Forpus papağanı yem sorunu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Forpus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Forpus

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 5-6 aylık dişi forpus papağanı sahibiyim. Kuşuma hainks markasının forpus papağanı yemini kullanıyorum. Yemi içeriği şöyle: Kenevir Tohumu – % 37, Kızıl Dal Darı Tohumu – % 10, Aspur Tohumu – % 17, Kırmızı Darı – % 10, Soyulmuş Yulaf – % 9, Ay Çekirdeği – % 12, Aspir Çekirdeği – % 5
Kuşum bu tohumlardan neredeyse sadece keneviri yiyor ne diğerlerini seçiyor. Özellikle darıları neredeyse hiç yemiyor.

İnternette yeni bir yem buldum goldenfeast isimli. Papaganoyuncagi adlı bir sitede satılıyor. Yemin içeriği şöyle: Ardıç Tohumu, Arpa, Mısır, Kabak Çekirdeği, Dakota Ayçekirdeği, Yer Fıstığı, Kenevir Tohumu, Keten Tohumu, Nijer Tohumu, Yulaf, Buğday, Keten Tohumu, Aspir Tohumu. Ekstra olarak içinde Kuru Meyve Parçaları var. Sitede küçük ırk papağanlar için uygun olduğu yazıyor. Forpus papağanı besleyen ve üreten kişiler bu içerik hakkında ne düşünüyor? Bir de bu site güvenilir mi, aranızda alışveriş yapan var mı bu siteden?

Bu yem haricinde bir de aklımda pelet yem olarak Versele laga nutribird B14 var. Ama kuşu sadece pelet ile beslemenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Eğer peleti severse pelet- tohum karışık besleyebilirim belki.
Sizce ne yapmalıyım? Goldenfeast'ın içeriği forpus için uygun mu? Sizce onu peletle karıştırıp mı kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler...kakadu.jpeg

Merhaba, bir ara forpus beslerken benim dikkatimi çeken kuşun çedeneye inanılmaz yöneldiğiydi. Karışımım tıpkı hainks ürününe yakındı. 2 forpusum vardı ve birisi aspur/darıcıyken biri çekirdek ve çedeneciydi. Diyeceğim o ki forpus, sultan, cennet gibi kuşlara darı ve aspur ağırlığı olan, ardından çedene, aspir, çekirdek ile devam eden bir karışım bulabilir ya da karışımını siz yaparsanız o bile yeterli gelecektir. Üstteki ürün oldukça yeterli görünüyor ama kullanmadığım için öneremeyeceğim :(

Oyla 0
Merhaba, bir ara forpus beslerken benim dikkatimi çeken kuşun çedeneye inanılmaz yöneldiğiydi. Karışımım tıpkı hainks ürününe yakındı. 2 forpusum vardı ve birisi aspur/darıcıyken biri çekirdek ve çedeneciydi. Diyeceğim o ki forpus, sultan, cennet gibi kuşlara darı ve aspur ağırlığı olan, ardından çedene, aspir, çekirdek ile devam eden bir karışım bulabilir ya da karışımını siz yaparsanız o bile yeterli gelecektir. Üstteki ürün oldukça yeterli görünüyor ama kullanmadığım için öneremeyeceğim :(
Teşekkür ederim cevabınız için. Goldenfeast adlı üründe meyve parçaları da olduğu için hoşuma gitti aslında. İçindeki tohumlardan forpusa zaralı olabilecek var mı?

Oyla 0
Evet kenevir tohumuna oldukça eğilimliler.. Maalesef bunu önlemenin bir yolu yok. Yapılabilecek tek şey; yem karışımlarındaki oranı belirli bir düzeyde tutmak. %35’i geçmemesi zannımca daha iyi olur...

Bu arada pelet yemi de deneyebilirsiniz. Eğer pelet yemle beslenirse; besininin %40’ını pelet, %20’si meyve-sebze, %40’ı ise de tohum, çekirdek, tahıl ve nut oluşturmalı...

Oyla 0
Evet kenevir tohumuna oldukça eğilimliler.. Maalesef bunu önlemenin bir yolu yok. Yapılabilecek tek şey; yem karışımlarındaki oranı belirli bir düzeyde tutmak. %35’i geçmemesi zannımca daha iyi olur...

