Gaga ve Tırnak Kesimi

Yiğit Fırat

Forum Sakini
Sizce ben kuşlarımın gaga ve tırnaklarını kesmeli miyim?Neden?
Veterinere götürdüm ve kesti ikisini de ayrıca tahta tünek alırsam tırnaklarını kesmeme gerek kalmazmış doğru mu?

Paramedic

Forum Sakini
Tahta ve kumlu tünekler tırnakları gaga taşı kalamar mineral blok gagayi torpuluyor sanırım uzman yetiştiriciler çiftleşmelerden önce tırnak kesimi yapıyor

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tahta tünekler aslında buna katkı sağladığı için piyasaya çıkmıştı. Fakat tahta tüneklerin kabukları günümüzde soyuldu, cilalandı. Bu maalesef aynı etkiyi yapmıyor. Bu nedenle kabuğu soyutlamamış, uygun kalınlıkta bir dal kullanıyorum ben. Tabi bu bile yeterli olmuyor. Kuş kendisi uğraşması gerekiyor biraz. Gaga yı gaga taşı ve yine tünekte genelde hallediyorlar. Bu nedenle gaga pek kesilmez.
* @Paremedic kuluçka döneminde ki kuşların tırnakları kesilmez. Sebebi ise erkeğin ve dişinin iyi tutunabilmesi için.

Oyla 0

Paramedic

Forum Sakini
Yani çok uzun tırnakları demek istedim youtubedeki yetiştiricilerde böyle gördüm sanırım zarar vermemesi için olabilir

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Eğer çok uzamiyorsa ve sağa sola takılıp kendine zarar vermiyorsa kesilmese daha iyi.Kendileri hallediyorsa tabi.Çünkü bir kez alistirinca sürekli kesmek gerekiyor.

Oyla 0