Forpus papağanım için yardımcı olur musunuz?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ozgevren
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ozgevren

iyikus.com Üyesi
Merhaba iki gün önce erkek forpus papağan aldım.daha önce hep muhabbet kuşu besledğim için aşırı farklı geldi anormallik varmı bilen yazarsa sevinirim..
1-aşırı yem yiyor.çekirdekli karışık yemi var bazen başına geçince saatlerce kalkmıyor.Yavru tam açamıyor ondan uzun sürüyor sanırım diye düşündüm.Sonradan yavru olmama ihtimalide olabilir dedim.Bunun için fotoraf paylaşıcam..
2-sürekli avizeye çıkıyordu.Bi süre kafesnde dursun dedim çıldırdı.Yemliğin ayak basma yerindeki boşluğa kafasını sokuyo.o minicik aradan tüm bedenini çıkartmaya çalışıyo.kafesin demirlerini kemiriyor.bazen kafasını yemlerin içine falan gömüyo.Kafesin en dibine iniyor vs.Ama açana kadar bekliyo açınca hemen cıkıyor.
3-uyurken kafasını arkasına dogru gömüyor.Hasta olduğunu mu gösterir? Aldıgım gün biraz ishal gibiydi ama sonradan dışkısı katılaştı.Şimdiden cevap verirseniz çok teşekkür ederim 🙏

*fotorafta ilk gün elimden yedi sonra bir daha yemedi.Kabarıklık olarakta gözlemlerseniz sevinirim…

Ekli dosyalar

• 2D5CF353-E7EA-49A4-BCF3-A95F79A5A913.jpeg
    2D5CF353-E7EA-49A4-BCF3-A95F79A5A913.jpeg
    310.9 KB · Görüntüleme: 2
  • B030914F-49A7-44FA-BE92-E995B69D8667.jpeg
    B030914F-49A7-44FA-BE92-E995B69D8667.jpeg
    126.8 KB · Görüntüleme: 3
  • 51870F73-9C10-44C3-8835-B30FD20AB928.jpeg
    51870F73-9C10-44C3-8835-B30FD20AB928.jpeg
    199.3 KB · Görüntüleme: 3
  • 99A4E3F6-95BD-46CE-90CC-4A7891D7E773.jpeg
    99A4E3F6-95BD-46CE-90CC-4A7891D7E773.jpeg
    197.4 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Genç bir kuş. Yavru demekte uygun olur. Forpuslar muhabbet kuşlarına göre biraz daha fazla zaman geçiriyor yem yerken. Yavru olmasının da etkisi var. Yem karisiminizin fotoğrafını atar misiniz?
Kafesten çıkma isteği ise şu sıralar karşılanmalı çünkü güven kazanımı ve size bağlanması için kritik dönem.
Uyumasinda ise genelde dediğiniz şekilde yatmayı seviyor forpuslar

Merhaba, hoş geldiniz. Ben de ilk kez yavru bir forpus besliyorum. İlk başlarda benimki de çok zaman harciyordu yem yemekle, kırma becerisi yeni yeni gelişti. Yem karışımının fotoğrafını istemiş Doğanay hoca, onu paylaşırsanız sağlıklı yorum gelecektir, belki sevdiği tohumları aradığı için çok oyalıyor olabilir. Cedeneyi özellikle daha kolay kırıp yediğini düşünüyorum. Doğanay hoca genç kus demiş yeni yem kırmaya başladıysa ara ara daldari vererek yem kırma alışkanlığı kazanmasını destekleyebilirsiniz.

Ufak yerlerden geçmeye çalışma huyu benimkinde de var, açıkçası beni de tedirgin ediyordu, kafesi değiştirdim ve yemlik gibi dar gecebilecegi bir yer kalmadı, belki kafes uygunsa dizayninda değişiklikler yaparak tehlikeli alanları yok edebilirsiniz. Kafesten dışarı çıkma konusunda benimki de çok hevesli, her gün bir süre dışarı çıkararak uçuş egzersizleri yaptırmaya özen gösteriyorum. Kafayı arkaya gömerek uyuma hali normal. Tüyleri çok kabarık gelmedi bana kıyasladığımda.

Genç bir kuş. Yavru demekte uygun olur. Forpuslar muhabbet kuşlarına göre biraz daha fazla zaman geçiriyor yem yerken. Yavru olmasının da etkisi var. Yem karisiminizin fotoğrafını atar misiniz?
Kafesten çıkma isteği ise şu sıralar karşılanmalı çünkü güven kazanımı ve size bağlanması için kritik dönem.
Uyumasinda ise genelde dediğiniz şekilde yatmayı seviyor forpuslar
Bazı videolarda öyle uyursa hastadır dediler diye panik oldum.Hemen ekleyim yem fototafını.Simdi yine çıkarttım ama yine avizede..

