Güvenini kaybeden sultan papağanı güvenini nasıl geri kazanırım

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Bugün veterinere gittik veteriner 4-5 kere zorla avcuna alıp alıp bıraktı geri kafese dumanı geçtim ben kalp krizi geçiriyordum . Şimdi çok saldırganlasti çok korkuyor kafesine yaklaştırmiyor kafes tabanında uyuyor ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım kırılan güvenini nasıl geri kazanabilirim çok korkuyorum onun için ...

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Merhaba , güvenini kazanmanız için ona biraz zaman tanıyın götürdüğünüz veteriner kanatlı uzman mi ?
Kanatlı uzmanı diye geçiyordu ama şüphelerim var bana dedi ki kanatlı muayenesi böyle oluyor yapacak bir şey yok gerçekten öyle mi geçen sene de bir kez götürmüştüm o zaman kutu ile götürdüm hava kötüydü rahatça tutmuşlardı kanadına falan bakmalarını izin vermişlerdi şimdi travma bıraktılar veteriner çıkışı çok hızlı nefes alıp veriyordu o zaman hiç ısırmadi kendini sevdirerek rahatlatti sonra eve gelince asabilesti iyice zaten veteriner de dedi görünüşte bir şey yok kanadının altından kan almam lazım ama ona kalkisirsak kalp krizi geçirir diye şüphelendi kanat altı kan ne işe yariyir onu da bilmiyorum dünden beri kendimde değilim zaten araştırmadım

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Davranışlarını aliskanlik haline getirip bir daha eskisi gibi olamamaktan korkuyorum . Dün üstüne gitmedim annecim diye seslendiği de sevilmek istiyor sadece o zamanlar söylüyor gidiyorum isiriyor uzaklaşıyorum demiri tiklatiyor kafesinin yanındaki kanepede uyudum ve uyumayı devam ettirmeyi düşünüyorum onaylarsaniz bir de kafes dışında başta olmak üzere elimin ona zarar vermediğini göstermek için kafese elimi yatay şekilde demirlerine dıştan dokunup güven tazelemeyi düşünüyorum önerirseniz bide başka önerileriniz var mıdır acaba davranış ve takviye için lütfen yardımcı olun çok mutsuzum ne yapacağımı hiç bilmiyorum
Merhaba , güvenini kazanmanız için ona biraz zaman tanıyın götürdüğünüz veteriner kanatlı uzman mi ?

GülşahM.

Forum Sakini
Kan tahlili kuşta bakteri çıktığı zaman alınıyor bizim kanatlı uzmanı öyle dedi bana🙄yani hastalığı araştırmak için bakılıyor, bizden istemedi gerek yok dedi bize. Bir de elle muayene den strese gireceğini sanmıyorum, bizim kanatlı uzmanıda eline aldı muayene etti ama sakin bir şekilde yavaş muayene etti. Yani nasıl muayene etti ki hırçın ve kaba mı davrandı ancak o zaman strese girer.

Eline alıp bakmadan da muayene olmaz ki

Mzafa

Forum Sakini
Çok kötü olmuş, bir süre kendi haline bıraktıktan sonra bunları denemek mantıklı olabilir ama öncelikle sakinleşmesine izin vermek gerekiyor daha da üstüne gittiğinizde bu davranışlar tamamen kalıcı olabilir. Biraz beklemekte fayda var. Daha sonra sevdiği yiyeceklerle yavaş yavaş alıştırılabilir diye düşünüyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dediğiniz gibi sanki ilk kez tanışıyormuş gibi güven kazanma egzersizleri yapılabilir. Ödül mama veya yemleri kullanabilirsiniz. Dal darı ve yulaf gibi

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Kan tahlili kuşta bakteri çıktığı zaman alınıyor bizim kanatlı uzmanı öyle dedi bana🙄yani hastalığı araştırmak için bakılıyor, bizden istemedi gerek yok dedi bize. Bir de elle muayene den strese gireceğini sanmıyorum, bizim kanatlı uzmanıda eline aldı muayene etti ama sakin bir şekilde yavaş muayene etti. Yani nasıl muayene etti ki hırçın ve kaba mı davrandı ancak o zaman strese girer.

Eline alıp bakmadan da muayene olmaz ki
Öyle bir girişti ki ben bile sitrese girdim peceteleri elinde topladı kafes içinde ters bir şekilde tuttu ben duman i hic böyle hırçın görmemiştim e öyle tutunca kanadını falan da açamadı doğru dürüst bakamadi tüylerinin arasına diyorum ki sürekli kendini gagasıyla kaşıyor ama o aşırı kasirsa kanardi dedi bana ve bu avuçlamak haraketini dört kere falan bırakıp bırakıp tekrarladı odayı girdiğimizde hiç böyle konuşup sakinleştirmeden .. ve im merak ettiğim dışkı analizi kanadını. Altından kan almaktan daha kolay olmazmi?

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Önce dışkı analizi yaptırılıyor sonra gerekirse kan tahlili diye biliyorum

Alla alla çok kaba davranmış böyle bir muayene şekli olamaz. 😓
Ben dedim ki bu hareketlerin acısı sonradan bizden çıkacak sanırım dedim oda bana dedi ki kuş muayenesi böyle oluyor binpismanim keşke goturmeseydim ele alışkın egitimli kuş en ufak harakette kafesin kenarına sinyor yanından uzaklaşınca annecim diye seslenip kafesi tiklatiyor gidiyorum kafasını egiyor sevdirmek için sevmeye yaklaşınca da korkup ısırıyor

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Ben dedim ki bu hareketlerin acısı sonradan bizden çıkacak sanırım dedim oda bana dedi ki kuş muayenesi böyle oluyor binpismanim keşke goturmeseydim ele alışkın egitimli kuş en ufak harakette kafesin kenarına sinyor yanından uzaklaşınca annecim diye seslenip kafesi tiklatiyor gidiyorum kafasını egiyor sevdirmek için sevmeye yaklaşınca da korkup ısırıyor
@Doğanay Y. Doğanay hocam sizin önerilerinizi uyguladım gerek güven kazanma olsun gerek siz iç dış paraziti ten suphelendiginiz için götürün veterinere demiştiniz veteriner bir şeyi yok dedi ama ben sizin dedikleriniz den bazilarini uyguladım dışkısi hala normal değil ama eskisine göre hem kendi hem de aramız çok daha iyi veteriner den çok daha fazla yardımcı oldunuz iyi ki iyi kuş sitesini keşfetmişim siz ve diğer hocalarımız iyi ki varlar gerçekten çok teşekkürler 🤗