Günlük Su Tazelemenin Önemi

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Evet, bu konu çoğumuzun bildiği klasik, fakat çok önemli bir konu. Direk konuya giriş yapmak istiyorum, geçenlerde kuşumun suyunu değiştirmek için suluğunu çıkardığımda dıştan hiç gözükmeyen fakat içindeki suyun aslında mikrop kaynadığını gördüğüm anda böyle bir konu açmak istedim. Şimdi size bir suluk resmi göstereceğim ve tahminlerini isteyeceğim.
F48E231C-A516-4272-9E6B-645AC2EE831D.jpeg
88D77232-EF22-4856-BC81-3DF0C33B38B8.jpeg

Dışardan bakılınca tertemiz, daha yeni konmuş bir suya benziyor değil mi.
94762690-B73C-4C3F-BF6F-AB764221DC81.jpeg
F6551EE9-D740-429A-9984-33064FC53D9D.jpeg
Fakat aynı suluğu ters çevirdiğimde çıkan manzaraya bakın. Aslında suluğun içine pislemiş ama suda dağılmadığı için hiç belli olmuyor ve ben bu suluğu 2-3 gün sonra değiştirseydim o süre zarfında mecbur bu sudan içecekti ve buda hastalıklara davetiye çıkaracaktı. Nasıl yaptı bilmiyorum ama bu şekilde pislemiş suluğa. Daha sonra 2-3 defa daha suluğunun içinde dışkısını gördüm sonra suluğun yerini değiştirince bir daha görmedim. Eğer siz de suluğa pisleme gibi bir konudan şikayetçiyseniz suluğunun yerini değiştirebilirsiniz. Doğru konumlandırırsanız bu ihtimali en aza indirirsiniz.
1674865507872.png
Günlük su değişimi bu küçük canlar için çok önemli bir konu aslında. Günlük değişmeyen suluklarda su tüketimi azaldığı gibi bir süre sonra suluklarda yosunlaşma bile gözlemlenebiliyor. Yada benim yaşadığım örnekteki gibi kuşunuz suluğuna pisleyebilir, bunu farketmezseniz eğer kuşunuz her geçen gün daha da bakterilere ev sahipliği yapan sudan içmek zorunda kalacak ve buda hastalıklara davet çıkaracaktır. Nasıl ki biz temiz su içmeye özen gösteriyoruz, onlar için de o kadar özen göstermeliyiz.
Temiz arıtıcıdan arıtılmış suyu suluğumuza koymalıyız. Eğer arıtıcı kullanmıyorsanız hazır su kullanabilirsiniz veya çeşmeden doldurduğunuz suyu dinlendirip kuşunuzun önüne koyabilirsiniz.
Taze suyun yanında suluklarınızın ne kadar sağlıklı olup olmadığı da bir o kadar önemlidir. Suluğunuzun altındaki işaretler aslında onun hakkında bilgi verir. Bu konuyu merak ediyorsanız aşağıya eklediğim bağlantıdan konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
1674866839658.png
Onun dışında ekleyebileceğim çok birşey yok aslında. Hepimizin bildiği bir konu.
Kuşlarımızın sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri için üç önemli şey var. Biri temiz su diğeri taze yem sonuncusu ise kafes temizliği. Kuşu hastalanan kişilerin çoğunun ya yemi kötü oluyor yada suluk/kafes temizliğine gereken önemi vermiyor. Biz bu üç kritere ne kadar dikkat edersek kuşumuz bir o kadar sağlıklı olur.. Aşağıyada birkaç konuyla ilgili bağlantı ekledim. Okumak istediğiniz, merak ettiğiniz bir konu varsa direk linke tıklayarak bakabilirsiniz.

Son düzenleme:

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
hastalıkların en büyük sebebi yemlik ve suluk hijyenidir
Su bitene Kadar değiştirmeyenleri mi dersin aklına estikçe su tazeleyen mi dersin
Hazır su kullanmama rağmen
Sulukgun içi salyali bir hal alıyor hergun güzelce temizledikten sonra yeni su eklemek gerekir
Suluga dışkılama ve yem kusma olayını çok fazla tekrar eder kuşlar özellikle suluk üstünde uyumayı akışkanlık haline getirdiyse
Bazen diyorum bazı kuşlar Allah'a emanet yaşıyor
Tedbir yok temizlik sıfır her kuş besleyen umarım bilincinde olarak sahiplenir
Çok güzel bir konu olmuş teşekkürler Melikecim ☺️ eline emeğine sağlık

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
hastalıkların en büyük sebebi yemlik ve suluk hijyenidir
Su bitene Kadar değiştirmeyenleri mi dersin aklına estikçe su tazeleyen mi dersin
Hazır su kullanmama rağmen
Sulukgun içi salyali bir hal alıyor hergun güzelce temizledikten sonra yeni su eklemek gerekir
Suluga dışkılama ve yem kusma olayını çok fazla tekrar eder kuşlar özellikle suluk üstünde uyumayı akışkanlık haline getirdiyse
Bazen diyorum bazı kuşlar Allah'a emanet yaşıyor
Tedbir yok temizlik sıfır her kuş besleyen umarım bilincinde olarak sahiplenir
Çok güzel bir konu olmuş teşekkürler Melikecim ☺️ eline emeğine sağlık
Teşekkür ederim hocam, ve söylediklerinizde gerçekten haklısınız. Çoğu kişi uğraşmak istemediğinden, suluk temizliğini erteleyip duruyor hatta şöyle bir anım vardı. Bir gün komşumuz tatile çıkacaktı ve kuşlarına ara sıra bakmamız için evin anahtarını bize vermişti. Birkaç çift kuşu vardı ve hepsi ayrı kafesteydi. Sonra birgün eve gidip suluk yemlik kontrolü yapacaktık ki bir kuşun suyu bildiğimiz yemyeşildi. Resmen içinde su değilde tamamen yosun bulunuyordu. O kuş gözümün önünden hala gitmiyor onunla göz göze geldiğimde hala canlı ve dik duruyordu sonra suluğu hemen temizleyip tazeledik. Ama o suyu kuşun içmesinin imkanı yoktu o kadar berbat bir durumdaydı ki gerçekten bazı kuşlar Allah’a emanet yaşıyor. Çok şükür daha da geç olmadan farketmiştik. Aslında basit gibi gözüken ama çok önemli bir konu.

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Ben bu derdi evde biri olduğu sürece her gün yeni açılmış su ve su kapağı ile vererek çözüme kavuşturdum :D Bazen bardak ile veriyorum bazen ise böyle. Bir yere gideceğimiz zaman suluk takıyoruz.