Gokkusagi76

Merhaba ben Zeynep.Yaklaşık üç senedir muhabbet kuşlarıyla ilgileniyorum.İlk muhabbet kuşumuz Asya🐦 Eve geldiği ilk zaman felç geçirdi ben de bu durumdan sonra daha iyi bakmak için bilgi edinmeye başladım.

IMG_20230411_191313.jpg

Sonra ona eş almaya karar verdim.
İsmini de Volkan🐦 koyduk.Volkan hiç uçamadı.o zamanlar Yakın çevremde kafeskuşlarından anlayabilen birisi de yok .o zaman başka şeyler denildi ama hiçbiri değildi.
Bunun sebebinin circovirüs olabileceğini düşündüm hep. Çok yaşamayacağını Hep bir gün ölecegini biliyordum .Bir sene bizimle beraber yaşadı ve vefat etti.

Asya 🐦 çok asil ve aynı zamanda herkesle ilgi kurmayan hiçbirseyini paylaşmayan bir muhabbet kuşu .Bana Sadakatsiz dizisindeki Asya yı anımsattığı için ismini Asya koydum ☺️Sonra öbür muhabbet kuşumun adınıda Volkan koydum 🐦bizim evdeki en enerjik muhabbet kuşlarından birisidir Asya.
A
Asya ve Volkan☺️🌸
IMG_20230411_185007.jpgIMG_20230411_185131.jpg

🌸🐦 Asya hiçbir zaman yumurta veya kızgınlık yumurtası da koymadı.Çoğu insandan bu kuş neden yumurta koymuyor neden konuşmuyor diye çok soru alıyordum ilk zamanlar fakat bu onun tercihi🌸🐦

Sonra Balkuş katıldı aramıza.Balkuş bizim evin en sessiz en sakin muhabbet kuşudur herkesle iyi anlaşır.☺️
Fakat kambur duruşundan dolayı bazı insanlar pek sevmiyor☹️
Biz onu çok seviyoruz...

IMG_20230411_185058.jpg

IMG_20230411_185044.jpg

Sonra bu iki minik katıldı aramıza
Çimen ve Kivi 🌸🌸
Bu iki minik Asya ile çok uğraşıyorlar bizim evde asya ya pek rahat yok 🐦☺️

IMG_20230411_185030.jpg
Muhabbet kuşlarında en sevdiğim özelliklerden biride bazı şeyleri önceden sezebiliyor olmaları🐦
Bizim kafes temizliğimiz her gün düzenli olarak yapılıyor.

Bu arada geçen ay ilk defa başka sının yavru muhabbet kuşlarına az da olsa bakma şansım oldu.birazda bu forumdan bilgi edindim bu konuda teşekkürler.

Şimdi foruma baktım da polyomavirüs circovirüs hakkında hiçbirsey bulamadım belki de ben göremedim bu durum hakkında daha fazla bilgisi olan arkadaşlar bir bilgilendirme yazısı makale gibi birşey yazabilirse başka insanlar için bilgi kaynağı olabilir.☺️🌸

Son düzenleme:
Portfolio Konunuz için teşekkür ederim. Maşallah hepsi çok tatlılar.