Bu arada pelet yemi de deneyebilirsiniz. Eğer pelet yemle beslenirse; besininin %40’ını pelet, %20’si meyve-sebze, %40’ı ise de tohum, çekirdek, tahıl ve nut oluşturmalı...
Teşekkür ederim cevabınız için. Tohum yemi yarı yarıya oranla pelet yemle karıştırıp kullanmak uygun olur mu? Ara sıra da meyve sebze veririm. Yada versele laganın içinde peletler de olan tohum yemi loro parque'yi önerir misiniz? Bir de içeriğini paylaştığım goldenfeast yem hakkındaki düşünceleriniz nedir? Eğer ona pelet karıştırırsam dediğiniz gibi olur pelet-meyve,sebze-tohum

Oyla 0
Merhaba,
Ben de birkaç çift forpus papağanı besliyorum.
Hainks'in yemleri kaliteli ama şu an üretimde yok sanırım.
G1 Markasının bir yemi var (muhabbet kuşu üretici yemi),bu yemin 1 kilosunun içine 250 gr kenevir katıp kullanabilirsiniz.
Ben ise yemi açık satın alıyorum karışımı kendim belirliyorum.
1kg yemin;
-%40 kenevir
-%30 aspur
-%20 akdarı
-%10 kızıl darı şeklinde kullanıyorum.
Kenevir yağlı bir tohum ama forpuslar da çok hareketli kuşlar.
Ben hastalık-ishal-zayıflama ihtimaline karşı kuşlarımın vücut yağ oranlarını hafif yukarda tutma düşüncesindeyim, çünkü hastalıklar hızla ilerliyor ve hızla zayıflıyorlar. Bu nedenle kuşlarımdaki yağ oranını biraz daha yüksek tutmakta sakınca görmüyorum.
Bunun yanında haftada 1-2 defa dal darı veriyorum. Yulafı ise mamalarına 1 çay kaşığı kadar katıyorum.
Çekirdek, nijer ise kullanmıyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba,
Ben de birkaç çift forpus papağanı besliyorum.
Hainks'in yemleri kaliteli ama şu an üretimde yok sanırım.
G1 Markasının bir yemi var (muhabbet kuşu üretici yemi),bu yemin 1 kilosunun içine 250 gr kenevir katıp kullanabilirsiniz.
Ben ise yemi açık satın alıyorum karışımı kendim belirliyorum.
1kg yemin;
-%40 kenevir
-%30 aspur
-%20 akdarı
-%10 kızıl darı şeklinde kullanıyorum.
Kenevir yağlı bir tohum ama forpuslar da çok hareketli kuşlar.
Ben hastalık-ishal-zayıflama ihtimaline karşı kuşlarımın vücut yağ oranlarını hafif yukarda tutma düşüncesindeyim, çünkü hastalıklar hızla ilerliyor ve hızla zayıflıyorlar. Bu nedenle kuşlarımdaki yağ oranını biraz daha yüksek tutmakta sakınca görmüyorum.
Bunun yanında haftada 1-2 defa dal darı veriyorum. Yulafı ise mamalarına 1 çay kaşığı kadar katıyorum.
Çekirdek, nijer ise kullanmıyorum.
Merhabalar cevabınız için teşekkür ederim. Hainksin yemi şuan stokta var. Hızlı tükeniyor ama marka yeniliyor stokları. Kuşumun ilk zamanları hainks stoğu olmasığı için bahsettiğinz marka yeme dediğiniz gibi kenevir ekleyip kullandım. O şekilde de seçip yedi yemi. Sadece kenevirleri yedi. Acaba kuş büyüdükçe bu azalır mı? Seçememesi için hiç kenevir katmadan bir yem vermeyi mi denesem. Mecbur darı yer o zaman

