Fikir sahibi

Mehmet avcı

iyikus.com Üyesi
Katılım
20 Mar 2019
Mesajlar
10
Puanları
13
Yaş
24
Konum
Sakarya
Bu kuşun ayağına ne olmuş arkadaşlar veteriner incinmiş dedi
 

Ekli dosyalar

  • IMG-20190323-WA0010.jpg
    IMG-20190323-WA0010.jpg
    164.3 KB · Görüntüleme: 7

Liebe55

Forum Sakini
Katılım
23 Ara 2018
Mesajlar
736
Puanları
168
Konum
BURSA
Bir çoğumuz kuşlarını evinde besliyor ve salıyor kuşları fakat bazen küçük hatalar oluyor ve kuşlarımızın ayakları incinebiliyor ve hatta kırılabiliyor öncelikle herkes gibi elinizdeyse veterinere gitmelisiniz elinizde değil ise gidebileceğiniz güne kadar ilk yardım amaçlı tedavi etmelisiniz

ayak kanat vs yaralanmalarda muhabbet kuşları sakatlanan organlarını kullanmayarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar.bunu bilin bilgi olsun :)

Mesela ayağı incinen bir muhabbet kuşu günün çoğunu tek ayak üzerinde geçirir ve incinen ayağını karnına doğru çeker.

İncinmeye Tanı Koyun

Öncelikle kuşu elinize alın ve incinen ayağını oynatın yavaş yavaş oynatın kuş bağırmıyor ise büyük ihtimalle incinmiştir ve aşağıda saydığım malzemeleri temin edin.

Malzemeler:
terramycin krem yada avipom merhem
sargı için ince bez (pamuk da olur)
kağıt bant
pamuk veya pamuklu kulak çubuğu

pamuk veya pamuklu kulak çubuğunu alın ve terramycin krem sürün kuşun ayağını hareket ettiremeyeceği şekilde tutun ve her yerine terramycini sürün ve bezi sarın fazla sıkı olmasın ve kağıt bant ile bantlayın ilk yardım bitti.

Kafes Düzenini Değiştirin

Küçük kafes veya tek kalacağı bir kafesin tüneklerini çıkarın kafesin tabanına yem ve su koyun kuş tüneğe tellere çıkıp ayağını daha kötü hale getirmesin yemleri yakın olsun ki yesin tabana serpin. 1 gün bu şekilde dayansın 1 gün sonra veterinere götürün hemen veteriner baksın veteriner daha güzel sarar ve tedavi eder.

Not: Eğer ayağında morarma ve ayağını oynattığında bağırısa kırılmıştır büyük ihtimalle ve fazla oynamayın canı çok yanıyordur yapabilirseniz bu şekilde çok az zaman için yapın fazla unuz durursa kemiler yanlış kaynar ve ayakları hep öyle olur.
Not: Bu Yöntem Sadece İncinme İçindir.
Not: Bu Yöntemi Yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yapamazsanız en yakın anlayan petshop yada üretimci yapsın saten kuşu görünce o da bu yöntemi yapacaktır bazı yerlerde el sabununu rendeden geçirip alçı yapmış ben o yöntemi hiç denemedim.


Bu arada kuşun ayağını sarmazsanız veya sarmadan 5-10 dk önce ayağında zeytin yağı ile masaj yaparsanız kuşun ayağı daha çok rahatlayacaktır ve iyi gelecektir

alıntıdır..
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,111
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
sendeki kuş mu bu? Eğer yeni olduysa veteriner hekimin dediklerini uygulayın. Eğer eski bir durum ve hep böyle ise sanırım düzelmesi pek mümkün olmayan bozulmalardan. Durumu detaylı bilmediğimden bir şey diyemiyorum. Bazen kuşların ayakları bu şekilde olabiliyor doğuştan. Bebekken müdahale edilmiş olsaydı düzelebilirdi. Eğer doğuştan gelen bir bozukluksa tabi.
 
Üst