Farklı kuş dışkıları bize neyi anlatır?

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Farklı kuş dışkıları bize neyi anlatır?

Bazen bildiğimiz ama söylemememiz gereken bilgiler olur. Bu konuda onlardan bir tanesidir çünkü ülkemizde veteriner hekimlere danışmadan teşhis alıp ürün kullanma alışkanlığı çok ileri seviyededir. Bu konuda sadece risk teşkil eden ve acilen veteriner hekime danışılması gereken dışkılardan bir derleme yapacağım. Paylaşacağım görseller internetten bulma olacağından sağlık sorununa en yakın dışkıları eklemeye çalıştım.

*Burada paylaşacağım görselleri sadece olabilirliği üzerinden değerlendirmenizi istiyorum. Örneğin a görselinde koksidiyoz olabilir demişsem, sizde başka bir ya da bir den çok sorunun belirtisi olabilir. Yahut günlük bir besin değişmesinden kaynaklı bozulan kötü bir dışkı olabilir. Önemli olan dışkıların düzenli takibi ve uzun soluklu analizidir. Bunu da ancak sizler yapabilirsiniz. Her sabah uyandığınızda ve yatmadan önce mutlaka kafes tabanını inceleyip farklılıkları kontrol ediniz.

Genelde beslenmeye göre değişir dışkılar ve bu grup dışkıları daha önce bolca denk gelmişsinizdir. Örneğin pelet yem tüketen kuşların dışkıları yeşil değil daha kahvemsidir. Normal yem yiyen kuşlarda bir sağlık sorunu yoksa beklediğimiz dışkılar alttakilere benzerdir.
muhabbetkusudiski.jpg

Günlük Dışkı Değişmeleri

Verilen gıdalara göre değişebilir dışkılar. Görsellerde olduğu gibi genelde boyama olmaz dışkının düştüğü yüzeyde. Ürat ile idrarın karışmasıyla değişen renkli dışkılar hastalık belirtisi olabileceği gibi bazı durumlarda farklı yorumlanabilir. Alttaki görseldeki tüm dışkı örnekleri normaldir.
iyidiski.jpg

Sağlıklı bir dışkı son kısımda bulunan yeşil ve toplu kıvamda ki dışkıya benzer olmalıdır. Ne çok kuru nede çok sulu olmalı. Boyama yoksa genelde sağlıklı kabul edilir.

Değişken olan dışkı renkleri bize neler anlatır?

Eğer derin bir koyu yeşil, kahvemsi ya da kırmızımsı bir dışkı görürseniz en son ne yediğine ve verdiklerinize odaklanın. Örneğin pancar tüketen bir kuşun dışkısı tıpkı bizlerde olduğu gibi anlık kırmızı lekeli olabilir. Ayrıca kirazlar ve bazı meyveler geçici olarak kırmızımsı dışkılara neden olur. Bununla birlikte, dışkılar daha uzun bir süre (iki saatten fazla) bu renk değişiminde kalırsa, bir kuş veterinerine muayene ettirmelisiniz.

kotudiskilar9.jpg
Dışkılarda yeşil boyamaya birkaç faktör neden olabilir. Yukarıda ki görselde ki gibi, bir süredir yeterince yemeyen, neredeyse normal renkli ancak idrar kısmının da yeşile döndüğü daha yapışkan görünümde dışkılar yaparlar.
Her durumda, kuşunuzun neden hiçbir şey yemediğini veya çok az yediğini hızlıca bulmalısınız. Aksi halde açlıktan ölebilir. Enfeksiyona bağlı dışkılarda yeşil renk boyama belirgin bir belirtidir.

Sarı idrar içeren yeşil dışkı kısımları varsa veya tamamen sarımsı olan dışkılar bir iç organ bozukluğuna işaret edebilir. Örneğin, karaciğer hasar görürse, organizma artan miktarda safra atar ve bu da dışkı ve idrarın renginin değişmesine neden olur. Bunun gibi dışkılar göründüğünde, mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminize başvurmalısınız. Organ belirli koşullar altında iyileşebileceğinden, karaciğer rahatsızlıkları hızla tedavi edilmelidir. Muhabbet kuşları ile ilgili olarak, karaciğerin yağlı dejenerasyonu, bu organın işlev bozukluğunun en sık nedenlerinden biridir.
Önemli not: Dışkıda sarımsı yeşilimsi bir renk değişimi, B vitamini takviyelerinin alınmasından kaynaklanabilir. Bir kuşun yüksek dozda B vitamini kompleksi alması gerekiyorsa, dışkıların idrar kısmı genellikle sarımsı olur.

