Hastalık Sezonunda Kuşları Gözlemlemek

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,181
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Hastalık Sezonunda Kuşları Gözlemlemek
Kuşlar içinde tıpkı bizlerde olduğu gibi belirli geçiş dönemlerinde hastalık oranları artmaktadır. Bunlar için önlem almak, iyi gözlem yapmak ve kuşlarımızı kötü kaderlerine terk etmemek için minik bir çaba sarf etmeniz gereklidir. Alttaki makale Alpay Bilir tarafından hazırlanmıştır.

HASTALIK SEZONUNDA KUŞLARIMIZI KADERLERİNE TERK ETMEYELİM - 1

Bahar ve yaz mevsimi doğadaki tüm canlıların olduğu gibi virüslerin ve bakterilerinde uyandığı ve canlandığı,harekete geçtiği mevsimdir. Dolayısı ile forumumuz da bakteri,virüs,parazit kökenli rahatsızlıklarla ilgili şikayetleri sıkça okur olduk.
Hepimizin bildiği gibi dünyada yaşayan tüm canlılar dört ana sebepten ötürü hastalanır;

1- Zararlı bakteriler
2- Virüsler
3- Mantarlar
4- Parazitler

Bunların neden oldukları, aşağıda sıraladığım hastalık ve şikayetlerden en az bir veya bir kaçını değişik dönemlerde hepimiz kümeslerimizde gözlemliyoruz.

1- Kuşlar aşırı su tüketiyor ,sulu ishalleri var ve birkaç günde ölüyorlar.
2- Kuşların kanat ve ayaklarında tutulmalar var, urlar oluşuyor.
3- Gözlerinde sulanma, akıntı ve çapaklanmalar var.
4- Soluk alıp verirken zorlanıyor, kuyrukları aşağı yukarı oynuyor bazen de hıçkırık ve hırıltıya benzer sesler çıkarıyorlar.
5- Halsizlik, keyifsizlik ve iştah kaybı var.
6- Anaçlar ve damızlıklar iyi durumda ama yavruları sürekli ölüyor.
7- Ağız içlerinde sarımsı renkte yaralar veya küçük sarı noktalar oluşuyor.
8- Kuşlar kuruyacak kadar zayıflıyor ve ölüyorlar.
9- Kuşlarda dölleme problemi var, yumurtalar boş çıkıyor,kısırlıklar var.
10- Yavrulardan bazıları yanık, pişik kalıyor, gelişme problemi var.
11- Genelde tek gözlerinde şişme ve aynı zamanda burunlarında sümük var.
12- Tüylerinde bozulma var.

Hepimiz uykularımızı kaçıran,ölümler başladığında üzüntüden kahreden,tedavi çareleri bulayım derken bunaltan, kafamızı allak bullak eden, çeşitli tavsiyelerle belkide yanlış ilaçlar kullanıp kaş yaparken göz çıkaran, maddi manevi çökerten bu sorunları zaman zaman yaşadık veya yaşıyoruz.

Bu şartlarda yukarıda saydığım hastalık yapan dört ana sebebi kümeslerimizden uzak tutmamız için yapmamız gereken ve aslında kuş bakımının olmazsa olmazı dört temel esas vardır.Bunlar önem sırasına göre;

1- Anne baba kuşların,damızlık olarak seçtiğimiz hayvanların sağlık açısından genetik yapıları;

Irsi olarak bildiğiniz hastalıklar var ise ne yaparsanız yapın yavruları da kendileri gibi sorunlu olur.Bu sebepten ötürü sağlam ve sağlıklı olduğunu bildiğimiz kuşlarımızdan damızlıklar seçmeliyiz. Üretime yeni başlayanlar veya bir ırkı dışarıdan yeni satın alanlar kuşların sağlık ve genetik geçmişlerini iyi araştırıp öyle satın almalıdırlar.

2- Kümes koşullarınız;

Kümes içinin nem oranı, temizliği, havalandırması, mikrop ve parazit dezenfeksiyonu, sinekler böcekler ve serçe kumru benzeri yabani hayvanlarla olan teması, kedi köpek fare gibi hayvanlarla teması, kümes içi ısısı, kışın sabah güneşini içeri alması gibi önemli detaylar.

3- Yem karışımları ve kalitesi;

Güvenilir marka ve satıcılardan temin edilen yemler kullanmak çok önemlidir. Ucuz seçilen ve elekaltı tabir edilen, böceklenmiş, küflenmiş, ilaçlanmış ve parlaklıklarını kaybederek bayatlamış yemler zaman içerisinde kuşlarımızı hasta edecektir.

4- Bilinçli koruyucu hekimlik, bakım kürleri ve aşıları;

Maalesef bu konuda üreticiler genelde kaş yapayım derken göz çıkarmakta, bilinçsiz ilaç kullanımı sonucunda kuşlarda ciddi ve geriye dönüşü neredeyse imkansız olan hasarlara yol açmaktadır.
At ve büyükbaş hayvanlarda kullanılan sert ilaçları, endüstriyel kesim hayvanlarına yönelik üretilmiş evcil hayvanların kullanımına uygun olmayan ilaçlar kullanmak, verilen ilaçları bilinçsizce dozajlayıp sürelerine uymadan kullanmak sonuç olarak sadece ve sadece mikroplara direnç kazandırır kuşlarımızın bağışıklık sistemini çökertir.
En önemlisi BİR İLAÇ NE KADAR SERTSE O KADAR ZARARLIDIR

Bu yazının 2.'si geleceği belirtilmiş fakat uzun aramalarımda devamını bulamadım. Bu nedenle ilk partla yetinmemiz gerekiyor.
 
Üst