Hangi Muhabbet Kuşu Irkı Seçilmelidir?

Tevfik

iyikus.com Üyesi
r2vL8z.jpg
Merhaba sevgili dostlar, uzun zamandır makale yazmıyordum. Cümlelerde veya kelimelerde hatalar olabilir, bunun için şimdiden sizden özür dilerim.

Yaklaşık 8 yıl önce kendi evimde (boş oda da) jumbo ve ingiliz muhabbet kuşu üretimi yapıyordum. Daha sonra tüm komşular ve akrabalar isteyince artık lanet olsun deyip bıraktım! Kimseye yok çekemediğim için bende bırakma tercihinde bulundum ve tek kuş beslemeye başladım.

Birçok muhabbet kuşu ırkından besledim; yerli, çekoslavak, ingiliz, jumbo, show jumbo vs.vs. ama bana soracak olursanız evinizde alıp besleyeceğiniz kuş ırkı kesinlikle ve kesinlikle ingiliz veya jumbo ırkı muhabbet kuşlarından olsun. Show jumbolar göze çok fazla hitap ederler ama safkanları çok fazla hantal kuşlardır, sizi hareketleriyle tatmin etmeyebilirler. Yerli veya çekoslavak muhabbet kuşları ise çok fazla sıska gelebilirler o nedenle en ideali ingiliz veya jumbodur. Kırık kuş olmamasına dikkat edin derim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben pek aynı düşüncede değilim. Eğer bakılabilecekse kuş sahiplenilmelidir. Kuşun türünün pek önemi olmuyor bu durumda. Katıldığım şey Jumbo serisi gerçekten hantal ve diğer türlere göre daha hassaslar. Eğer deneyimli bir bakıcı değilseniz çekoslavak ve yerli kuşlar daha uygun olacaktır.

Dediğin gibi zevk meselesi biraz. Kimisi daha iri kuşlar sever, kimisi hareketli. Yazı için teşekkür ederim

Tevfik

iyikus.com Üyesi
Ben pek aynı düşüncede değilim. Eğer bakılabilecekse kuş sahiplenilmelidir. Kuşun türünün pek önemi olmuyor bu durumda. Katıldığım şey Jumbo serisi gerçekten hantal ve diğer türlere göre daha hassaslar. Eğer deneyimli bir bakıcı değilseniz çekoslavak ve yerli kuşlar daha uygun olacaktır.

Dediğin gibi zevk meselesi biraz. Kimisi daha iri kuşlar sever, kimisi hareketli. Yazı için teşekkür ederim

Doğanay ben kendimden yola çıktım açıkçası :) tabii dediklerin doğru, benim ilk kuşum da ingilizdi mesela. Yerli - çek. beslemedim desem yeridir.