göz rahatsızlığı

Doğaner B.

Yeni Üye
merhabalar, 3 aylık civarı erkek forpusum var. dün akşam eve vardığımda fark ettim sol gözünün çevresinde olan tüyler dökülmüş, bir iki tüyün ucuda gözüne değiyordu. kulak pamuğu ile tüyleri gözünden çektim. bu durum neden kaynaklanır? bir tedavi uygulamam gerekir mi? yem yemesinde ve dışkısında anormallik yok.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-10-17 at 07.41.43.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-17 at 07.41.43.jpeg
    110.2 KB · Görüntüleme: 6
  • WhatsApp Image 2024-10-17 at 07.41.37.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-17 at 07.41.37.jpeg
    137 KB · Görüntüleme: 6
Hocam bir hastalık sebebiyle olabileceği gibi parazit ve mantar kaynaklı da olabilir. İç veya dış parazit için bir şey uyguladınız mı hiç ? Uygulamadıysanız ilk iş enseye parazit damlası uygulamak olsun. Göz çevresini sık kaşıyor mu ? evetse kel yerlere bolca vazelin sürün vazelini deriye yedirin. Gözlerde yaşarma yok değil mi ? Resimde yok gibi duruyor ama varsa yazın.
Her ihtimale karşı dışkı resmi de paylaşın.

Son düzenleme:
Hocam bir hastalık sebebiyle olabileceği gibi parazit ve mantar kaynaklı da olabilir. İç veya dış parazit için bir şey uyguladınız mı hiç ? Uygulamadıysanız ilk iş enseye parazit damlası uygulamak olsun. Göz çevresini sık kaşıyor mu ? evetse kel yerlere bolca vazelin sürün vazelini deriye yedirin. Gözlerde yaşarma yok değil mi ? Resimde yok gibi duruyor ama varsa yazın.
Her ihtimale karşı dışkı resmi de paylaşın.
parazit için bir uygulama yapılmadı, kafeste tek kalmakta başka hayvan evde bulunmuyor. gözde yaşarma gözlemlemedim. dikkatimi çeken ekstra bir kaşınma yoktu ama gün içerisinde sadece 4 saat görüyorum belki farklı semptomda vardır. fotoyu veteriner teknikeri bir arkadaşa gösterdim göz çevresine teramisin sür dedi.
parazit ilacının ismini verebilir misiniz, veterinerden mi, eczaneden mi alacağım?

parazit için bir uygulama yapılmadı, kafeste tek kalmakta başka hayvan evde bulunmuyor. gözde yaşarma gözlemlemedim. dikkatimi çeken ekstra bir kaşınma yoktu ama gün içerisinde sadece 4 saat görüyorum belki farklı semptomda vardır. fotoyu veteriner teknikeri bir arkadaşa gösterdim göz çevresine teramisin sür dedi.
parazit ilacının ismini verebilir misiniz, veterinerden mi, eczaneden mi alacağım?
Teramycin anti bacteriyeldir. Eğer mantarsa veya parazit temelliyse işe yaramaz. Herhangi bir tedavi başlamadan önce biraz gözlemleyelim kuşu. İvermectin etken maddeli herhangi bir ense damlası olur. Veterinerlerde bulursunuz. Bazı petshoplarda da olabiliyor.

Teramycin anti bacteriyeldir. Eğer mantarsa veya parazit temelliyse işe yaramaz. Herhangi bir tedavi başlamadan önce biraz gözlemleyelim kuşu. İvermectin etken maddeli herhangi bir ense damlası olur. Veterinerlerde bulursunuz. Bazı petshoplarda da olabiliyor.
veteriner e fotosunu gösterdim parazit için bekleyelim dedi, aşağıdaki damlaları yazdı, aldım akşam başlayacağım. dikkat etmem gereken başka bir şey var mıdır?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-10-17 at 15.14.24.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-17 at 15.14.24.jpeg
    146.1 KB · Görüntüleme: 7
günaydın herkese, dün veterinerden aldığım ilaçları kullanmadım. eve ulaştığımda önceki güne göre düzelme olduğunu gördüm ve kullanmama kararı aldım. yine yem yemesinde, oyun oynamasında bir sıkıntı bulunmuyor. dün akşamki fotolarını da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-10-18 at 09.15.13 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-18 at 09.15.13 (1).jpeg
    119.5 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2024-10-18 at 09.15.13.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-18 at 09.15.13.jpeg
    116.5 KB · Görüntüleme: 5
Forpuslar yağlı tohumlar aşırı tukettiginden dışkılar çoğu zaman üstteki gibi olabiliyor. Ancak başka zaman aralığında yaptıklarını da görmek sağlıklı olacaktır

Hocam kuşun dışkısı normal değil. Nasıl beslediğinizi detaylı yazın probiyotik kullanıyor musunuz mesela ? Kuş kilolu mu ?
gözü ile ilgili bir rahatsızlık kalmadı, muhtemelen bir yere çarpmıştı. probiyotik kullanmadım, kilolu değil , dışkısı hep böyle. beslenme düzeni maalesef sadece çedeneleri seçip yiyor(çekirdek hiç vermedim). daldarı vs de yemiyor. yemliğinde çedene kalmadığında nadir olarak 1,2 yulaf yediğine şahit oldum(yem olarak yulaf,çedene,ak darı,kızıl darı,aspur ve aspir karışımı ağırlık çedene) özetle şu an için gözle görünür bir rahatsızlığı bulunmuyor. versela laga b18 yem sipariş ettim inşallah yer. sebze vs de yemiyor mor lahana, havuç, marul, maydanoz, brokoli denedim hiç birini yemedi.

gözü ile ilgili bir rahatsızlık kalmadı, muhtemelen bir yere çarpmıştı. probiyotik kullanmadım, kilolu değil , dışkısı hep böyle. beslenme düzeni maalesef sadece çedeneleri seçip yiyor(çekirdek hiç vermedim). daldarı vs de yemiyor. yemliğinde çedene kalmadığında nadir olarak 1,2 yulaf yediğine şahit oldum(yem olarak yulaf,çedene,ak darı,kızıl darı,aspur ve aspir karışımı ağırlık çedene) özetle şu an için gözle görünür bir rahatsızlığı bulunmuyor. versela laga b18 yem sipariş ettim inşallah yer. sebze vs de yemiyor mor lahana, havuç, marul, maydanoz, brokoli denedim hiç birini yemedi.
Çedene miktarını azaltın. Kanarya yemi keten tohumu ve yulaf ağırlıklı besleyin. B18'e bu dediklerimden karıştırın mesela. Ve mutlaka probiyotik kullanın haftada 2 defa. Haftada 1 de multi vitamin.

Geri