Hangi Muhabbet kuşu yuva malzemesi ister?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Hangi Muhabbet kuşu yuva malzemesi ister, hangisi istemez?

Uzunca bir süredir gözlemlediğim ve tek tek not aldığım bir olayı size anlatacağım. Bildiğiniz gibi yuvalık içine talaş ya da türevi malzemeler kullandığımızda bazı kuşlar bilinen ama farklı hareketlere bürünürler. Bunlar genelde şöyle:
  • Talaş koyduktan sonra talaşı istemiyorsa yuva içinde kanat çırpan kuş tipi 1
  • Talaş koyduktan sonra hala kemirme işlemine devam eden kuş tipi 2
  • Talaş koysanız da koymasanız da sadece yuva olsun modunda takılan kuş tipi 3
Bu kuş modellerine göre yuva malzemesini ayarlamak gerekiyor.
Tip 1: Yuva içinde kanat çırpan muhabbet kuşları, yuvada malzeme sevmediğini gösterir. Yumurta dizmeye başladığında hala talaş varsa (bazen kendi tüyü içinde olabilir) kafes içinde uçarcasına kanat çırpmalarını gözlemleyeceksinizdir. Bu modele talaş konulsa bile en az oranda konulmalıdır bebekler çıkana kadar.
Tip 2: Kemirmeye devam eden kuşlar genelde talaşı seviyor. Eğer talaş oranını biraz arttırırsanız kemirme işlemini düşürdüğünü gözlemleyebilirsiniz.
Tip 3: Yeter ki yuva olsun. Başka hiç bir şey umurunda olmayan model. Aslında hepimizin ihtiyacı olan :)

Buda durmadan rahatsız ediyorsun yuvamı, ne yapıyor orda bakışı atıyor:D
WhatsApp Image 2021-01-01 at 13.37.16.jpeg

Kısacası bazı durumlarda kuşlar neyi sevip sevmediğini belirgin olarak gösterir. Tek doğru olmadığı için davranışı o anki koşullara göre yorumlamak gerekir. Bu bahsettiğim durumlar yumurta evresindeyken geçerli olan durumdur. Yumurtalar çıkmaya başladıktan sonra mutlaka talaş kullanılmalıdır.
Peki hangi tip kuş modeline daha sık rastlanır diye sorarsanız eğer talaş istemeyen tip 1 modeli daha yaygın. Genelde kuluçka başladığında, ilk evrelerde dişiler kafes taban malzemesi istemezler. Eklenecekse de şu kadar bile yeterli olacaktır.
WhatsApp Image 2021-01-01 at 13.52.44.jpeg

Son düzenleme:

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
İlk kuluçka evresinde neredeyse hiçbir kuşum talaş istemedi:) Araştırmadım bunu tabi, ama mantık olarak şimdi düşününce; yumurta çıkım aşamalarında talaşın ayaklarda kayganlık yaratması ve buna bağlı denge sağlayamama, konsantre olamama, çıkım aşamasında popoya yapışma durumları vs.vb. gibi etmenler, içgüdüsel olarak istememelerine neden olabilir...

Yumurta çıkım ve rutin kuluçka değişimlerinde reddetme durumu çok düşük oluyor keza. Buda güdüsel bi süreç yumurta ve yavru yararı için.

Fakat mısır granülü gibi malzemelere tepkilerine bakmadım hiç. Önümüzde ki süreçlerde aldığım granülü kullanma gibi düşüncem var...

MerveYilmaz

iyikus.com Üyesi
Benim kuş yumurta önce yuvadaki tüm talaşları dışarı attı. Hiçbirşey bırakmamıştı. Yavrular çıktıktan sonra azar azsr talaş ekledim. Yavrular biraz büyünce dışkı kirletmesinndiye talaşı arttırdım. Yine talaşları dışarı atmaya başladı. Hepsini boşalttı. Bende prtshopa gidip kedi kumu aldım. Keşke daha önce alsaymışım dışkıyı çok daha iyi tutuyor topak topak oluyor. Ne varki dişi kulum üşenmiyor kedi kumunu bile gagasıyla bir bir toplayıpnyuva dışına atıyor. Yuvada hiçbişey istemiyor. Kuşa acıyorum tüm eforunu kum taşımak için sarf ediyor. Kumları bile dışarı atıyor. Neyseki yavrular 30 gün olmak üzereler.
IMG_20201226_152932.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Benim kuş yumurta önce yuvadaki tüm talaşları dışarı attı. Hiçbirşey bırakmamıştı. Yavrular çıktıktan sonra azar azsr talaş ekledim. Yavrular biraz büyünce dışkı kirletmesinndiye talaşı arttırdım. Yine talaşları dışarı atmaya başladı. Hepsini boşalttı. Bende prtshopa gidip kedi kumu aldım. Keşke daha önce alsaymışım dışkıyı çok daha iyi tutuyor topak topak oluyor. Ne varki dişi kulum üşenmiyor kedi kumunu bile gagasıyla bir bir toplayıpnyuva dışına atıyor. Yuvada hiçbişey istemiyor. Kuşa acıyorum tüm eforunu kum taşımak için sarf ediyor. Kumları bile dışarı atıyor. Neyseki yavrular 30 gün olmak üzereler.
Ekli dosyayı görüntüle 10899
Buda kötü bir alışkanlık

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Gördüğüm kadarıyla kullandığınız talaş iri ve sert yapılı. Yapı itibariyle bu tür talaşlar kuşları rahatsız edebilir. Keza kuluçkaya yatarken tüylerini aralarlar, sert yapı batma gibi durumlar oluşturabilir, bu da kuşun bu tür talaşları reddetme durumuna vesile olabilir.

Bunlar tahmin elbette.

Daha yumuşak yapılı talaş tercih edebilirsiniz. Birde böyle deneyin isterseniz. Örneğin ben chipsi klasik talaş ile kara çam talaşını karıştırıyorum. Öncesinde tozlarından elek yardımıyla arındırıyorum. Varsa elinizde bir tutam okaliptus yaprağı da koyabilirsiniz karışıma, yoksa da mühim değil...

mavisboncuk06

iyikus.com Üyesi
benim dişi kuşum kafesin içinde yuvadan çıkınca kanat çırpıyor bide taban malzemesi olan kedi kumunu itiyor sürekli ayağıyla