Fransız Tüy Dökümü (French Molt - BFD Polyoma Virüsü)

Tollyamin forte demişti de sanırım o yüzden daha iyiyse ondan alayım demiştim

farketmez yaklaşık aynı iceriklidir, vitamin olarak elinizdeki ikisi yeterli olur çok iyi ürünlerdir

haftada 1 kere mineral desteğini de ihmal etmeyiniz. veteriner ilaç firmalarınin ürettiği herhangi bir multimineral işinizi görür

farketmez yaklaşık aynı iceriklidir, vitamin olarak elinizdeki ikisi yeterli olur çok iyi ürünlerdir

haftada 1 kere mineral desteğini de ihmal etmeyiniz. veteriner ilaç firmalarınin ürettiği herhangi bir multimineral işinizi görür
Önereceğiniz var mi rastgele kötü bir ürün almayayım.. elimde bir de versela laga omnivet vardı veterineri önerdi

Konuya ek Kendi deneyim ve arastırmalarımıda yazayım
fench molt hastalığı için bir aşı mevcut doğanay da belirtmiş biraz incelemiş yorumlarını okumuştum yabancı forumlarda
aşı ücreti öncelıkle 250 dolar fakat ülkemizde yok ülkemize getirmekte mümkün soğuk zincir taşımacılığı yapan firmalar ile 650 dolardı kargo ücreti

aşı 10 dozdur tedavide toplamda 2 doz vurulur hasta kuslarda basarı oranı oldukca düşüktür %12-30 arasında
aşıyı saklayamazsınız soğuk zincirden cıktıktan 1 hafta içinde kullanmak gerekir
bu aşı daha cok koruma amaçlı yapılır yani bir değeri yüksek kuş aldınız macaw yada daha üst kuslarda bunlarda yavru iken 2-4 aylık iken aşı başarılı olur

bu hastalık cok kafa karıstiran yönleri var mesela bulaşıcımıdır ?

evet malesef oldukca bulaşıcıdır ama yavrularda görüldüğü gibi olmaz bulaştığı kuşlarda tüyleri dökmez diğer kuslarda sadece tasıcıyı görevi görür
bulastiği kuşların Yavrularının Her 4 yavrudan 1 tanesinde sonradan tüy dökülmeleri görilebilir bu sürec genelde hemen olmaz ilk tüy döneminde ortaya cıkmaya baslar yada daha sonrakı zamanlarda piyasada o kadar cok anlatım varki yok göz tası yok depomin yok bilmem ne malesef ki bunların hiç biri cözüm değil hastalığı nadirde olsa iyilestirebilir iyilesmesinin ana nedeni bağıklığının yükselmesidir özelıkle bu tarz kuslara temas eden yada anaçlarının tüy hastası oldugunu düşündüğünüz kuşların bağışıklıklarını yüksek tutulması gerekıyor

benimde bir tane sahiplendiğim bir sultan papağanım var öyle tüy hastası kanat ve kuyrukları yok maskot gibi geziyor amacım onu tedavi etmekti pek cok ürün kullandım
bir cok b vitamin tüy katkıları türlü kürler bir tanesinde gercekten kanat ve kuyruk neredeyse normal uzunluguna kadar geldi ucabilecek duruma kadar geldi fakat ilacları kesince tekrar dökülmeye basladı kusun karaciğerini daha fazla yormamak adına ilacı bıraktım eski haline döndü kusu kaybetmektense öyle kalmasını tercih ettim malesef

Kullandığım ürünler

Med Tolyamin haftada 4 sefer 1 ay boyunca
v.l Mutaseed+colombine Haftada 1 sefer
haftada 1 sefer mamaya mutavit - Belgasol

fench molt hastalığı için bir aşı mevcut doğanay da belirtmiş biraz incelemiş yorumlarını okumuştum yabancı forumlarda
aşı ücreti öncelıkle 250 dolar fakat ülkemizde yok ülkemize getirmekte mümkün soğuk zincir taşımacılığı yapan firmalar ile 650 dolardı kargo ücreti

aşı 10 dozdur tedavide toplamda 2 doz vurulur hasta kuslarda basarı oranı oldukca düşüktür %12-30 arasında
aşıyı saklayamazsınız soğuk zincirden cıktıktan 1 hafta içinde kullanmak gerekir
bu aşı daha cok koruma amaçlı yapılır yani bir değeri yüksek kuş aldınız macaw yada daha üst kuslarda bunlarda yavru iken 2-4 aylık iken aşı başarılı olur