Acil Durum Dışkıları

Altta paylaşacağım görsellere sahip bir dışkı örneğiniz varsa zaman kaybetmeden veteriner hekiminize danışmalısınız. Başta söylediğim sebeplerden ötürü şu, bu hastalık dışkısı demeyeceğim. Ayrıca dışkı analizi yapılmadan tam olarak teşhis koymak mümkün değildir. Beslediğimiz canlılar deneme tahtası ya da bir oyuncak değiller. Bu nedenle ilaç için ısrar etmeyiniz. Sorumluluğunu üstlenmek zorundasınız.

kotudiskilar2.jpgkotudiskilar3.jpgkotudiskilar4.jpgkotudiskilar5.jpgkotudiskilar6.jpgkotudiskilar7.jpgkotudiskilar8.jpgkotudiskilar9.jpgkotudiskilar10.jpgkotudiskilar11.jpg
kotudiskilar12.jpgkotudiskilar13.jpg

Son düzenleme:
Veteriner konusunu biraz daha detaylandırmak isterim ilaveten. Daha önce birçok kullanıcımız tarafından çokca bahsi geçmiştir.

Ne yazık ki ülkemizde farklı alanlarda ki hekimlik mesleği idealist ve ilkeli bir süreçle ilerlemiyor. Bu konunun aksi hekimleri tenzih ederim.

Genelde ücret, mesleki prestij vb.vs. nedenler ile bu tür meslekler seçilmektedir. Bu sebeple hekimlerden kapsamlı ve özverili bir süreç ya da mesleklerini aşk ile yapmama vb. durumları hasıl oluyor. Bu da hastanın iyileşme sürecini etkiliyor en kaba haliyle.

Tabirisi caizse, kedi ve köpek harici diğer tür hayvanlarda pek kazanç sağlanmıyor eğer kanatlılar üzerine bir ihtisas ve yapı yok ise. Bu sebeple veteriner hekimler ağırlıklı çalışmalarını genel olarak kedi ve köpek üzerinde yürütüyorlar.

Çevremde sürekli duyduğum konulardan birtanesi ise şu; "veterinere götürdüm fakat kanatlılara bakmıyorlarmış" konusu oluyor.

Ya da alakasız bir tadavi verilmiş ve kuş hayatını kaybetmiş...gibi...

Bunun aslında temel sebeplerinden birtanesi de şu; ülkemizde 100 kişi kuş besliyorsa, bunlardan sadece 10 kişi kuşlarına gerekli olan özeni gösterme çabasındadır. Geriye kalan 90 kişi sadece evimde öten, ele gelen renkli bir kanatlı küçük canlı olsun durumundalar. Bu kötü niyetli değil belki ama oldukça kötü bir durum.

1 ay içerisinde 6 yavru kuş sahiplendirdim farklı ailelere. Kimisi çocukları istiyor diye, kimisi yetişkin bireyler için istiyor diye...Gördüğüm yegane vahim şey ise şu; kuşlar hakkında en ufak bilgilerinin olmaması! Ücretli sahiplendiriyorum lakin, bakım şartlarını sorgulamadan bu işlemi yapmıyorum. Çoğu minicik kafes ve basit bir yem karışımı alıp bir köşeye koyma derdinde. Bu onlara normal geliyor, çünkü içinde değiller durumun. Onlara yazıya dökülse sayfalarca durumdan sözediyorum, anlatıyorum...Hatta forumumuzdan konular gönderiyorum. Şaşkınlıkla karşılıyorlar, "bu kadar zormuymuş kuş bakmak diyorlar. Oysa ki bu zorluk değil ya da öyle nitelendirilmemeli. Mevcut şekillenmiş durumda olması gerekenler sadece. Bu bağlamda bu platform olarak bizlere görev düşüyor, herşey hastalık konusu değil. Yetiştiricileri bilinçlendirme konusu en mühimi kanaatimce.

Vahim olan tablolardan birtanesi de; 70 TL ye kuş aldım. Ölürse yenisini alırım çok dert değil durumudur. Ve azımsanmayacak derece de fazladır.

Bu ve benzer durumlardan mütevellit veterinerlere de talep olmuyor. Bu sebeple bu konuda veterinerler gerekli çalışmaları yürütmeyebiliyorlar kendilerince. Temel eğitimlerinde olması birşeyi değiştirmiyor.

Bu konuda deneyimli kullanıcılar devreye girmeye başlıyor. Elbette kesin hastalık teşhisi koyulabilecek vakalar dışında test, tahlil gibi sonuçlarla ilerlenecek vakalarda vuku buluyor. Bir şekilde deneyimlemiş olduğu bu durumları paylaşmak istiyor, ve bu çok anlamlı bir durumdur. Çünkü bu yardımlaşmayı gerçekleştirirken hiçbir kazanç peşinde değildir.

Burda da doğru yönlendirme devreye giriyor. Bu sebeple başkalarının deneyimlerini, bilgilerini kendi deneyimiymiş, bilgisiymiş gibi yansıtan bireylerden uzak durmak gerekiyor. Elbette bilgi elde edilebilir birşeydir lakin deyimlemenin boyutu çok farklıdır.

"Bizler, kanatlılar üzerinde çalışma yapmış birikimli veteriner hekimleri destekliyor ve öncelikle bu hekimler tarafından kontrol edilmesini savunuyoruz."

Bunun aksi durumlarında bizlerden, bilgi, deneyim gibi sahip olduklarımızı talep etme durumlarını da geri çevirmiyoruz...

Şahsen bu benzer düşüncelere sahibim...