Halsizlik, sadece yulaf yeme, günün yarısı iyi yarısı kötü.. acil destek almam mümkün mü

Kuş muhabbeti

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba,
4 yaşında erkek muhabbet kuşumuz bir haftadir sadece yulaf yiyor. Yemlikteki diğer yemlere dokunmuyor. Yulaf koyarsak inip yiyor, koymazsak birşey yememeye başladi. Bir gün daldari taktik, taktigimız gün darinin tamamini yedi. O kadar çok yediki, yedikten sonra biraz kustu. Ara ara çok çok ender ama sanki öğürüyomuş gibi yapiyor ama kusma kesinlikle olmadi. Dışkısı da azaldi. Yine bir haftadir halsizlik devam ediyor. Günün yarisi iyi yarisi uyku durumunda. Sizce bu durum neden kaynaklanabilir. Bir süredir çok sıcak bir bölgedeyiz ve yakınlarda veteriner bulunmuyor. Bütün durumlari düşündüğünüzde bu durum neden kaynaklanabilir?

Herkese merhaba,
4 yaşında erkek muhabbet kuşumuz bir haftadir sadece yulaf yiyor. Yemlikteki diğer yemlere dokunmuyor. Yulaf koyarsak inip yiyor, koymazsak birşey yememeye başladi. Bir gün daldari taktik, taktigimız gün darinin tamamini yedi. O kadar çok yediki, yedikten sonra biraz kustu. Ara ara çok çok ender ama sanki öğürüyomuş gibi yapiyor ama kusma kesinlikle olmadi. Dışkısı da azaldi. Yine bir haftadir halsizlik devam ediyor. Günün yarisi iyi yarisi uyku durumunda. Sizce bu durum neden kaynaklanabilir. Bir süredir çok sıcak bir bölgedeyiz ve yakınlarda veteriner bulunmuyor. Bütün durumlari düşündüğünüzde bu durum neden kaynaklanabilir?
Merhaba,
Birileri yazdigimi okuyorsa destek olabilir mi

Oyla 0
Yardım edeceklerdir merak etmeyin ama ondan önce siz dışkı fotoğrafı atıp kullandığınız takviye ürünleri, beslenme düzenini anlatırsanız iyi olur. Belki bu şekilde bir sonuca varılır

Oyla 0
Multivitamin olarak avisol kullaniyoruz. Normalde mavi boncuk marka yem yerdi. 2-3 günde bir de 10-15 tane kadar yulaf koyardik içine. Ama şu anda sadece yulaf yiyor. Diğer yemlere dokunmuyor. Yulaf kalmayinca yemliği deşiyor resmen, belki birkaç tane aspur yiyor, o kadar.. (dün quick marka yem aldık, belki yer diye ama aynı durum geçerli) Bulunduğumuz sıcak bölgeye geldikten sonra bir hafta ben olmadan diğer ev sakinleri ile kaldı. Bana çok bağlidir. Tahminim sıcak ve biraz ilgisiz kalmasindan kaynaklanabilir diye düşünüyorum.
Birkaç gündür suluğa da çok gitmiyor. Ama ben elimle kafese yaklaştigimda hemen kafese tutunduğu için gün içinde toplam 50 damla kadar parmagimin ucundan su içti.
Aldigimiz günden geçen haftaya kadar hep açık yeşil renk ve cıvık dışkısı vardı. Birçok veteriner ve kuşçuya sorduk ama hiçkimse net birşey diyememişti.
Kursak mantari olabilir mi diye düşündük ama hiç böyle bir durum yaşamadığımız için emin olamiyorum. Sizler bu gibi durumlar yaşadıysaniz öğrenmek isterim.
Yulaf harici başka ne yiyebilir, yani yeme inmesinde şu aşamada bir sıkıntı yok.
Bu fotograf sabah çekildi, öğlen ve sonrası biraz daha katı bir dışkısı var. Az önce altini değiştirdiğim için son olan fotoyu ekte iletiyorum.
Ek olarak 2günde bir dilim yeşil elma yerdi, şu an elmanin yüzüne bile bakmıyor.