Kafes düzenimiz çok kalabalık değil.kafeslerimiz şuan biraz küçük ilerde değiştirilecek.Kafeslerde ilk zamanlar tül kullanıyordum ayaklarını çok fazla takıyordular. fakat artık kullanmıyorum uzun bir süredir karton kutu kullanıyorum.Bu karton kutuları hergün temizliyorum.Ayda iki defa bu kartonları değistiriyoruz.IMG_20230414_014602.png
Bir de yaz kış farketmez ben kafeslerin üstlerini her gece örtüyorum.(,yazın daha ince bir örtü ile) rahatsız olmasınlar diye çünkü yansıma ışık filan görünce bir anda irkiliyorlar.
Uçma süreleri ise hergün istedikleri kadar uçuyorlar.Yoğun olduğum zamanlarda da en az günde beş dakika dışarda tutuyorum.Belirli bir oyun alanları var.Heryere gelmiyorlar evin icinde bizimle beraber kendi düşüncem olarak onların doğal yaşamları için böyle daha uygun olacağını düşünüyorum onlar için daha uygun olan bir alan olusturdum.tabi öbür odalarda bazen gozetimim de dışarı çıkardığım oluyor.Cunku bazilari çok meraklılar☺️saksı içlerine girmeye çiçekleri yemeye ya da Mesala yemesi zararlı olan bir gıdaya.
Banyo düzeni olarak yaz aylarında banyoluk takıyorum.Kışın ise kendim banyo ettiriyorum elimle kafa bölgesine dikkat ederek su sürüyorum.
Minikler konuşmaya daha yatkın fakat birbirlerini gördükleri an dışarda herşeyi unutuyorlar direk bizi de unutuyorlar😄
Kullandıklarım olarak bu sene ilk defa probiyotik kullandım.sonra resim olarak eklerim.
Haftada bir defa suluklara vitamin koyuyorum.B vitaminini ise haftada iki defa suluklarina koyuyorum.
iki haftada bir kucuklere çeşitli mama büyüklere çeşit az olarak mama veriyorum.genellikle mamalarda yesillik kullanmıyorum.haftada bir kere de havuç veriyorum.
Muhabbet kuşlarımın birini huy olarak biraz daha detaylı anlatayım.

Bu bizim Balkuşumuz.Evdeki en sessiz en sakin muhabbet kuşumuz bizi en çok dinleyen .🐦Hiç kavga etmez kavgalara karışmaz.Asya,kivi ,çimen arada birbirleriyle kavga ediyorlar Balkuşun hiç umurunda olmaz.😄Hepsinin ayrı ayrı güzel huyları var.Balkus minik çocuklarla çok iligili☺️muhabbet kuşlarımın icinde kendine en temiz bakanı☺️fakat bu muhabbet kuşum bazı insanlar tarafından kambur duruşundan dolayı sevilmiyor bu çok saçma☹️
Daha sonradan eklemeler yaparım.🐦☺️

IMG_20230414_023808.jpg

Maşallah onlara. Ben de bir süredir kapatma eğilimini arttırdim. Dediğiniz gibi kafesler epey küçükmüş 🤗 kambur duruş aslinda kuluçka esnasinda annesi yüzünden oluyor ağırlıklı olarak 😑

Maşallah onlara. Ben de bir süredir kapatma eğilimini arttırdim. Dediğiniz gibi kafesler epey küçükmüş 🤗 kambur duruş aslinda kuluçka esnasinda annesi yüzünden oluyor ağırlıklı olarak 😑
Teşekkürler iki senedir bizimle beraber ben de en başlarda öyle düşünmüştüm fakat sürekli kambur durmuyor kendince rahat bir duruş olarak benimsemiş kendi isteğine göre duruyor arada kendi duruşunu düzeltiyor .☺️

Son düzenleme:
Teşekkürler iki senedir bizimle beraber ben de en başlarda öyle düşünmüştüm fakat sürekli kambur durmuyor kendince rahat bir duruş olarak benimsemiş kendi isteğine göre duruyor arada kendi duruşunu düzeltiyor .☺️
Sağlıklı oldukları sürece duruşları benim içinde önemsiz bir detay. Yeter ki iyi olsunlar

Haftada bir defa suluklara vitamin koyuyorum.B vitaminini ise haftada iki defa suluklarina koyuyorum.
Haftada bir defa koyduğunuz vitamin multivitamin ise zaten haftalık gerekli olan B vitaminlerini ordan alırlar. Eğer tüy döküm zamanları değilse haftada iki defa B vitamini biraz ağır gelebilir. Çünkü B vitamini özelikle tüy gelişimine katkı sağladığı için kuşu zamansız tüy dökümüne sokabiliyor :/ B vitaminini, tüy döküm zamanlarında haftada 2-3 defa, normal zamanlarda ise 2 haftada 1 defa vermeniz daha iyi olur.
Maşallah hepsi de birbirinden tatlı🥰 İnşallah hepsinin de sağlıklı, tüyleri kadar uzun ömürleri olur

Kuşlara kullandığım Şu anlık kalan ürünler☺️
- entrobac bu sene ilk defa kullanmaya başladım.
-Röhnfriedin bazen bazı ürünlerini üç senedir aralıklarla kullanıyorum.Fakat şuan yok.
-Elektrolit hiç kullanmadım.
-Keyfin ürünleri nde kullandığım oldu.
Şuana kadar kullandıklarimdan memnun kaldım.
-Garden mix muhabbet kuşu yemini çok seviyorlar.
-Kuş kumu kullanıyordum fakat çok tükettiklerini görünce bıraktım.
-Dal darı ak darı vb.ürünleri daha önce hiç kullanmadım Bizim asya kuş da bazen sindirim problemi oluyordu.tedavi gördüğünden beri daha iyi bir durumda.hatta bu durumdan sonra ona Bazı ürünleri halen korkarak veriyorum yeşillikde pek tercih etmez oldum bundan kaynaklı mamalarda veya normalde de genelde vermiyorum yemeleri için.bu durum öbürlerinede yansıdı biraz.
-Kafes temizliğini hergün yaparım . Sadece su ve ıslak mendil ile.
Sularını hergün değiştiririm.
-İlk zamanlar da suluklarda sirke kullanıyordum fakat pek temiz olmuyordu zararlı olduğunu ögrenince bıraktım.şuan karbonat ile temizliyorum haftada bir kere

-Besin olarak ise havuç ,armut,turp,yumurta ve limon 'a bayılıyorlar.Minikler yumurta kabuğu ceviz ve çekirdek içinide çok seviyorlar).Mamaların ıçinde çeşidi çoğaltıyorum bazen tabiki ama en çok bu besinleri seviyorlar.
(Armut,limon,ceviz ve çekirdeği her daim vermiyorum.)

-Konuşma eğitiminde ise büyükler konuşmuyor. Minikler çabalıyor.

-Acil kanama durumların da genellikle mısır unu ile müdahale ediyorum oksijenli su da oluyor bazen.

-Tırnak bakımı olarak ise iki ayda bir minik bir tırnak makasıyla onlara göstermeyerek tırnaklarını dikkatli bir şekilde kesiyorum.

-Son olarak sizce dal darı ak darı vb kullanmalı mıyım?

IMG_20230416_011404.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20230416_011404.jpg
    IMG_20230416_011404.jpg
    213.3 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
-Son olarak sizce dal darı ak darı vb kullanmalı mıyım?

Ekli dosyayı görüntüle 28812
Bence bakımınız çok iyi. Bu şekilde götürebilirsiniz. Sadece elinizdeki multivitamin bittikten sonra gerwit, B vitamininiz bittikten sonra da Med tollyamin yada BT amin forte tercih ederseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.
Ak darıyı, ekstra olarak bir kapta vermenize gerek yok. Şuan kullandığınız yem karışımında ak darı az ise biraz alıp yem karışımınıza ilave etmeniz yeterli olur. Benim kullandığım yem karışımında ak darı az olduğu için bir miktar alıp karıştırmıştım. Eğer yem karışımınızdan ak darı ideal seviyedeyse almanıza gerek yok. Yem karışımında sarı darı ağırlıklı değilde ak darı ve aspur ağırlıklı olmalı.
Kızıl Dal darıyı ise alıp almamanız tamamen size kalmış :) Yani olmasada olur. Ama çok seviyorlar. Ben 1-2 sene önce panicum şeklinde almıştım. Dal darı tanelerinin ayıklanmış haliydi. Mesela hasta olduğu, iştahı gidip birşey yemek istemediği zaman kurtarıcım oluyor. Bununla aspuru karıştırıp verdiğimde iştahı yoksa bile az çok yiyor, çünkü kolay kırılan bir tohum. Ve tadını diğer tohumlara göre daha çok seviyorlar. Şu aralar fiyatları çok arttı ama :/ Aslında bildiğimiz darının işlenmemiş hali niye bu kadar fiyat farkı var bende anlamıyorum. Eğer alırsanız, haftada 1 defa kafeslerine 1 dal asmanız yeterlidir. Ve alırsanız dal darıyı dikkatli seçin. Bazenleri küflenmiş, bayatlamış darıyı satıyorlar :/ Bunuda sağlıklı kuş yerse oda hastalanıyor. daldari.net diye bir site var. Sitenin sahibi dal darı üretip satıyor. Ordan alanlar çok memnun, almak isterseniz orayı da inceleyebilirsiniz

Bence bakımınız çok iyi. Bu şekilde götürebilirsiniz. Sadece elinizdeki multivitamin bittikten sonra gerwit, B vitamininiz bittikten sonra da Med tollyamin yada BT amin forte tercih ederseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.
Ak darıyı, ekstra olarak bir kapta vermenize gerek yok. Şuan kullandığınız yem karışımında ak darı az ise biraz alıp yem karışımınıza ilave etmeniz yeterli olur. Benim kullandığım yem karışımında ak darı az olduğu için bir miktar alıp karıştırmıştım. Eğer yem karışımınızdan ak darı ideal seviyedeyse almanıza gerek yok. Yem karışımında sarı darı ağırlıklı değilde ak darı ve aspur ağırlıklı olmalı.
Kızıl Dal darıyı ise alıp almamanız tamamen size kalmış :) Yani olmasada olur. Ama çok seviyorlar. Ben 1-2 sene önce panicum şeklinde almıştım. Dal darı tanelerinin ayıklanmış haliydi. Mesela hasta olduğu, iştahı gidip birşey yemek istemediği zaman kurtarıcım oluyor. Bununla aspuru karıştırıp verdiğimde iştahı yoksa bile az çok yiyor, çünkü kolay kırılan bir tohum. Ve tadını diğer tohumlara göre daha çok seviyorlar. Şu aralar fiyatları çok arttı ama :/ Aslında bildiğimiz darının işlenmemiş hali niye bu kadar fiyat farkı var bende anlamıyorum. Eğer alırsanız, haftada 1 defa kafeslerine 1 dal asmanız yeterlidir. Ve alırsanız dal darıyı dikkatli seçin. Bazenleri küflenmiş, bayatlamış darıyı satıyorlar :/ Bunuda sağlıklı kuş yerse oda hastalanıyor. daldari.net diye bir site var. Sitenin sahibi dal darı üretip satıyor. Ordan alanlar çok memnun, almak isterseniz orayı da inceleyebilirsiniz
Teşekkürler ☺️

Bende kafes temizliğini sadece su ve ıslak mendil ile yapıyorum, kokusuz bebek ıslak mendillerini kullanırım aslında bazen kafamı kurcalıyor hijyenik olur mu diye ama kokuya takıntım var🙂

Haftada bir defa koyduğunuz vitamin multivitamin ise zaten haftalık gerekli olan B vitaminlerini ordan alırlar. Eğer tüy döküm zamanları değilse haftada iki defa B vitamini biraz ağır gelebilir. Çünkü B vitamini özelikle tüy gelişimine katkı sağladığı için kuşu zamansız tüy dökümüne sokabiliyor :/ B vitaminini, tüy döküm zamanlarında haftada 2-3 defa, normal zamanlarda ise 2 haftada 1 defa vermeniz daha iyi olur.
Maşallah hepsi de birbirinden tatlı🥰 İnşallah hepsinin de sağlıklı, tüyleri kadar uzun ömürleri olur
B vitamininde böyle yapmamız gerektiğini bilmiyordum teşekkürler bilgi için 😊