Hasta kuşunuz için konu açarken dikkat etmeniz gerekenler!

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar konuya girmeden önce şu uyarıyı yapmak istiyorum, hasta kuşlarınızı lütfen veterinere götürün! Eğer çevrenizde kuşlara bakan veteriner bulamadıysanız forumumuzda ki bilgili kişiler elinden geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışıcaktır...

Bu konu, kuşunuzdaki sorunun daha iyi anlaşılması ve daha hızlı sonuca ulaşılması için hazırlanmıştır. Konu açarken lütfen aşağıdaki şablonu doldurun!

1: Kuşunuzdaki hastalık belirtileri neler?
Buraya, kuşunuzda gözlemlediğiniz hastalık belirtilerini detaylı yazın. Örneğin; Kuşumun tüyleri kabarık, sürekli uyukluyor, ishali var, yem yemiyor, kuşum sürekli kusuyor yada kusma hareketi yapıyor, nefes almada güçlük çekiyor, nefes alırken sürekli hırıltı sesi veya vik vik sesi çıkarıyor, kuşum istemsiz kanat veya ayak hareketleri yapıyor, kanat ve ayaklarda tutukluk var, kuşum dengesini sağlayamıyor, kuşumun ayaklarında kısmi felç oluştu, kuşumun uzun kanat tüyleri sürekli dökülüyor, kuşumun dökülen tüylerinin uçları kanlı, kuşumun dışkısı yeşil sulu, kuşumun dışkısı sarı sulu, kuşum siyah dışkılıyor, kuşumun dışkısı kanlı, kuşumun dışkıları bembeyaz ve kup kuru, kuşum çok halsiz vs...

2: Hangi ilaçları kullandınız?
Buraya, hastalık sürecinde kullandığınız ilaçlar varsa, ilaçların isimlerini yada ilaçların etken maddelerini yazın. Ve kaç gün hangi dozajda nasıl kullandığınızı mutlaka yazın. Örneğin, sulphamezathine, baytril 2.5, triflucan, mikostatin, doksisiklin, enrofloksasin, amfoterisin b yada mix ilaçlar vs. Ve ilaçları kullandığınız süreçte olumlu yada olumsuz etkileri olduysa ayrıntılarıyla yazın..

3: Video ve dışkı resmi ekleyin..
Buraya, kuşunuzun 1-2 dakikadan kısa olmamak kaydıyla videolarını yükleyin. Ve beyaz peçete üzerine yapılmış dışkılarının yakından ve net resimlerini yükleyin(önemli). Dosya büyük hatası almamak için videolarınızı direk foruma yüklemek yerine! streamable com, youtube, vimeo com gibi video upload sitelerine yükleyip linklerini konunuzda paylaşın. Aynı şekilde dışkı resimlerini de postimages org, hızlıresim com gibi resim upload sitelerine yükleyip linklerini konunuzda paylaşın..

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yukarıya sabitledim. Bir düzenleme getireceğim bu konuda. Veteran kategorisine önerilerinizi yazabilirsiniz ek olarak :)

Furkancrn51

iyikus.com Üyesi
Sabitlemeye gerek yokta bazen doğru düzgün birşey yazmadan konu açıyorlar. Kuşum ishal oldu diyor mesela dışkı resmi yok vs.. Onlara direk bu konunun linkini atmak lazım :)
Reis benim sorunum bakarmisin 1 hafta önce takım cennet aldım dışı kus aldığımdan beri hapsuruk titreme tuyleri dağınık bugün hiç ucamiyor hareketleri zayıfladı ağzına multivitamin verdim suyunada verdim daha yeni önerebileceğiniz birsey varmi bakarmisiniz bide multi vitamin sorun olurmu ağızdan vermem cevaplarsanız sevinirim

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
bazı kuş sahiplerinden talep edilmesine rağmen net dışkı fotosu ve kuş videosunu ısrarla paylaşmıyorlar ve hala yardım bekliyorlar. gönüllülük esasına dayalı bir platformda bu durum gerçekten can sıkıcı ve vakit kaybı oluyor. ben artık bu kişileri direkt engelliyorum dolayısıyla başlıklarını ve yazılarını görmüyorum. haddim olmayarak, yardım isteyenlerin bilgisine sunmak istedim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Reis benim sorunum bakarmisin 1 hafta önce takım cennet aldım dışı kus aldığımdan beri hapsuruk titreme tuyleri dağınık bugün hiç ucamiyor hareketleri zayıfladı ağzına multivitamin verdim suyunada verdim daha yeni önerebileceğiniz birsey varmi bakarmisiniz bide multi vitamin sorun olurmu ağızdan vermem cevaplarsanız sevinirim
Bizde ki grip gibi yaklaşmalısınız. Ağızdan vitamin uygulamalarını zorda kalmadıkça yapmanızı önermem. 100 ml bir suya 6-8 damla ürünü seyreltmeden vermek kuşlara ilaçtan bile ağır gelecektir. Seyreltip verebilirsiniz. Bunun harici ortam ısısını arttırınız ve sabitleyiniz. Beklemekten başka çare yok (tabi veteriner gördüyse).