Ekli dosyalar

• F5AFB218-590E-48A4-B50A-46B9F19942EF.jpeg
    F5AFB218-590E-48A4-B50A-46B9F19942EF.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Multivitamin olarak avisol kullaniyoruz. Normalde mavi boncuk marka yem yerdi. 2-3 günde bir de 10-15 tane kadar yulaf koyardik içine. Ama şu anda sadece yulaf yiyor. Diğer yemlere dokunmuyor. Yulaf kalmayinca yemliği deşiyor resmen, belki birkaç tane aspur yiyor, o kadar.. (dün quick marka yem aldık, belki yer diye ama aynı durum geçerli) Bulunduğumuz sıcak bölgeye geldikten sonra bir hafta ben olmadan diğer ev sakinleri ile kaldı. Bana çok bağlidir. Tahminim sıcak ve biraz ilgisiz kalmasindan kaynaklanabilir diye düşünüyorum.
Birkaç gündür suluğa da çok gitmiyor. Ama ben elimle kafese yaklaştigimda hemen kafese tutunduğu için gün içinde toplam 50 damla kadar parmagimin ucundan su içti.
Aldigimiz günden geçen haftaya kadar hep açık yeşil renk ve cıvık dışkısı vardı. Birçok veteriner ve kuşçuya sorduk ama hiçkimse net birşey diyememişti.
Kursak mantari olabilir mi diye düşündük ama hiç böyle bir durum yaşamadığımız için emin olamiyorum. Sizler bu gibi durumlar yaşadıysaniz öğrenmek isterim.
Yulaf harici başka ne yiyebilir, yani yeme inmesinde şu aşamada bir sıkıntı yok.
Bu fotograf sabah çekildi, öğlen ve sonrası biraz daha katı bir dışkısı var. Az önce altini değiştirdiğim için son olan fotoyu ekte iletiyorum.
Ek olarak 2günde bir dilim yeşil elma yerdi, şu an elmanin yüzüne bile bakmıyor.
Ben koksidiyoz dışkısına benzettim, hocalarımda dönüş yapacaktır

Oyla 0
Öcelikle yeminizi değiştirmenizi önericem. Mavi boncuk yada Quik markalarını tavsiye etmiyorum. Çok daha iyi yemler var. İnternetten beaks yada garden mix yem alıp onu kullanabilirsiniz..

Ve çevrenizdeki veterinerlerden suphamezathine ilacını bulun. Tam dolu suluğa 6-7 damla eklenir ve duruma göre 5-7 gün arası kullanılır.. 3. ve 5. günlerde güncel durumu yazın ve dışkı resimleri ekleyin. İlaçlı suyuda günde bir kaç sefer tazeleyin. Sıcakalrdan dolayı çabuk bozulabilir...

İlaç kullanım süresi boyunca kafeste varsa kalamar kemiğini, kuş kumunu, gaga taşını çıkarın. Tedavi bitiminden sonra tekrar koyarsınız. İlacın etkisini azaltabilir çünkü..

Oyla 0
Bu sabah yeme de inmedi. Kulak pamuğuyla agzina birkaç damla su verdim. Bu durumda sırınga ile mama olarak ne verilebilir, tepki de vermiyor. Durumu hiç iyi değil

Oyla 0
Tavsiye;
-Kanatlıdan anlayan bir veteriner bulmanızı ve muayene ettirmenizi;
-Kuşun hastalığını atlatana kadar veterinere götürüp el besleme aparatı ile A21 elle besleme mamasını kursağına 2-3 gün günde 1 sefer bastırmanızı.
-Kafesine dal darı ve aspur koymanızı
-Ayrıca kuşun dışkısını tahlil ettirmenizi ve çıkan sonuca göre ilaç başlamanızı tavsiye ederim.(Veteriner de sizi yönlendirebilir, siz de dışkı örneğini kendiniz götürebilirsiniz)
-Eğer veterinere götürme imkanınız yoksa ve suphamezathin'den sonuç almadıysanız netcox almanızı ve başlamanızı öneririm. Çünkü dışkı mukuslu ve kanlı Bu da ilerlemiş koksidiyoz olduğunu işaret ediyor, suphamezhatin yeterli olmayabilir.

Son düzenleme:
Oyla 0
Başınız sağolsun ?
Sağolun.. Gerçekten çok üzgünüm...

Veterinerlerin büyük bir kisminin biz sadece kedi ve kopek bakiyoruz, kuş bakmiyoruz söylemleri gerçekten çok acı. Zaten merkeze çok uzak bir bölgedeydik, veterinere götürmek istedik ama bölgedeki iki veterinerden de bu sözü duyduk.

Çaresizlik çok kötü, umarim kimse benzer şeyleri yaşamaz..

Oyla 0
Sağolun.. Gerçekten çok üzgünüm...

Veterinerlerin büyük bir kisminin biz sadece kedi ve kopek bakiyoruz, kuş bakmiyoruz söylemleri gerçekten çok acı. Zaten merkeze çok uzak bir bölgedeydik, veterinere götürmek istedik ama bölgedeki iki veterinerden de bu sözü duyduk.

Çaresizlik çok kötü, umarim kimse benzer şeyleri yaşamaz..

Malesef kuş konusunda veteriner kıtlığı var her yerde...

Oyla 0