Oyla 0
Merhabalar cevabınız için teşekkür ederim. Hainksin yemi şuan stokta var. Hızlı tükeniyor ama marka yeniliyor stokları. Kuşumun ilk zamanları hainks stoğu olmasığı için bahsettiğinz marka yeme dediğiniz gibi kenevir ekleyip kullandım. O şekilde de seçip yedi yemi. Sadece kenevirleri yedi. Acaba kuş büyüdükçe bu azalır mı? Seçememesi için hiç kenevir katmadan bir yem vermeyi mi denesem. Mecbur darı yer o zaman
Ben akıllı yemlik kullanıyorum. Belki de benimkiler bundan dolayı fazla seçemiyorlar, önlerindekini yiyorlar.
Yemleri değiştirme konusunda gelince; hem marka olarak hem de içerik olarak devamlı değiştirme taraftarı değilim.
Beslenmedeki çeşitliliği mama ve mamaya katacak olduğunuz sebzeler ile sağlayabilirsiniz.
Genel prensibim problem yoksa, aynı düzende devam etme şeklinde, çünkü yem, mama değiştirdikçe kuşların bağırsak florası de değişiyor, bazen ayak uyduramıyor ve bozuluyor.
Sorum;
Keneviri seçtikten ve yedikten sonra ne yapıyorlar, ertesi gün aç mı bekliyorlar?

Oyla 0
Öncelikle çekirdek miktarını minimuma indirmenizi öneriyorum. Alttaki konuyu inceleyebilirsiniz..

İkinci olarak %30'larda bir kenevir oranı ne kadar doğru bilemedim. Bence bu oranda çok fazla. Herşeyi kararında vermek lazım..

Yemi içeriği şöyle: Kenevir Tohumu – % 37, Kızıl Dal Darı Tohumu – % 10, Aspur Tohumu – % 17, Kırmızı Darı – % 10, Soyulmuş Yulaf – % 9, Ay Çekirdeği – % 12, Aspir Çekirdeği – % 5
Yemin içeriği şöyle: Ardıç Tohumu, Arpa, Mısır, Kabak Çekirdeği, Dakota Ayçekirdeği, Yer Fıstığı, Kenevir Tohumu, Keten Tohumu, Nijer Tohumu, Yulaf, Buğday, Keten Tohumu, Aspir Tohumu. Ekstra olarak içinde Kuru Meyve Parçaları var.

Bu iki karışımıda ben tercih etmezdim açıkçası. İlk karışımın keneviri, yulafı, çekirdeği kesinlikle fazla. İkinci karışımda ise arpayı, buğdayı, mısırı kuş sindirmekte bir hayli zorlanır. Forpus dediğiniz kuşun muhabbet kuşundan çokta bir farkı yok. Bana kalırsa muhabbet yemi alın. İçerisine az oranda çekirdek ve kenevir ekleyebilirsiniz..

Oyla 0
Ben akıllı yemlik kullanıyorum. Belki de benimkiler bundan dolayı fazla seçemiyorlar, önlerindekini yiyorlar.
Yemleri değiştirme konusunda gelince; hem marka olarak hem de içerik olarak devamlı değiştirme taraftarı değilim.
Beslenmedeki çeşitliliği mama ve mamaya katacak olduğunuz sebzeler ile sağlayabilirsiniz.
Genel prensibim problem yoksa, aynı düzende devam etme şeklinde, çünkü yem, mama değiştirdikçe kuşların bağırsak florası de değişiyor, bazen ayak uyduramıyor ve bozuluyor.
Sorum;
Keneviri seçtikten ve yedikten sonra ne yapıyorlar, ertesi gün aç mı bekliyorlar?
Ben de akıllı yemlik kullanıyorum. Ağzıyla darıları akıllı yemliğin çöpüne atıp kenevirleri yiyor. Akıllı yemliğin haznesi boşalıncaya kadar aç kalmamış oluyor ama yem baya bir ziyan olmuş oluyor. Akıllı yemliğe attığı darıları tekrar hazneye koyuyorum ama onlar da kabukla karışık olduğu için aç kalır diye içim el vermiyor.

Oyla 0
Öncelikle çekirdek miktarını minimuma indirmenizi öneriyorum. Alttaki konuyu inceleyebilirsiniz..

İkinci olarak %30'larda bir kenevir oranı ne kadar doğru bilemedim. Bence bu oranda çok fazla. Herşeyi kararında vermek lazım..

Bu iki karışımıda ben tercih etmezdim açıkçası. İlk karışımın keneviri, yulafı, çekirdeği kesinlikle fazla. İkinci karışımda ise arpayı, buğdayı, mısırı kuş sindirmekte bir hayli zorlanır. Forpus dediğiniz kuşun muhabbet kuşundan çokta bir farkı yok. Bana kalırsa muhabbet yemi alın. İçerisine az oranda çekirdek ve kenevir ekleyebilirsiniz..
Anladım çok teşekkür ederim. Belki de sizin dediğiniz gibi keneviri az koyunca darı yemek zorunda kalır. Çekirdeğin bildiğim kadarıyla çok da bir faydası yok, belki de hiç eklemem çekirdek. Zaten de çekirdek çok sevmiyor.

Oyla 0
Tohum yemi yarı yarıya oranla pelet yemle karıştırıp kullanmak uygun olur mu?
Evet mix yapıp verebilirsiniz. Ama ayrı ayrı da verebilirsiniz. Misal benim kuşum canı isteyince pelet canı isteyince tohum yiyordu... ?
Yada versele laganın içinde peletler de olan tohum yemi loro parque'yi önerir misiniz?
Sultan papağanı olan ve bu yemi kullanan kişiler tanıyorum. Kimisi çekirdeğin çok olduğundan tercih etmiyor kimileri ise oldukça memnun. Bence tercih edilebilir ama forpuslar için çok uygun olmayabilir.
Bir de içeriğini paylaştığım goldenfeast yem hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Ben bu zamana kadar ne arpa ne de mısır yiyen kuş gördüm. VL Prestige sultan papağanı yeminde de var ve bence oldukça gereksiz. Kuru meyve parçacıklarının da ne kadar gerçekten kurutulmuş meyve olduğu belirsiz. Kısacası ben tercih etmezdim...

Gelelim Haink’s in yemine. Bence güzel bir yem değil. Birincisi kenevir oranı daha az olabilir. İkincisi aspur oranı az. Üçüncüsü çekirdek oranı bence çok fazla. Dördüncüsü ise küçük ırk kuşların pek yemediği aspir tohumunu yem karışımında %5 gibi bir oranda bulundurmak oldukça yersiz. Yulafa hiç girmedim.... Aşağıya yemin içeriğini ekliyorum;

A9CE2753-CBF1-4B32-89C7-A25D63946346.jpeg

39402C28-2205-4996-8F13-4FF3FD44BE2D.jpeg

F3F171CA-0A5A-4B7D-8F03-9BB322EB2B53.jpeg

Ben kenevir (çedene), kızıl darı ve çekirdekten başka bir şey göremiyorum.?

Oyla 0
Evet mix yapıp verebilirsiniz. Ama ayrı ayrı da verebilirsiniz. Misal benim kuşum canı isteyince pelet canı isteyince tohum yiyordu... ?

Sultan papağanı olan ve bu yemi kullanan kişiler tanıyorum. Kimisi çekirdeğin çok olduğundan tercih etmiyor kimileri ise oldukça memnun. Bence tercih edilebilir ama forpuslar için çok uygun olmayabilir.

Ben bu zamana kadar ne arpa ne de mısır yiyen kuş gördüm. VL Prestige sultan papağanı yeminde de var ve bence oldukça gereksiz. Kuru meyve parçacıklarının da ne kadar gerçekten kurutulmuş meyve olduğu belirsiz. Kısacası ben tercih etmezdim...

Gelelim Haink’s in yemine. Bence güzel bir yem değil. Birincisi kenevir oranı daha az olabilir. İkincisi aspur oranı az. Üçüncüsü çekirdek oranı bence çok fazla. Dördüncüsü ise küçük ırk kuşların pek yemediği aspir tohumunu yem karışımında %5 gibi bir oranda bulundurmak oldukça yersiz. Yulafa hiç girmedim.... Aşağıya yemin içeriğini ekliyorum;

Ekli dosyayı görüntüle 18524

Ekli dosyayı görüntüle 18525

Ekli dosyayı görüntüle 18526

Ben kenevir (çedene), kızıl darı ve çekirdekten başka bir şey göremiyorum.?
o çedene kg 40 tl olmuş :D Servet paketi o

Oyla 0
@Taha Aktaş Çok teşekkür ederim, emek edip çok detaylı açıklamışsınız. Bahsettiğim loro parque african parakeet olan. İçinde çekirdek yok. Versel Laganın orjinal sitesinde cennet papağanı ve forpuslar için yazıyor.
İçeriği şöyle: sarı darı, soyulmuş yulaf, beyaz darı, Kanarya tohumu, çeltik pirinci, Japon darı, aspir, karabuğday, yulaf, keten tohumu, V. A. M. peletler, istiridye kabuğu
İçeriğinde kenevir yok ama versele laganın sitesinde forpuslar için de olduğu yazıyor

