tahta tünek kullanabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 10756

Tercihinize göre akıllı yemlik ya da normal yemlik alabilirsiniz. 1 adet akıllı yemlik 2 adet normal yemlik ya da sadece 4 adet akıllı yemlik kullanabilirsiniz. Kullanım amacına göre değişebilen nitelikleri belirleyerek karar verebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 10757Ekli dosyayı görüntüle 10758

Kafes tabanına koyabileceğiniz devrilmeyen mamalık. 2 adet almanız ikincisine başka bir ek besin koyma durumunuzu da sağlayacaktır. Ya da kafes teline takılabilen mamalık 2 adet.

Ekli dosyayı görüntüle 10759Ekli dosyayı görüntüle 10761

Mineral blok, besin olarak faydalanmasından ziyade kaşınma, gaga törpüleme vb. durumlarını da gidermektedir aynı zamanda. Her daim kafesinde bulunmasında bir sakınca yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 10762

Grit kuş kumu, kuşunuzun sindirimine yardımcı olabilecek bir ürün seçeneğidir. Her daim yemlik ya da gaga suluk içerisinde kafesinizde bulunmasında bir sakınca yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 10763

Mürekkep balığı kemiği, kuşunuzun kalsiyum ve kemirme ihtiyacına destek verecek bu ürünün kafesinizde her daim bulunmasında bir sakınca yoktur.
Ekli dosyayı görüntüle 10764
Tüm bu temel ihtiyaçları karşıladıktan sonra, evimizin yeni üyesi ya da üyelerini yeni yuvalarıyla tanıştırabilirsiniz.

EVE YENİ GELEN MUHABBET KUŞU

Temel gereklilikleri yerine getiedikten ve kuşunuzu yeni yuvasıyla tanıştırdıktan sonra sizi biraz zorlu bir süreç bekleyebilir. Kuşunuz alışmış olduğu başka bir ortamdan yeni bir ortama geçmiştir. Bu durumda adaptasyon problemi yaşayabilir. Eve yeni gelen muhabbet kuşlarında yaşanabilecek durumlara örnekler;

Durgunluk
• Yem yememe
• Su içmeme
• Sulu dışkı
• Ötmeme
• Hafif kabarıklık

Bu süreç sizi endişelendirmesin. Eğer kuşunuzu sahiplenirken benzer durumlar yaşamadıysanız sonrasında yaşamanızı yeni ortama adaptasyon problemi olarak niteleyebiliriz. Bu durum genellikle 1 ya da 2 hafta sürmektedir ve kuşunuz bu süre zarfında olumlu gelişmeler katetmektedir.

Peki bu durumu minimize etmek ya da süreci kısaltmak adına ne yapabiliriz.

Dal darı, kuşların rahatlıkla kırabileceği, sindirebileceği besin değeri iyi olan bir ek besindir. Kuşların yerken keyif aldıkları bir yapıya sahiptir. 2 günde bir 1 adet dal şeklinde bu üründen sunabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 10766

Sebze ve meyve, doğal yollarla kuşumuzun kendini iyi hissedebileceği yiyecekler sunabilirsiniz. İyice yıkandıktan sonra meyve ve sebzenin üzerinde kalan yıkama suyunu peçete yardımıyla kurutabilirsiniz. 3 günde bir çok az miktarda sunulabilir.

Yem, mama, su tüketmeyen kuşunuza yardım edebilirsiniz. Yem kabını, suluğunu gagasının önüne getirerek onu teşvik edebilirsiniz. Keza aynı şekilde dal darıyı da bu şekilde ikram edebilirsiniz.

Süreci hızlandırmak ve adaptasyon, yem değişikliği gibi farklılıklardan ötürü değişen barsak florasını düzenlemek için ek takviye sunabilirsiniz, sadece 2 hafta içerisinde 4 kez iyi bir probiyotik ürünü ile.

MUHABBET KUŞU KAFES DÜZENİ VE TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI

Bu süreçte ve devamında rutin bir sistem oluşturmalısınız. Kuşunuzun ve sizin sağlığınız için önemli bir durumdur bu.

Kuşunuzun suluğunu hergün taze içme suyu ile yenilemelisiniz. Bu işlemi yaparken suluğu musluk altında kayganlığı gidene kadar parmaklarınızla ovalayabilirsiniz. Hafta da 1 defa deterjanla yıkayabilirsiniz, iyice durulamanız gerekmektedir.

Kuşunuza sunduğunuz ev yapımı mama ya da hazır mamalarınızı kafeste 8 saatten fazla tutmamaya özen göstermelisiniz. Bu sunduğunuz taze sebze ve meyveler içinde geçerlidir.

Yemliklerinizi haftada 1 kere tamamen boşaltıp tortulardan arındırmalı ve yıkamalısınız.

