Forpus Papağanı Forpus papağanı ve özellikleri

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan İpek.s
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

İpek.s

Yönetici
Moderatör
Forpus Papağanı Özellikleri

Forpus papağanı genel görüntüsü itibariyle muhabbet kuşuna benzeyen bir türdür. Genelde mavi ya da yeşil ve parlak renklerde olan Forpus papağanının pek çok güzel rengi vardır. Çok hareketli ve enerjik bir kuş türüdür.

Forpus Papağanı Tek Bakılır mı?

Forpus papağanı tek bakılır mı? Bu narin ve hassas yapıya sahip hayvan; tek yaşamaya uygun değildir. Kesinlikle çift olarak bakılmalıdır.

Yalnız kalmayı hiç sevmeyen bu sevimli kuş türü; muhakkak çift olarak bakılmalıdır. Amerika kıtasının en çok bakılan papağan türü olarak bilinir. 7 değişik türü olan Forpus papağanı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalarla devam edelim:

Forpus Papağanı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forpus papağanı bakımında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Çok oyuncu olan Forpus papağanının kafesinde mutlaka ona uygun oyuncaklar bulunmalıdır. Forpus papağanı oyuncakları çok sever. İlgi sevdiği için yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Forpus papağanıyla konuşurken muhakkak alçak sesle konuşmak gerekir. Kendileri gürültücü bir hayvan olmayan Forpus papağanı; yüksek sesten hoşlanmaz.
IMG_20230622_023131.jpg

Forpus Papağanı Neyle Beslenir?​

Forpus papağanı özellikleri ve detaylı bakım rehberi; konusunda önemli bir konu olan; beslenme düzeni aslında çok rahattır. Çünkü Forpus papağanı sık sık benzetildiği muhabbet kuşu yemiyle beslenebilir. Tabii ki bu standart beslenme düzeninin dışında ihtiyaç duyacağı farklı yiyecekler de olur. Forpus papağanının yiyebileceği diğer besinler şöyledir:

• Armut ve elma gibi meyveler
  • Kuruyemiş çeşitleri
  • Portakal kabuğu
  • Yeşillik çeşitleri
Forpus papağanı; yukarıda saydığımız ve ek besin yerine geçen gıdalarla da ara ara beslenmeli ve bu besinlerin de faydasını almalıdır. Forpus papağanları; gaga yapıları için faydalı olması nedeniyle çiğnemeyi de çok severler. Bu nedenle kafeslerinde bir ağaç dalı bulunması çok faydalı olacaktır. Bu sayede gagalarını rahatlatabilirler.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konu için teşekkür ederim İpek hocam. Bu minik kuşlar hızlı popüler hale gelmelerine rağmen hala incelenmesi gereken çok şeyi var. İyi gözlemler yapılıp yaziya dökülmesi gerekiyor gibi. Tıpkı muhabbet kuşlarında olduğu gibi her geçen zamanda yeni mutasyonlar turemeye devam etmekte. Bu açıdan gelişimi devam eden ve zamanla muhabbet kuşunun yerine tercih edilecek bir kuş türü olacağını düşünüyorum.

Konu için teşekkür ederim İpek hocam. Bu minik kuşlar hızlı popüler hale gelmelerine rağmen hala incelenmesi gereken çok şeyi var. İyi gözlemler yapılıp yaziya dökülmesi gerekiyor gibi. Tıpkı muhabbet kuşlarında olduğu gibi her geçen zamanda yeni mutasyonlar turemeye devam etmekte. Bu açıdan gelişimi devam eden ve zamanla muhabbet kuşunun yerine tercih edilecek bir kuş türü olacağını düşünüyorum.
Rica ederim ☺️
Sitede forpus ile çok fazla Bilgi yok hatta nette bile Yok dün yabancı bir makale buldum çevirisini yaptım ama beğenmediğimden yarıda bıraktım
Benim de ilgim olduğundan daha fazla araştırma yapicam 🙂

Son düzenleme: