HANGİ PROBİYOTİK ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Selçuk YÜKSEL

Forum Sakini
Arkadaşlar canlılara probiyotik desteği vermek tahmin ettiğinizden çok daha fazla önemlidir. MİKROBİYATA HER ŞEYDİR. Ve bu insanlar da dahil her canlı için geçerlidir.

Peki hangi probiyotik ? İdeal probiyotik premiksinin ( takviye ürününün ) içeriği nasıl olmalı gelin konuşalım :

Normalde herhangi bir probiyotik ürününü aldığınızda ondan az yada çok fayda görürsünüz bu ayrı bir konu. Ama bu fayda yeterli midir değil midir gelin tartışalım. Ve bana göre probiyotik takviyelerinin neler içermesi gerektiğine bakalım.

Probiyotikler :

Mutlaka içermesi gereken Probiyotikler ( Mikro organizmalar ) :

• Lactobacillus acidophilus (2 × 10¹¹ CFU/kg): Bağırsaklarda sağlıklı bir flora oluşturmaya yardımcı olur.
  • Lactobacillus rhamnosus (1 × 10¹¹ CFU/kg): Bağışıklık sistemini destekler ve stres kaynaklı sindirim sorunlarını azaltır.
  • Bifidobacterium bifidum (1 × 10¹¹ CFU/kg): Bağırsak sağlığını ve besin emilimini destekler.
  • Bacillus subtilis (1 × 10¹¹ CFU/kg): Sindirimi iyileştirir ve patojenik bakterilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. ( Bu probiyotik çok kritik öneme sahip )
  • Pediococcus acidilactici (1 × 10¹¹ CFU/kg): Yüksek dayanıklılık gösterir ve bağırsak florasının dengelenmesine katkı sağlar. ( Buda çok kritik bir bakteri )
  • Bunlar olmazsa olmazlar, daha da çeşitlendirilebilir.

Prebiyotik Bileşenler ( Mikro organizma besinleri ) :
  • Mannan Oligosakkarit (MOS) (100 g/kg): Probiyotiklerin büyümesini teşvik eder.
  • Frukto-Oligosakkarit (FOS) (50 g/kg): Probiyotiklerin bağırsakta tutunmasını ve çoğalmasını artırır.
  • İnülin (50 g/kg): Bağırsak sağlığını destekleyen güçlü bir prebiyotik. Probiyotikleri besler.
Sindirim Enzimleri ( Sindirimi kolaylaştıran, arttıran katkılar ) :
  • Proteaz (500,000 IU/kg) : Proteinlerin sindirilmesini kolaylaştırır.
  • Amilaz (300,000 IU/kg) : Nişasta ve karbonhidratların parçalanmasını ve sindirilmesini destekler.
  • Selülaz (250,000 IU/kg ): Liflerin sindirilmesine yardımcı olur.
  • Ksilanaz (200,000 IU/kg): Bitkisel kaynaklı diyetlerde lif sindirimini artırır.
  • Fitaz (200,000 IU/kg) : Fosfor ve diğer minerallerin emilimini iyileştirir. ( Mesela yumurtlayacak dişi için altın değerinde )
İçermesi gereken Destek Bileşenleri :
  • Beta Glukan (10 g/kg): Bağışıklık sistemini güçlendirir. Çok önemlidir.
  • Humik Asit ve Fulvik Asit (20 g/kg): Bağırsak sağlığını destekler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. ( Bu iki katkı maddesi de çooook kritik öneme sahip )
Bu Formülasyonun Avantajları :
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesi.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi.
  • Stresin azaltılması ve genel sağlık desteği.
  • Besin emiliminde artış.
  • Üretimde verimin artması
  • Yavru gelişiminin sorunsuz ve hızlı olması
  • Hastalık ihtimalinin azalması
  • Atık yem oranının düşmesi ve yemden yararlanımın artması
  • Hem ishalin hem kabızlığın ciddi oranda önlenmesi evet ikisinin birden önlenmesi !
Bu formülasyon, papağanların ( Genel olarak kanatlıların hatta canlıların ) sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmasını sağlarken, aynı zamanda genel sağlıklarını da destekleyecektir. Dolayısıyla da hastalık ihtimali düşecektir. Probiyotik takviyesi bu içeriklerle gerçek simbiyotik etki sağlayacaktır. Bazı ürünler sadece bir çeşit bakteri türü ihtiva eder gerisi hak getire. Ne enzim içerir ne prebiyotik. Bilmeyenler de kuşuna Simbiyotik destek sağladığını zanneder.

Peki bahsettiğim içeriğin tamamını içeren ürün var mı ? Tabiki hayır. :) Peki şaşırdık mı ? taaabiki hayır :) Ne yerli ne yabancı hiçbir ürün bu içeriğin tamamına sahip değil. Peki ne yapılmalı ? Şöyle ki ;

2 veya 3 farklı probiyotik markası alınıp karıştırılarak veya dönüşümlü verilirse bu içeriğin faydalılığına yaklaşılabilinir. Hala yaklaşır diyorum çünkü verdiğim içerik altın oran denecek cinsten. Doktorların farklı maden sularının dönüşümlü içilmesini tavsiye etmesi gibi düşünün. Her birinin içeriğinde farklı oranda mineral var çünkü. Probiyotik premixlerinde de benzer bir durum söz konusudur.

Ben devavit probiyotik ve smart Prolive ürünlerinin yarı oranda karıştırılarak veya dönüşümlü kullanılmasının çok daha etkin fayda sağlayacağını düşünüyorum. İki ürün birleştiğinde verdiğim içeriğe çok yaklaşıyorlar. Birbirlerinin eksiklerini tam olmasa bile önemli ölçüde kapatıyorlar. 👍 Marka önemli değil bio yararlanım ve içeriğin genişliği önemli...

Probiyotik Üreten firmalar bile bu kadar etkili reklam yapmıyor :) Şaka bir yana asla reklam değil gerçek fikirlerimdir. Faydalı olması dileğimle

@Selçuk YÜKSEL hocam kutsal entrobak için ne düşünüyorsunuz? Bir tek bacillus subtilis var. He birde gervit eklemişler içine :)

Röhnfried Entrobac İçindekiler:
Maltodekstrin, dekstroz, maya %5,0.

Bağırsak florastabilizatörleri:
Bacillus subtilis DSM15544 (4b1820) 20×10 10 CFU.

Vitaminler:
A vitamini (3a672b) 225.000IU, E vitamini (3a700) 600mg, K3 vitamini (3a710) 40mg, biotin (3a880) 1.500µg, B1 vitamini (3a820) 470mg, B6 vitamini (3a831)/ piridoksol hidroklorür 470mg, B2 vitamini/riboflavin-5-fosfat esteri 1.800mg, B12 vitamini/siyanokobalamin 2.500µg, niasinamid (3a315) 1.000mg, D-kalsiyum pantotenat (3a841) 1.000mg.

Antioksidan : Sodyum askorbat (1b301) 11.000mg.

@Selçuk YÜKSEL hocam kutsal entrobak için ne düşünüyorsunuz? Bir tek bacillus subtilis var. He birde gervit eklemişler içine :)

Röhnfried Entrobac İçindekiler:
Maltodekstrin, dekstroz, maya %5,0.

Bağırsak florastabilizatörleri:
Bacillus subtilis DSM15544 (4b1820) 20×10 10 CFU.

Vitaminler:
A vitamini (3a672b) 225.000IU, E vitamini (3a700) 600mg, K3 vitamini (3a710) 40mg, biotin (3a880) 1.500µg, B1 vitamini (3a820) 470mg, B6 vitamini (3a831)/ piridoksol hidroklorür 470mg, B2 vitamini/riboflavin-5-fosfat esteri 1.800mg, B12 vitamini/siyanokobalamin 2.500µg, niasinamid (3a315) 1.000mg, D-kalsiyum pantotenat (3a841) 1.000mg.

Antioksidan : Sodyum askorbat (1b301) 11.000mg.
Ümit hocam ben yüce entrobac'ın probiyotik içeriğini yetersiz buluyorum. Kaliteli ürün mü evet. İşe yarar mı evet. Ama istediğim sinbiyotik etkiyi yapamaz tek çeşit probiyotik içeriyor. Ek probiyotik takviyesi lazım. Ya karıştırılmalı ya dönüşümlü verilmeli. Probiyotikler vitamin içermemelidir ne kadar sade o kadar iyidir bana göre çünkü probiyotik sık verilmesi gereken ürünler vitamin içerince bu imkansız oluyor.

Son düzenleme:
Ümit hocam ben yüce entrobac'ın probiyotik içeriğini yetersiz buluyorum. Kaliteli ürün mü evet. İşe yarar mı evet. Ama istediğim sinbiyotik etkiyi yapamaz tek çeşit probiyotik içeriyor. Ek probiyotik takviyesi lazım. Ya karıştırılmalı ya dönüşümlü verilmeli. Probiyotikler vitamin içermemelidir ne kadar sade o kadar iyidir bana göre çünkü probiyotik sık verilmesi gereken ürünler vitamin içerince bu imkansız oluyor.
Ben de aynı şeyi düşünüyordum uzun süredir.Nekton veriyorum sonra probiyotik günü geliyor.Hadi tekrar vitamin yükleniyor hayvana :/ Şimdi probac ve Versele dönüşümlü veriyorum.Ama verseleyi vermek zor biraz(su da verilmiyor malum) Sadece Probac’le devam etsem yeterli gelir mi sizce?

Ben de aynı şeyi düşünüyordum uzun süredir.Nekton veriyorum sonra probiyotik günü geliyor.Hadi tekrar vitamin yükleniyor hayvana :/ Şimdi probac ve Versele dönüşümlü veriyorum.Ama verseleyi vermek zor biraz(su da verilmiyor malum) Sadece Probac’le devam etsem yeterli gelir mi sizce?
Yeterli diye kabul edebiliriz
Ama içerik eksik olduğu için zenginleştirmek için bir ürün daha kullanmak daha faydalı olacağı kesin. Özellikle bahsettiğim enzimler prebiyotikler içeren ürünler tercih edilmeli

Hocam probiactibird ü nasıl bilirsiniz :D İçinde canlı probiyotik olması bana daha iyi gibi geliyor.

Hocam probiactibird ü nasıl bilirsiniz :D İçinde canlı probiyotik olması bana daha iyi gibi geliyor.
Canlı bakteri evet daha iyi ama ondada sorun çabuk etkinliğini yitirmesi. Açtıktan sonra 6 ay falan deniyor ama o labavatuar ortamında saklama koşulları için geçerlidir. Kuş sayısı fazlaysa ürün 1 ayda tükeniyorsa 👍 ama o üründe enzim içermiyor. Enzimler içeren ek bir takviyeyle harika olur

Yeterli diye kabul edebiliriz
Ama içerik eksik olduğu için zenginleştirmek için bir ürün daha kullanmak daha faydalı olacağı kesin. Özellikle bahsettiğim enzimler prebiyotikler içeren ürünler tercih edilmeli
Hocam içerikleri bu şekilde.Bir de pelet yemde fos ilavesi olduğu yazıyor.Versele’ye de devam etmeliyim sanırım.Tekrar teşekkür ederim,çok faydalı bir paylaşım oldu.

Ekli dosyalar

• IMG_0828.jpeg
    IMG_0828.jpeg
    114.3 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_0829.jpeg
    IMG_0829.jpeg
    176.7 KB · Görüntüleme: 7
Hocam mutlaka versalaya da devam edin. Keşke suda çözünseydi daha iyi olurdu. Mutlaka haftada 2-3 kez verin derim ben. Sağlıklı flora sadece micro organizmalarla olmaz. Prebiyotikler ve enzimler de çok önemlidir.

Versele lagayı şu şekilde de verebilirsiniz;

Ürünlerin kullanım talimatlarında mamaya katılması öneriliyor. Ancak mama yemeyen kuşlar için benim önerim; bir kaşık normal yeme bir iki damla yağ (zeytin yağı yada ayçiçek yağı olabilir) damlattıktan sonra, ürünlerden çay kaşığının ucuyla göz kararı ekleyip yeme yapışması sağlanıp o şekilde kullanılabilir. Biliyorsunuz kuşların yağada ihtiyacı var ve piyasada bitkisel yağlardan oluşan pek çok kuş ürünüde var. Yani bu şekilde kullanmanın bir sakıncası yok..

Hazal sen Tyson Cactus-zyme de kullanıyordun sanki. Bıraktınmı bu ürünü?
Bulut içiyordu ama badem hiç yanaşmadı ya :/ Mamada pek yemiyor Versele yi vermeye çalışıyorum onun yerine işte.Ama çok zorluyor beni suya katılmaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri