iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Gereksiz ve Tehlike Arz Eden Aksesuarlar

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,650
Çözümler
30
Tepki puanı
10,305
Yaş
29
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşları için Gereksiz ve Tehlike Arz Eden Aksesuarlar
Alman Hayvanları Koruma Veterinerler Birliği'nin (TVT) tehlike arz eden aksesuarlar listesi.
  • BML standartlarına uymayan kafesler
  • Yuvarlak kafesler
  • Beyaz, renkli, telli kafesler (Boyalı kafesler)
  • Suni kaplamalı ve verniklenmiş kafesler
  • Plastik suni tünekler
  • Tünek kılıfları ve zımpara kağıdından zemin kaplaması
  • Gevşek sarılmış ya da çözülmüş ip yumağı tehlikesi
  • Ayna ve plastik kuş
012 (1).png
Plastik Kuş

Yedek eş olarak düşünülmüş (insanlarda oyuncak bebekle bir yaşam gibi). Davranış bozukluğuna yol açar. Bununla birlikte ölümle bitebilen, yanlış beslenme davranışı sonucu ortaya çıkan taşlık enfeksiyonuna sebep olur.

Hareket sensörü entegre edilmiş pilli plastik muhabbet kuşu. Yaklaşıldığında ötüyor. Kim oturup bunu düşünmüş acaba.

Ayna

Muhabbet kuşları aynada kendilerini tanıma yetisine sahip değiller ve görüntüyü başka bir kuş olarak algılarlar. Tıpkı plastik kuşlarda olduğu gibi varsayılan partner kişisel davranış göstermediğinden aşırı beslenme ve mutsuzluğa yol açıyor.

Yuvarlak Kafesler

Yuvarlak kafeslerde kuşlar yönelme noktası, yani emniyet noktası bulamıyorlar. Ayrıca bu kafesler hareket için çok az alana sahipler.

Kumlu Tünek Kılıfı ve Zımpara (kumlu) Zemin Kaplaması

Kumlu tünek kılıfı ve zımpara (kumlu) zemin kaplaması içeriğindeki yapıştırıcı nedeniyle sağlığa zararlıdır. Bazı mubişler önüne geleni kemirirler ve böylece yapıştırıcıyı da engellenmesi mümkün olmadan yemiş olurlar. Kuşlar bunların üzerinde tünüyorlar. Bunların rahat olmadığını herkes düşünebilir. Bu çok tırtıklı yüzey küçük yaralanmalara ve beraberinde enfeksiyonlara yol açabilir ya da mantara neden olur.

Plastik Tünekler

Plastik tünekler hastalıkta veya karantina kafeslerinde devamlı dezenfekte işlemi yapılacağından yararlıdır ama sürekli kullanım için hiç uygun değildir. Tırnaklar törpülenemicektir ve ayaklarda şekil bozukluğu oluşacaktır. Plastik tünekler mantar oluşumuna zemin sağlar. Bununla birlikte cilalanmış sert tahta tünekler de daha iyi değildir.

İp Yumağı Tehlikesi

Lif ipliklerine malesef bir çok kuş dolandı ve öldü.Bu oyuncağın tehlikesini bilen kuş sahipleri sürekli gözlemledikleri halde ölümler olmuştur.

Konuşturucu-Tüy Döküm Yardımı

Kim bu yemi alırsa parasını da bir güzel camdan dışarı savurmuş olur. (içeriğinin kilosundan tutarını bir hesaplayın). Eğer kuş bu yemi verdikten sonra konuşmaya başlarsa tamamen tesadüftür. Tüy dökümüne de zengin ve besleyici beslenme yardımcı olur.

Kuş İçeceği

Pahalı boyalı su.
 
Üst Alt