Ekli dosyalar

• EBA1B9C5-A28D-4D9C-A326-98B969820DED.jpeg
    EBA1B9C5-A28D-4D9C-A326-98B969820DED.jpeg
    341 KB · Görüntüleme: 4
  • 9828F4A7-7FE3-4B66-8482-60FB4AE4426A.jpeg
    9828F4A7-7FE3-4B66-8482-60FB4AE4426A.jpeg
    277.6 KB · Görüntüleme: 6
Merhaba, hoş geldiniz. Ben de ilk kez yavru bir forpus besliyorum. İlk başlarda benimki de çok zaman harciyordu yem yemekle, kırma becerisi yeni yeni gelişti. Yem karışımının fotoğrafını istemiş Doğanay hoca, onu paylaşırsanız sağlıklı yorum gelecektir, belki sevdiği tohumları aradığı için çok oyalıyor olabilir. Cedeneyi özellikle daha kolay kırıp yediğini düşünüyorum. Doğanay hoca genç kus demiş yeni yem kırmaya başladıysa ara ara daldari vererek yem kırma alışkanlığı kazanmasını destekleyebilirsiniz.

Ufak yerlerden geçmeye çalışma huyu benimkinde de var, açıkçası beni de tedirgin ediyordu, kafesi değiştirdim ve yemlik gibi dar gecebilecegi bir yer kalmadı, belki kafes uygunsa dizayninda değişiklikler yaparak tehlikeli alanları yok edebilirsiniz. Kafesten dışarı çıkma konusunda benimki de çok hevesli, her gün bir süre dışarı çıkararak uçuş egzersizleri yaptırmaya özen gösteriyorum. Kafayı arkaya gömerek uyuma hali normal. Tüyleri çok kabarık gelmedi bana kıyasladığımda.
Merhaba Hoşbukduk teşekkür ederim😊 kafes dizaynına tekrardan dikkat edicem..Bende biraz hafes dışına cıksın istiyorum açıkcası kafesi kapalı kalsın istemiyorum hiç ama avizeden inmiyor.Kafesine koyduğumdada çok sinirleniyo.Egzersiz amaçlı yaptırsamda geri koyunca sinirlenicek.Işıkları kapatıp karanlıkta bırakarak sakinleştirebildim dün gece..

Bazı videolarda öyle uyursa hastadır dediler diye panik oldum.Hemen ekleyim yem fototafını.Simdi yine çıkarttım ama yine avizede..
Forpus ilk beslediğimde bana da böyle bir yem karıştırmışlardı ancak kuşum mutlu değildi. Çekirdek çok fazla. Normal karışımının %5/10'unu geçmemesi iyi olacaktır. Cedene ise en az %25 ilave edilmeli, aspur %15-20 oranlarında bulunmalı. Aspir (beyaz olanlar) %2 civarı yeterli olur.
@Andrea hocam yem içeriğinden görsel ekler misiniz?
Andrea hocamızın karışımı şuan için forpuslara en idealidir.
Bir tavsiyem de forpuslar yemleri çok ufalıyor. Bu nedenle inanılmaz tozlu oluyor kapları. Mutlaka geniş kaplar (çok yüksek olmayan kaseler örneğin) kafes tabanında kullanılmasını tavsiye ederim. Asma yemlikler pek bu türe uygun değil

Forpus ilk beslediğimde bana da böyle bir yem karıştırmışlardı ancak kuşum mutlu değildi. Çekirdek çok fazla. Normal karışımının %5/10'unu geçmemesi iyi olacaktır. Cedene ise en az %25 ilave edilmeli, aspur %15-20 oranlarında bulunmalı. Aspir (beyaz olanlar) %2 civarı yeterli olur.
@Andrea hocam yem içeriğinden görsel ekler misiniz?
Andrea hocamızın karışımı şuan için forpuslara en idealidir.
Bir tavsiyem de forpuslar yemleri çok ufalıyor. Bu nedenle inanılmaz tozlu oluyor kapları. Mutlaka geniş kaplar (çok yüksek olmayan kaseler örneğin) kafes tabanında kullanılmasını tavsiye ederim. Asma yemlikler pek bu türe uygun değil
Taman o zaman yemini değişiyim. Yalnız tabana koyarsam kaseyi üzerine dışkı yapmazmı

Taman o zaman yemini değişiyim. Yalnız tabana koyarsam kaseyi üzerine dışkı yapmazmıkaf
Kafesiniz çok küçük ise ihtimali var ama ortalarsaniz dışkı olmaz, olsa da günlük veya 2 günlük değişim yapıldığından problem olusturmaz. Yillardir bu şekilde kullanıyorum ben

Hocam cedene ve aspur ağırlıklı yemimin fotoğraflarını paylaşıyorum. İkinci fotoğrafta çekirdek biraz fazla gözüküyor ama tam homojen karismamasindan kaynaklı öyle, yem kabindaki dağılım umarım belirttiğiniz gibi idealdir. Bizimki güzel yiyor genel olarak. Cedene ve aspur ağırlıklı.

%35-40 Cedene %25-30 aspur %12-15 Elenmiş Kızıl Dal Darı %20-25 Sarı Darı %7-8 Kızıl Darı %7-10 Çizgili Çekirdek %2-3 Aspir %2-3 Beyaz Darı %0,5-1 Soyulmuş Yulaf, nijer, Yulaf içi

Forpus icin hazirlanmis karisik yem ile hazir paketli muhabbet kusu yemini karıştırdıktan sonra cedene ve aspur ilave ettim. Ağırlıkları son duruma göre tespit etmeye çalıştım o yüzden araliklarla yazdım. @Doğanay Y. Uygunluk konusunda yorum yaparsanız sevinirim hocam.

Ekli dosyalar

• IMG-20230501-WA0004.jpg
    IMG-20230501-WA0004.jpg
    236 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG-20230501-WA0005.jpg
    IMG-20230501-WA0005.jpg
    428 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Hocam cedene ve aspur ağırlıklı yemimin fotoğraflarını paylaşıyorum. İkinci fotoğrafta çekirdek biraz fazla gözüküyor ama tam homojen karismamasindan kaynaklı öyle, yem kabindaki dağılım umarım belirttiğiniz gibi idealdir. Bizimki güzel yiyor genel olarak. Cedene ve aspur ağırlıklı.
Kaydettim çok teşekkür ederim ilginiz için 🙏😊

Cedene ilave icin linki paylaşayım Hocam aynı siteden aspur icin de bakabilirsiniz, aslında yeminizdeki asıl sıkıntı cedene ve aspur az olmasından ziyade çekirdek ve aspir fazla olması gibi görünüyor o yüzden biraz benim paylaştığım yem fotoğrafina göre düzenlemeye çalışın lütfen. Zaten yavru olduğu için kuş zor yem kırıyor o çekirdekle ve aspirle beslenmesi oldukça zor.

%35-40 Cedene %25-30 aspur %12-15 Elenmiş Kızıl Dal Darı %20-25 Sarı Darı %7-8 Kızıl Darı %7-10 Çizgili Çekirdek %2-3 Aspir %2-3 Beyaz Darı %0,5-1 Soyulmuş Yulaf, nijer, Yulaf içi

Forpus icin hazirlanmis karisik yem ile hazir paketli muhabbet kusu yemini karıştırdıktan sonra cedene ve aspur ilave ettim. Ağırlıkları son duruma göre tespit etmeye çalıştım o yüzden araliklarla yazdım. @Doğanay Y. Uygunluk konusunda yorum yaparsanız sevinirim hocam.
Oldukça iyi hocam. Ellerinize sağlık

Cedene ilave icin linki paylaşayım Hocam aynı siteden aspur icin de bakabilirsiniz, aslında yeminizdeki asıl sıkıntı cedene ve aspur az olmasından ziyade çekirdek ve aspir fazla olması gibi görünüyor o yüzden biraz benim paylaştığım yem fotoğrafina göre düzenlemeye çalışın lütfen. Zaten yavru olduğu için kuş zor yem kırıyor o çekirdekle ve aspirle beslenmesi oldukça zor.
Aynı sizim dediginiz oranları söyleyerek aldım 🙏 bu arada tek bakıyorum bir sıkıntı olmaz değil mi.çift olarak almadım konuşturamazsam diye

Aynı sizim dediginiz oranları söyleyerek aldım 🙏 bu arada tek bakıyorum bir sıkıntı olmaz değil mi.çift olarak almadım konuşturamazsam diye
Hocam ben de aynı durumdayım tek bakıyorum, konuşmaya başladı, şu an için çok mutlu kendi halinde ama her gün onunla ilgileniyorum. Bir sorun olacağını sanmıyorum ama ileride bir arkadaş veya eş almak benim isteğim.

Hocam ben de aynı durumdayım tek bakıyorum, konuşmaya başladı, şu an için çok mutlu kendi halinde ama her gün onunla ilgileniyorum. Bir sorun olacağını sanmıyorum ama ileride bir arkadaş veya eş almak benim isteğim.
Bende konuşturmak istiyorum gündüzleri çalıştığım için yalnız ama akşamları hep konusuyorm.Sürekli avizeye kaçıyor omzumdaykende saçlarmn arkasna saklanıyor hep saklanma modunda 🙈