Gagasini saga sola surtuyor.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ruyaC.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ruyaC.

iyikus.com Üyesi
3 bucuk aylik pied sultanim elle besleme yapiyorum hala. Simdi alissin diye aspur koyuyorum masaya biraz gidikliyor. Ama bazen gagasini masaya saga sola surtuyor. Bunu elimdeyken parmagimada yapiyor. Sebebi ne olabilir? Video ekledim asagiya. Tesekkurler.

Merhaba, tüy döneminiz başlıyor gibi. Kuşlar gaga hizasından sevilmeyi ve kaşınmayı seviyorlar bir de dilleri ile temas ettikleri yerlerin tadını alıyorlar. Ek olarak gaga kaşıntı ve dış temizliğini de bu şekilde gideriyorlar. Bulabilirseniz (acil değil) iyot desteği gerekiyor, bunun için himalaya tuz kayası alınız (sabun kalıbı gibi satılanları kastediyorum).
bunun gibi

Merhaba, tüy döneminiz başlıyor gibi. Kuşlar gaga hizasından sevilmeyi ve kaşınmayı seviyorlar bir de dilleri ile temas ettikleri yerlerin tadını alıyorlar. Ek olarak gaga kaşıntı ve dış temizliğini de bu şekilde gideriyorlar. Bulabilirseniz (acil değil) iyot desteği gerekiyor, bunun için himalaya tuz kayası alınız (sabun kalıbı gibi satılanları kastediyorum).
bunun gibi
Sanirim petshoplarda vardir yarin mama almaya gidicem bunuda sorarim. Tesekkur ederim. 🙏

Himalaya sabunu / kayası diye geçiyor kalıp şeklinden dolayı ama farklı isimlerde de olabilir. Tuzla alakalı hazırlanmış bir hijyen ürünü de olabileceğinden dikkat etmekte fayda var.

Bende kalıp bulmadım sabun yaziyordu güvenemedim köpürür oğlum diye😁
Markette himalaya tuzu parcacıklı buldum onu aldım. 1 tanesini kaşıkla ezip toprağın üstüne serptim yedi oyle. Ayda 1 kere mi veriliyor tuz hafta 1 mi forumdan bakıcam dedim ama aklımız gitti şimdi görünce yazayim dedim.

Aslında yanlış bir şey yapmışsınız. Bu kaya formunda sadece istediği kadar tüketiyor ve daima kafes tabanında kalıyor. Ara ara hafif yıkayıp temizliyorsunuz o kadar. Ezilen tuz elbette kullanılabilir bu arada ama çok tüketmesi riskli olabiliyor (yiyebileceği bir boyutta olduğundan). Kuş kumuna çok az ilave edilebilir. Bence acelesi yok ama yolunuz düşerse mutlaka bulabilirsiniz. Linkte attığım görünümde oluyor çoğu.

Bugün buldum kalip tuz astım kafesine simdide yüzüne bakmiyor. Valla beni delirtecek bu oğlan. Hep hazır hep hazır utanmasa sen kır tohumları ben yerim dicek😁😁😁
Aynisindan bi tanede bende var 🤭 3 bucuk aylik dana oldu elle besliyordum kestim 4 gundur falan tak etti canima. Simdi sadece aspur ve yulaf yiyor. Oda ben tepsiye dokucem ve basinda bekliycem oyle. Basindan ayrildigim an basiyor cigligi pesime geliyor. Hatta bunun icinde ayri baslik actircak bana velet 🤭

Aynisindan bi tanede bende var 🤭 3 bucuk aylik dana oldu elle besliyordum kestim 4 gundur falan tak etti canima. Simdi sadece aspur ve yulaf yiyor. Oda ben tepsiye dokucem ve basinda bekliycem oyle. Basindan ayrildigim an basiyor cigligi pesime geliyor. Hatta bunun icinde ayri baslik actircak bana velet 🤭
Tür olarak farklılar ama beni annesi sanan bir ördek yavrum oldu. Yanından ayrılayım ya da ses vermeyim hep cak cak ötüyordu. Ta ki köye bırakmak zorunda kalacağım iriliğe ulaşana kadar. Bir kaç ay sonra gittiğimde yetişkin olmuş ve tahmin edebileceğiniz gibi tanımadı bile :D

Tür olarak farklılar ama beni annesi sanan bir ördek yavrum oldu. Yanından ayrılayım ya da ses vermeyim hep cak cak ötüyordu. Ta ki köye bırakmak zorunda kalacağım iriliğe ulaşana kadar. Bir kaç ay sonra gittiğimde yetişkin olmuş ve tahmin edebileceğiniz gibi tanımadı bile :D
Hahaha cok tatli yaaa. Ah benim ne yapmam gerek 2 gun anneme birakip kacayim mi 🤭

bazen küsebiliyorlar ama iyi olabilir. Annenize karşı da benzer davranışları sergileyecek mi anlamış olurdunuz. Hala bebek gibi davranıyor belli ki kuşunuz :(
Evet malesef tam anlamiyla bebek gibi davraniyor henuz asamadik. Aslinda denemek lazim annemlerin evinede alisik cunku haftanin 2 3 gunu anneme gectigim icin onuda yanimda tasiyorum aldigim gunden beri arabayada annemlere de alisik. Strese girmez yani ama en azindan belki bana olan bagimliligini biraz azaltip bebekligi atmasini saglayabilirim 🙄