V.A.M peletlerindeki kg başı vitamin ve mineral değerleri böyle: 8800 IU A vitamini, mg D3 1600 IU, E vitamini 20 mg, K vitamini 1 mg, vitamin B1 1.30 mg, B2 vitamini 5 mg, B3 vitamini, 7 mg, vitamin B6 2 mg, vitamin B12 0,02 mg, vitamin PP 26 mg, folik asit 0,50 mg, biotin 0.04 mg, kolin 350 mg, 3b202 (demir) 20 mg, 3b202 (iyot) 1.5 mg, 3b405 (bakır): 7 mg, 3b502 (manganez): 48 mg, 3b603 (Çinko)

1625773595159.png

Oyla 0
@Taha Aktaş Çok teşekkür ederim, emek edip çok detaylı açıklamışsınız. Bahsettiğim loro parque african parakeet olan. İçinde çekirdek yok. Versel Laganın orjinal sitesinde cennet papağanı ve forpuslar için yazıyor.
İçeriği şöyle: sarı darı, soyulmuş yulaf, beyaz darı, Kanarya tohumu, çeltik pirinci, Japon darı, aspir, karabuğday, yulaf, keten tohumu, V. A. M. peletler, istiridye kabuğu
İçeriğinde kenevir yok ama versele laganın sitesinde forpuslar için de olduğu yazıyor

V.A.M peletlerindeki kg başı vitamin ve mineral değerleri böyle: 8800 IU A vitamini, mg D3 1600 IU, E vitamini 20 mg, K vitamini 1 mg, vitamin B1 1.30 mg, B2 vitamini 5 mg, B3 vitamini, 7 mg, vitamin B6 2 mg, vitamin B12 0,02 mg, vitamin PP 26 mg, folik asit 0,50 mg, biotin 0.04 mg, kolin 350 mg, 3b202 (demir) 20 mg, 3b202 (iyot) 1.5 mg, 3b405 (bakır): 7 mg, 3b502 (manganez): 48 mg, 3b603 (Çinko)

Ekli dosyayı görüntüle 18527
Buda olabilir tabii ki. Ama fiyatını hak eder mi bilemiyorum..

Parantez olarak düşeyim; içerisindeki VAM peletlerin tüketimi neredeyse yok denecek kadar az...

Oyla 0
Buda olabilir tabii ki. Ama fiyatını hak eder mi bilemiyorum..

Parantez olarak düşeyim; içerisindeki VAM peletlerin tüketimi neredeyse yok denecek kadar az...
Anladım. Peki versele laga nutribird b-14 ile karıştırıp kullanabileceğim bildiğiniz bir hazır tohum karışımı var mı? b-14 stoklarda yoktu ama bazı sitelere gelmiş. Şuan pelet olarak bulabildiğim o var bir tek.

Yada pelet ile sadece kenevir de verebilirim. Pelet zaten tüm besin ihtiyaçlarını karşılıyor. Keneviri de sevdiği için onunla beraber alışır belki.

Son düzenleme:
Oyla 0
bence öncelikle ayrı ayrı tohumları kafese koyun. Hangi tohuma ilgisi ne oranda bir netleştirin ve karışımı öyle hazırlayın.

Oyla 0
Ben daha önce dişi forpus besliyordum onu başkasına verip erkek aldım.

İkisi de kenevir ve çekirdeği çok seviyordu. Dişi olan bir de yulaf seviyordu şimdiki erkek ise mesela aspir tohumunu kesinlikle yemiyor. Sert mi geliyor acaba diye içini veriyorum içini de yemiyor. Aspir yememesi sorun oluşturur mu?

Bir de önceki dişi ceviz fındık vs.. yemeyi seviyordu erkek kuş bunları da yemiyor. Ne vereceğimi şaşırdım. Meyve sebze de yemiyor sivri yeşil biber yiyor sadece onu da parçalayıp içinin çekirdeklerini yiyor.

Güzel kuşlar ama beslemekte problem yaşatıyorlar.

Oyla 0
Merhaba.
Bende bir kaç çift forpus papağanı besliyorum.
Kenevir ağırlıklı beslemeniz lazım.
Ben %50 kenevir,%25 aspur kalanı da darı çeşitlerinden tamamlıyorum.
Ayrıca mama veriyorum.
Zaman zaman yulaf içi ve C15 veriyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0