evet malesef oldukca bulaşıcıdır ama yavrularda görüldüğü gibi olmaz bulaştığı kuşlarda tüyleri dökmez diğer kuslarda sadece tasıcıyı görevi görür
bulastiği kuşların Yavrularının Her 4 yavrudan 1 tanesinde sonradan tüy dökülmeleri görilebilir bu sürec genelde hemen olmaz ilk tüy döneminde ortaya cıkmaya baslar yada daha sonrakı zamanlarda piyasada o kadar cok anlatım varki yok göz tası yok depomin yok bilmem ne malesef ki bunların hiç biri cözüm değil hastalığı nadirde olsa iyilestirebilir iyilesmesinin ana nedeni bağıklığının yükselmesidir özelıkle bu tarz kuslara temas eden yada anaçlarının tüy hastası oldugunu düşündüğünüz kuşların bağışıklıklarını yüksek tutulması gerekıyor

benimde bir tane sahiplendiğim bir sultan papağanım var öyle tüy hastası kanat ve kuyrukları yok maskot gibi geziyor amacım onu tedavi etmekti pek cok ürün kullandım
bir cok b vitamin tüy katkıları türlü kürler bir tanesinde gercekten kanat ve kuyruk neredeyse normal uzunluguna kadar geldi ucabilecek duruma kadar geldi fakat ilacları kesince tekrar dökülmeye basladı kusun karaciğerini daha fazla yormamak adına ilacı bıraktım eski haline döndü kusu kaybetmektense öyle kalmasını tercih ettim malesef

Kullandığım ürünler

deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım sağlığı yerindedir kuşunuzun

bu hastalık cok kafa karıstiran yönleri var mesela bulaşıcı mıdır?

Ben anlamadım. Nasıl tüy hastası bir kuş sağlıklı bir kuşa bu virüsü bulaştırabiliyor ki. Sadece eğer ebeveyn tüy hastasıysa yavruları taşıyıcı yada tüy hastası olabileceğini biliyorum. Neden bu kadar kesin konuştunuz? Böyle bir vakayla mı karşılaştınız yoksa, Çünkü veterinerler bile bu konu hakkında ikiye ayrılmış durumda..
Muhabbet Kuşlarında Fransız Tüy Dökümü (French Molt - BFD Polyoma Virüsü) Hastalığı

Yaşlı kuşlar diğer kuşlara hastalığı bulaştırabilir mi ?

Hastalığa yakalanmış erişkin bir kuşun tehlikesi halen araştırılmaktadır. Bazı bilim adamları hastalığa yakalanmış kuşların sağlıklı ve yaşlı kuşlara hastalığı bulaştırabileceğine inanmaktadır. Bu yaşlı kuşlar tüylerini kaybetmezler fakat o andan itibaren virüsün varlığını devam ettirmesini sağlarlar. Bu kuşlar üretime alındığı gibi halka tamamlanır ve teoriye göre doğacak kuşaklar büyük olasılıkla BFD hastalığına yakalanacaktır. Kuşlar konusunda uzman veterinerlerin ikinci bir bölümü de bu hipotezi reddederler ve bunu ispatlayabileceklerini düşünürler. Onların görüşüne göre yaşlı kuşların hastalığı birbirine taşıma olasılığı mümkün değildir. Sadece genç kuşlar anne ve babaları yüzünden hastalığa yakalanırlar ve bu anne babalar da kendi anne babaları yüzünden hastalığa yakalanmıştır ve bu böyle sürüp gider. Ne yazık ki her iki teori için de ortada herhangi bir kanıt yoktur. Kuş besleyen biri olarak bu hastalığa yakalanmış bir kuşu kümesinize almayı ya da almamayı düşünmeniz gerekir. Eğer ilk teori doğruysa tüm sürü hastalıktan etkilenebilir ve sakat muhabbet kuşlarının üretimine karşıysanız sürü ileride üretim için kullanılamaz hale gelir.

Sadece merakımdan soruyorum yanlış anlamayın Çünkü benimde Sultan papağanım French molt ve 1 yıldır muhabbet kuşumla ikisi yan yana beraber yaşıyorlar(kafesleri ayrı) Bu yazdığınız yazı da beni korkuttu. Muhabbet kuşumunda tüylerini kaybetmesini istemem. Taşıyıcı olur yazmışsınız eğer kaybetmezse yavrularına bu hastalığı aktaracak o zaman, ama bu çok saçma deil mi zaten bu virüs daha yavruyken yada anne babanın taşıyıcı genleriyle yavruya geçiyor. Bu yavru nasıl diğer kuşlarla temasta onlara da virüsü bulaştırabiliyor ki. Yani demek istediğim bulaşıcılık hakkında şuan için bu kadar net yazılan bir yazı okumadım. Bunu tecrübelediğiniz bir olay mı oldu? Mesela french molt hastası kuşla sadece temas eden sağlıklı bir kuşu eşledikten sonra yavruları da mı french molt oldu?

Son düzenleme:
Ben anlamadım. Nasıl tüy hastası bir kuş sağlıklı bir kuşa bu virüsü bulaştırabiliyor ki. Sadece eğer ebeveyn tüy hastasıysa yavruları taşıyıcı yada tüy hastası olabileceğini biliyorum. Neden bu kadar kesin konuştunuz? Böyle bir vakayla mı karşılaştınız yoksa, Çünkü veterinerler bile bu konu hakkında ikiye ayrılmış durumda..

Sadece merakımdan soruyorum yanlış anlamayın Çünkü benimde Sultan papağanım French molt ve 1 yıldır muhabbet kuşumla ikisi yan yana beraber yaşıyorlar(kafesleri ayrı) Bu yazdığınız yazı da beni korkuttu. Muhabbet kuşumunda tüylerini kaybetmesini istemem. Taşıyıcı olur yazmışsınız eğer kaybetmezse yavrularına bu hastalığı aktaracak o zaman, ama bu çok saçma deil mi zaten bu virüs daha yavruyken yada anne babanın taşıyıcı genleriyle yavruya geçiyor. Bu yavru nasıl diğer kuşlarla temasta onlara da virüsü bulaştırabiliyor ki. Yani demek istediğim bulaşıcılık hakkında şuan için bu kadar net yazılan bir yazı okumadım. Bunu tecrübelediğiniz bir olay mı oldu? Mesela french molt hastası kuşla sadece temas eden sağlıklı bir kuşu eşledikten sonra yavruları da mı french molt oldu?
sabit bir tecrubem yok sadece olanları hastalık basından gecenlerin söyledikleri ve netteki incelemeri aktardım temastan kastımız da aynı kaptan yem yemeleri dıskı ile bulaşımlardır bulasması son derece hızlı oluyor hasta bir kusu salmaya atıyorlar sağlam kuslardan hastalıklı yavrular cıkmaya baslıyor bu tüm kusların hasta olacağı anlamınada gelmez bağışıklığı düşük anaçların hastalığı almasından ötürü olur coğu zaman kusların hasta oldugu bilinmemektedir zaman geçtikce tüyler döklmeye baslar bazen bu sürec bir iki yıl alabiliyor hasta kuş el değiştirip baska kümeslere giriyor sonrada bu tarz durumlar gözlemleniyor zaten bu kadar cok tüy hastası kuş olmasının ana nedenide budur benim deneyimlediğim kendi ksumun yanında 14 yasında baska bir kus var 2 senedir beraberler fakat diğer kusumun sağlığında yada tüylerinde problem yok

@Melike Gül , bu konu henüz net değil. 2 ayrı görüş var. Bir tanesi doğuştan, genetik aktarılan ki ben buna katılıyorum. Bir diğer görüş ise hastalığın bulaştırılıyor olma düşüncesi. İkisi de sonucu bilinmez halde. Araştırma yapılmıyor gibi görünüyor.
Temel üzerinde durulan bağışıklığın düşmesi sonrası meydana gelen ve kuşların etkilendiği bir süreçten bahsediliyor. Kümeste böyle sorunlar gözlemlenirse eğer bir kaç kuşta, üretime ara vermek ve beslenme tablosunu düzene sokmak gerekiyor.

Son düzenleme:
sabit bir tecrubem yok sadece olanları hastalık basından gecenlerin söyledikleri ve netteki incelemeri aktardım temastan kastımız da aynı kaptan yem yemeleri dıskı ile bulaşımlardır bulasması son derece hızlı oluyor hasta bir kusu salmaya atıyorlar sağlam kuslardan hastalıklı yavrular cıkmaya baslıyor bu tüm kusların hasta olacağı anlamınada gelmez bağışıklığı düşük anaçların hastalığı almasından ötürü olur coğu zaman kusların hasta oldugu bilinmemektedir zaman geçtikce tüyler döklmeye baslar bazen bu sürec bir iki yıl alabiliyor hasta kuş el değiştirip baska kümeslere giriyor sonrada bu tarz durumlar gözlemleniyor zaten bu kadar cok tüy hastası kuş olmasının ana nedenide budur benim deneyimlediğim kendi ksumun yanında 14 yasında baska bir kus var 2 senedir beraberler fakat diğer kusumun sağlığında yada tüylerinde problem yok
@Melike Gül , bu konu henüz net değil. 2 ayrı görüş var. Bir tanesi doğuştan, genetik aktarılan ki ben buna katılıyorum. Bir diğer görüş ise hastalığın bulaştırılıyor olma düşüncesi. İkisi de sonucu bilinmez halde. Araştırma yapılmıyor gibi görünüyor.
Temel üzerinde durulan bağışıklığın düşmesi sonrası meydana gelen ve kuşların etkilendiği bir süreçten bahsediliyor. Kümeste böyle sorunlar gözlemlenirse eğer bir kaç kuşta üretime ara vermek ve beslenme tablosunu düzene sokmak gerekiyor.
Anladım, ikinize de teşekkür ederim. Artık ikisi birlikte takılırken daha dikkat edeceğim. Bulaştırıcı olma ihtimalini bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu

