Hasta Olmayan Kuşlarda Antibiyotik Kullanımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,874
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Hasta Olmayan Kuşlarda Antibiyotik Kullanımı
Bazen kuşlarımızın sağlık durumundan şüphe ederek direk araştırmaya başlarız. Bu yaptığımız kuşlarımızın daha iyi olması için gösterdiğimiz çabanın en önemli adımlarıdır. Fakat öyle bir durum var ki (buna büyük sebep kuşlarla ilgili bilgi paylaşan siteler) gözle göremeyeceğiniz sorunlar olduğu gibi, gözle gördüğünüz sorunların birçoğunu antibiyotiklere başvurmadan çözebilmekteyiz. Ne var ki antibiyotik tek çözümmüş gibi kuşlarınız için direk ilaca yöneliyorsunuz. Bunu yapmadan önce lütfen doğal bir yöntemi var mı? Alternatif çözümler üretilmeli mi araştırın ya da sorun. Elimizden geldiği kadar iyikus.com üzerinde destek vermeye çalışacağız. Şimdi gelelim asıl konumuza. Bu konunun bir kısmı Türkiye'de önemli bir üretici olan Şahin Güngör'e aittir.
hastakus.jpg


Sultan Papağanları, Kanarya ve Muhabbet kuşu üreticileri kuşları için belirli aralıklarla hastalıklara karşı koruyucu olacağını düşünerek antibiyotik kullanıyorlar. Hasta olmadıkları halde ilaç kullanarak kuşların bağışıklık sistemini güçlendireceklerini zannederler. Hayvanlarda hasta olmadıkları halde ilaç kullanılmasına karşıyım, hayvanları da aynı şekilde insanlar gibi düşünmek gerekir, onların da kalbi, akciğerleri, damarları var. Sadece daha küçük bir yapıya ve daha dayanıksız bir bünyeye sahiplerdir.

Hayvanların cinsine ve boyutuna göre elbette değişir ancak hiç bir canlıya hasta olmadan korumak amaçlı antibiyotik verilmemelidir. Nedenine gelince, antibiyotik hem yararlı hem de zararlı organizmaları öldürür, bununla birlikte bağırsaklar bozulur, iştah azalır, halsizlik ve cansızlık boy gösterir. Bir canlıya hasta olmadığı sürece verilen antibiyotik onun bağışıklık kazanmasından çok bağışıklığının azalmasına neden olur. Vücutta bulunan kötü organizmalar aktif olmasa bile iyiler de öleceğinden vücudun toparlanması esnasında canlının bedenine giren en ufak organizma onu hasta yapabilir çünkü iyi organizmalar antibiyotikler tarafından öldürülmüştür ve bu şekilde kötüler bağışıklık kazanır. Doğru olan yöntemVitamin, mama takviyesi ve sağlıklı yiyecekler dışında hasta olmadan ilaç verilmemelidir. Hasta olduğuna emin olduğunuzda öncelikle bu alanda uzmanlaşmış Veteriner Hekimlere danışınız. Böyle bir imkan yaratılamıyorsa sitemizden yardım isteyebilirsiniz.

Vitamin takviyesi bile doğal yollarla yapılması en iyi yöntemdir. Kuşlara suyuna veya mamasına katılan vitamin takviyeleri yapay katkı olduğu için canlının vücudundaki doğal vitaminleri vücuttan uzaklaştırarak onların yerine geçer. Yapay hiçbir vitamin doğal vitamin kadar etkili olamaz.
İlaçların emilimi karaciğerde gerçekleştiği için uzun süre ilaç kullanımı aşırı derecede karaciğere yüklenme anlamına gelir. Karaciğere verebileceği bir tahribatta vücudun başka bir yerinde başka bir sorun olarak ortaya çıkar.

Lütfen kulaktan dolma ve kuşunuzun aynı hastalığı taşıdığına emin olmadan ilaçlı yöntemlere yönelmeyiniz. Bu ilaç önerileri iyi bir üretici bile yapsa.
iyikus.com
 
Üst