Forpusuma Merhaba Deyin!

İyi akşamlar. Geçen gün Doğanay Y.'nin paylastigi forpus cinsi papaganlar çok hoşuma gitti ve bir çift sahiplenecek Forpus buldum. Ama çiftler önceden bir arada değilmiş forpuslarda da muhabbetler gibi eş seçme oluyor mu yoksa direk anlaşırlar mı?

Eğer hazırlarsa forpuslar pek eş seçmezler ama eşleşmek için uygun ortam elbette ararlar. Uygun yuva, uygun ışık gibi. Fotoğraf paylaşır mısınız çiftten?

Eğer hazırlarsa forpuslar pek eş seçmezler ama eşleşmek için uygun ortam elbette ararlar. Uygun yuva, uygun ışık gibi. Fotoğraf paylaşır mısınız çiftten?
Daha kuşlar gelmedi. Bana ulaşınca siteden fotoğraflarını paylaşırım. Valla hocam senin yüzünden evdekilerle savaş verdik ama sonunda ikna ettik evdekileride.

Üretmek için alındıysa eğer keyif vereceğini düşünüyorum. Ürkek oluyorlar bir miktar ama elinize aldığınızda kuşun bakışlarıyla ve tatlılığıyla bağ kuracaksınız. Muhabbet kuşları gibi alışık değilse cadalozluk etmiyorlar. Sesi zaman zaman azken; sinirlendiğinde, huzursuz olduğunda ya da ilk geldiklerinde biraz gürültülü olabiliyorlar. Oda yine bir muhabbet kuşunun çığlığından daha az.
Ben şahsen mtluyum aldığım için. Bugün bir dişi aldım ve 1 saat önce çiftleşirlerken yakaladım :)
(maşallahlarınızı alırım)
Umarım tez zamanda bunu devam ettirir ve bana bebeklerini yetiştirme fırsatı verirler.

Üretmek için alındıysa eğer keyif vereceğini düşünüyorum. Ürkek oluyorlar bir miktar ama elinize aldığınızda kuşun bakışlarıyla ve tatlılığıyla bağ kuracaksınız. Muhabbet kuşları gibi alışık değilse cadalozluk etmiyorlar. Sesi zaman zaman azken; sinirlendiğinde, huzursuz olduğunda ya da ilk geldiklerinde biraz gürültülü olabiliyorlar. Oda yine bir muhabbet kuşunun çığlığından daha az.
Ben şahsen mtluyum aldığım için. Bugün bir dişi aldım ve 1 saat önce çiftleşirlerken yakaladım :)
Umarım tez zamanda bunu devam ettirir ve bana bebeklerini yetiştirme fırsatı verirler.
Maşallah umarım en kısa zamanda yavrularını alırsınız

Hemen aldın, çiftleşirken yakaladın demek. Vay arkadaş. Elalemin kuşları ne güzel çiftleşiyor benimkilerde tık yok. :cry:

Teşekkür ederim.
Evet Kaan eşleştiler ama şuan eş modunda takılmıyorlar henüz. Forpuslar çok eş seçmiyorlar hazırlarsa. Muhabbet kuşları eş seçer, çok nazlanır.
Forpuslar “ayran gönüllü” diyorsun demek. Ne güzel. Bir çiftleştiremedim benimkiler kafayı yiyeceğim. Bir şey soracağım bir de bu forpusların yuvalık yapısı değişikti değil mi? Bölmeli yuvalıklardaki bölme ne işe yarıyor?

Forpuslar “ayran gönüllü” diyorsun demek. Ne güzel. Bir çiftleştiremedim benimkiler kafayı yiyeceğim. Bir şey soracağım bir de bu forpusların yuvalık yapısı değişikti değil mi? Bölmeli yuvalıklardaki bölme ne işe yarıyor?
Aslında küçük yuvalık seviyorlar ama dikkat etmek gereken yatay yuva kullanımı. PAnik kuşlar oldukları için yumurta savurabiliyorlar bu nedenle taban malzemesi biraz daha fazla koyuluyor. Kesinlikle onlarla ilgilenirken tatmin edici sevecenler ama kafes içinde çok ürkekler yaklaştığında. Tabi evcil değiller.

Evcil kuşu eşleştirmek zor Kaan. Başta da söyledim 1,5 yıldır ultra evcil kuşumu eşleyemedim bir türlü

maşşallah tüyü kadar ömürleri olsun inşallah güzel güzel yavrularını alırsın, ilk çıktıklarında böyle oluyorlarmış;

bunlar da aynı gün çıkan muhabbetlerim hemen hemen aynı boydalar

çok güzeller maşallah. Yine de çok rahatsız etmeyin hocam. Muhabbetlere göre biraz canibal durumları söz konusu.
Kuluçka günlüğ kategorisinde yeni bir konu açarak sürecinizi bizimle paylaşır mısınız?

Abim kuşları teslim almış 2 güne bana ulaşacak ilk fotoğrafları atıp Doğanay Y. Hocamın görüşlerini alayim dedim

Ekli dosyalar

• IMG-20201118-WA0014.jpg
    IMG-20201118-WA0014.jpg
    240.9 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG-20201118-WA0010.jpg
    IMG-20201118-WA0010.jpg
    182.4 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG-20201118-WA0009.jpg
    IMG-20201118-WA0009.jpg
    234.2 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG-20201118-WA0011.jpg
    IMG-20201118-WA0011.jpg
    215.7 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG-20201118-WA0012.jpg
    IMG-20201118-WA0012.jpg
    209.7 KB · Görüntüleme: 4
Gözün aydın. Kuşlar tatlı görünüyorlar. Yeni bir taban yemliği ya da silo yemlik almanızı tavsiye edeyim. Bu kaplardan memnun olmuyorlar bir de yemlerinde çekirdek ve diğer toz bırakan tohumlar olduğundan çok pisleniyor. Ayrı kaplarda sunulabilir ya da az oranda verilip her gün değiştirebilirsiniz.

Gözün aydın. Kuşlar tatlı görünüyorlar. Yeni bir taban yemliği ya da silo yemlik almanızı tavsiye edeyim. Bu kaplardan memnun olmuyorlar bir de yemlerinde çekirdek ve diğer toz bırakan tohumlar olduğundan çok pisleniyor. Ayrı kaplarda sunulabilir ya da az oranda verilip her gün değiştirebilirsiniz.
Yem olarak muhabbetlere kullandığım yemi kullansam bir sıkıntı olur mu ? Yoksa ayrı bir yemleri var mı?

Ayrı bir yem almak lazım. Başlangıç için Versele laga paraket yemi uygundur. Açık alacaksan da
%40 oranında çedene bulundur mutlaka.
Şuan ki karışımım şöyle
%40 Cedene, %25 muhabbet yemi (bunun %75 i aspur. Aspuru tüketiyorlar daha çok), 150 g yulaf, 200 g çekirdek (siyah olanlar çizgililer değil) 100 g aspir ve diğerleri azar oranda olabilir.

Çok güzelmiş kuşların Doğanay kardeşim.Güzel kuluçkalar olsun inşaAllah
Çok teşekkür ederim