Normal yemlik kullanıyorsanız, hergün yeminizi kabuklarından arındırmalısınız. Akıllı yemlik kullanıyorsanız, kabuk haznesinin tam dolmasını beklemeden boşaltmalısınız.

Tüm bu ve sonraki süreçte kuşunuzla olan bağınızı güçlendirmek için yönergeleri takip edebilirsiniz:

----

Daha fazlası için, konu altına merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz şeyleri sorabilir, iyikus.com kullanıcılarından destek alabilirsiniz.

---
Eksiksiz olmuş harika hocam :)

rvzblbl

Yeni Üye
Yazan elleriniz dert görmesin.Benim tereddüt ettiğim bir şey var.Herkes grit kum öneriyor ama bana tanecikleri büyük geliyor yani kuşun boğazında kalır gibi hissediyorum bu bir tek bana mı oluyor acaba?

Benzersiz

Forum Sakini
Yazan elleriniz dert görmesin.Benim tereddüt ettiğim bir şey var.Herkes grit kum öneriyor ama bana tanecikleri büyük geliyor yani kuşun boğazında kalır gibi hissediyorum bu bir tek bana mı oluyor acaba?
Kuş kumu kırarak yer. Ne kadar büyük olsada onu kırar ve yer içiniz rahat olsun.

Akifcik

Veteran
Kuşu düşünüyor olmam sorun mu yani anlayamadim?
Hayır tabii ki, kuşu düşünmeniz çok güzel bir şey:) Fakat benim anlatmak istediğim, boşuna endişe etmenize gerek yok. "Sizin ne düşündüğünüz önemli değil" derken endişe etmenize gerek yok bu zamana kadar milyonlarca kuş Grit Kum yiyor fakat tıkanma vakası (elbette tek-tük vardır bilmiyorum) hiç duymadım yahut denk gelmedim, ki çoğu üretici bu kumu öneriyor. Kısacası boşuna endişe etmenize gerek yok maksadıyla söylemiştim, sizi kırdıysam özür dilerim.

rvzblbl

Yeni Üye
Benim alıngan olduğum bir zaman dilimine denk gelmiş kusura bakmayın.
Hayır tabii ki, kuşu düşünmeniz çok güzel bir şey:) Fakat benim anlatmak istediğim, boşuna endişe etmenize gerek yok. "Sizin ne düşündüğünüz önemli değil" derken endişe etmenize gerek yok bu zamana kadar milyonlarca kuş Grit Kum yiyor fakat tıkanma vakası (elbette tek-tük vardır bilmiyorum) hiç duymadım yahut denk gelmedim, ki çoğu üretici bu kumu öneriyor. Kısacası boşuna endişe etmenize gerek yok maksadıyla söylemiştim, sizi kırdıysam özür dilerim

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Bazı kuşlar çeşitli sebeplerden ötürü kumlara karşı takıntı geliştirebiliyor. Bu sebeple fazla tüketim gerçekleştirebiliyor ihtiyaçları dışında. Bu ve benzer durumlardan ötürü tıkanma benzeri durumlar gözlemlenebilir. Yutkunma hareketi gibi yansıyabilir bu durum genellikle. Her tür kumda denk gelinebilecek bir durumdur.

rvzblbl

Yeni Üye
Yakın bir zamanda kuşumu kaybettim (hastalıktan değil) ikinci bir kuş almak istiyorum o yüzden daha çok üstüne düşüyorum durumun.Diger kuşumda ilk zamanlar yani yavru iken kullanmıştım
Bazı kuşlar çeşitli sebeplerden ötürü kumlara karşı takıntı geliştirebiliyor. Bu sebeple fazla tüketim gerçekleştirebiliyor ihtiyaçları dışında. Bu ve benzer durumlardan ötürü tıkanma benzeri durumlar gözlemlenebilir. Yutkunma hareketi gibi yansıyabilir bu durum genellikle. Her tür kumda denk gelinebilecek bir durumdur.

Benzersiz

Forum Sakini
Hocam bir günde en fazla ne (miktarda ) ölçüde tüketmeli?

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Yakın bir zamanda kuşumu kaybettim (hastalıktan değil) ikinci bir kuş almak istiyorum o yüzden daha çok üstüne düşüyorum durumun.Diger kuşumda ilk zamanlar yani yavru iken kullanmıştım

Anlıyorum. Kaybınız için üzgünüm. Elbette, iyi yapıyorsunuz, forumumuzda ihtiyacınız olan her bilgiye erişebilirsiniz?

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Hocam bir günde en fazla ne (miktarda ) ölçüde tüketmeli?
Bunun aslında net bir cevabı yok. İhtiyaçları kadar tüketiyorlar. 3-5 parça gibi düşün sözgelimi... Günlük 10 gr ortalama yem tükettiklerini unutmamak gerek.