Ben 1 hafta-10 gundur bir erkek kus ariyorum.
Internette baktigim ilanlar icerisinde (hemen hepsi bizim gibi evde 1-2 cift kusu olanlarin yavrulari) en az bu sekilde 10 kus gordum hatirladigim sadece.
Acaba biseyi yanlis mi yapiyoruz?
Urun miktari, kullanim sikligi?
Bir cogumuzun kullandigi urunlet ayni (gervit, tollyamin)
Ilk kusum olan erkek kusumda da bir tuy sorunu var fm mi bilmiyorum ama zaman zaman ucma sorunu yasiyor zaman zaman toparliyor. Ben bu hastaliga degil de kuluckadan kaynakli form kaybi diye dusunmustum.
Kanat tuylerinde tekrarlayan bir bozulma ve eksilme, yamulma var surekli.

Fazla ürün kullanımı, eksik ürün kullanımı, kondisyonda olmayan kuşların bebek beslemeleri / üremeleri, bebeklik evresinde yeterli besin alamayan kuşların tüy gelişimini tamamlayamaması, stres durumları ve dış parazitler...
Çok sebebi var aslında :(

Kullandığım ürünler

Btamin forte , röhnfried K+K 3000 kullanıyorum genel vitaminleri dışında bana geldiğinde hastaydı 10 gün antibiyotik kullanmak zorunda kaldık zaten o yüzden ilaçlar yordu yeterince… kullandığınız ürünler ilaç değil demi eğer vitaminse onlara da bakabilirim gervit multivatimin probiyotik de var şu an elimde. Ben üretici değilim zaten iki tane kuşum daha var onlar normal üç ayrı veteriner hekim kuşlardan anlayan bulaş durumunun kesin olmadığını ve ayrı tutmam gerektiğini söyledi. Dışkıdan oral yolla ya da tüy tozlarıyla bulaşabilirmiş. Çiftleştirmeyi zaten düşünmüyorum ama sağlıklı olan kuşlarımın da tüylerini kaybedebileceğini söylediği için mecburen ayrı odalarda tutuyorum sonradan üzüldüğüm için sahiplendiğim bir kuştu zaten. Çoğu yer sizin dediğiniz gibi taşıyıcı olarak bulaş durumunun olacağını söylüyor ama kesin bir durum olmadığından dolayı sağlıklı kuşlarımı riske atmamak adına ayrı tutuyorum bilgilendirme için çok teşekkür ederim

Fazla ürün kullanımı, eksik ürün kullanımı, kondisyonda olmayan kuşların bebek beslemeleri / üremeleri, bebeklik evresinde yeterli besin alamayan kuşların tüy gelişimini tamamlayamaması, stres durumları ve dış parazitler...
Çok sebebi var aslında :(
En azindan kendi adima bende soyle bir algi olusuyor bu kadar urun kullanimi fazla (hem miktar hem frekansi)
Yani tutarindan degil de kuslara zararli olabilecegini dusunuyorum sanki.
Bu nedenle aslinda dogru urunlerle almamiz gereken max faydayi da alamiyoruz.

En azindan kendi adima bende soyle bir algi olusuyor bu kadar urun kullanimi fazla (hem miktar hem frekansi)
Yani tutarindan degil de kuslara zararli olabilecegini dusunuyorum sanki.
Bu nedenle aslinda dogru urunlerle almamiz gereken max faydayi da alamiyoruz.
Yararlı bir katkı bile ister istemez ters tepebilir. Yoğun ve çok ürün kullanımını bende önermiyorum. Temel 3 ürün ve mama bir çok kuşun neredeyse tam besin almalarına yeterli oluyor. Gervit, tollyamin forte, probiyotik/prebioyikler. Yıllardır bu tip (bazen farklı markalar) 3-4 ürün dışına çıkmıyorum.

*Konu açılmışken son zamanlarda hem pahalılıktan hem de belirgin değişimler gözlemlemediğimden bazı ürünlerin kullanımını bırakıyorum, gerekli olursa ekliyorum.