Hiçbir Dişiye Ağız İle Bile Yaklaşmayan Erkek Lutino

Ömer Kaan Kaya

Forum Sakini
Katılım
1 Ara 2018
Mesajlar
202
Puanları
83
Yaş
17
Konum
Samsun
Merhaba benim 1.5 2 yıllık dişim vardı yanına lutino erkek verdim fakat lutino ona yaklaşmadı 1 ay içindede 2yıllık kuşum öldü öleli 2 hafta oldu yanına yeni dişi koydum yanlış görmediysem yarı teksas bir dişi muhabbet dişinin 1 2 kere sadece yaklaştığını gördüm erkeğe ama kaçtı erkek aynı şekilde ölen kuşumdanda kaçıyordu sebebi nedir?

Bu arada lutinom ilk gün bile omzumda gezdirdim öyle diyim kaçmadı parmağımla sevdim parmağıma geldi halada geliyor fakat kaçabiliyor bazen korkup anlamadım gitti.
Yardım Edermisiniz?

Şimdiden Teşekkürler


Lutino Benim Kuşum Bu https://i.hizliresim.com/MVXrEa.jpg
https://i.hizliresim.com/qd3rYW.jpg
https://i.hizliresim.com/9aRO4Q.jpg

Yanına Verdiğim Dişide Bu (Yarı Teksasta Olmayabilir Ama Duruşu Ve Bakışları Teksas)
https://i.hizliresim.com/r5gZAz.jpg
https://i.hizliresim.com/7aoMlr.jpg
https://i.hizliresim.com/P15Pyb.jpg

Bu Dün Başka Siteye Yazdığım Yazı Bugun 2. Veya 3.Günü Yeni Dişinin Kafeste Bağırıyor Ve Kanat Çırpıyor 10-15 Saniye Erkeğe Yaklaşıyor Erkek Kaçıyor Ama Çok Nadir 1 2 Defa Erkek Yanına Gidiyor Yan Yana Duruyorlar Ve Kavga Etmiyorlar Ama Ayriyetten Dişi Sanırım Kızışmış Bir Dişi Gagası Koyu Kahve İyice

Şimdiden Teşekkürler Yantılarınızı Bekliyorum
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,256
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
merhaba, öncelikle zaman tanımak lazım. Hemen eş tutmalarını ve ev ortamına alışmasını beklememek gerekiyor. Zamanı geldiğinde ansızın yumurtluyorlar :) Erkek kuşunuzun lutino değil. Çekinik parçalı bir erkek. Lutino kuşların göz rengi pembemsi bir kırmızı oluyor. Ayrıca acil gagasının kesilmesi gerekiyor. Şekil bozukluğu olduğu için profesyonel bir yardım almanızı öneririm. Dişiniz de çekinik parçalı mutasyon bir dişi. Dediğiniz gibi oldukça kızgın ve üremeye hazır görünüyor. Erkek kuş içinde yanaşmamalarının bir çok sebebi olabilir. Erkek hazır olmayabilir, bir rahatsızlığı olabilir ki gaga durumu kur için oldukça engel bir durumda. Dişi bağırarak ve kanat çırparak eşleşmek istediğini göstermektedir.

Diğer sebepler;
*Kafes ekipmanları. Ahşap tünek ve yuvalık takmanız gerekir. 2 tünek yeterli olacaktır. Birde hijyene dikkat etmek gerekiyor.
Örnek tünek düzeni
a5egy5yr.jpg
*Kızıştırmak için multi vitamin, sebze, mama ve tohum takviyeleri yapabilirsiniz. Nijer tohumu, havuç, keten tohumu, mama içinde keçi boynuzu tozu, taze nane, kekik gibi sebze ve meyveler iyi kızıştırıcıdır. Hazır yumurta mamanız yok ise iyi haşlanmış yumurta da verilmesi gerekir.
* Suyuna E + S vitamini takviyesi oldukça işe yarayacaktır. Koyduktan 8 saat sonra suyu tazelemeniz gerekir.

Bu süreçte pek kuşlarınızı serbest bırakmayınız. Bunun yerine birbirleriyle vakit geçirmelerini sağlayın. Kafes konumu da önemli evde. TV yanı, salon ortası gibi yerler huzursuz eder onları. Sakin ve hafif yüksek bir köşe bulmanız gerekir.

Eğer hiçbir şekilde yanaşma gözlemlenmez ise ayırma yöntemine gidilebilir. Ayrı kafeslerde yaklaşık 20 gün birbirlerini görecek şekilde konumlandırılmalılar. Erkek kuşun olduğu kafeste yuvalık olması gerekiyor.

Birde texas mutasyonu :)
Texas Clearbody Mutasyonu Elde Etmek
 
Son düzenleme:

Ömer Kaan Kaya

Forum Sakini
Katılım
1 Ara 2018
Mesajlar
202
Puanları
83
Yaş
17
Konum
Samsun
Gagasını Kestik 1 2 mm alt gagadan önde bunu dediğiniz için teşekkürler
yemine
Nijer tohumu aldım bugun koydum 2 yemliktede 1tatlı kaşığı kadar var YEMLİK BÖYLE İÇİNDE 1 tatlı kaşığı kadar var https://i.hizliresim.com/dvnBP7.jpg zararı olurmu ne kadar koymalıyım ?
Ahşap Tünek İllaha Gereklimi ?
Lutino sanıyordum fakat lutino değilmiş anlaşılan biraz üzüldümmü yani canı sağolsun ne diyim :) ama şu yönden mutluyum dediğim gibi Teksas mutasyonu olması gurur verici oldu heleki bedava almışsam :D şimdi vaktinizi almazsam birkaç bir şey daha soracağım
Benim Sorduğum Gibi 1 2 Diye Cevaplarmısınız Bu arada kafam karışmasın tam anlamak için.

1)Kafesin Yüksekliği Ve Yeri Uygunmudur Sizce ?
https://i.hizliresim.com/oXA6Lm.jpg https://i.hizliresim.com/lqkboX.jpg
2)Gagasını Kestik Bu Kadar Kısalık Yetermi Daha Fazlasına Korkuyoruz Zarar Gelir Diye?
https://i.hizliresim.com/nQAJv0.jpg https://i.hizliresim.com/v6gJ0v.jpg
3)Dün Salmıştık Biraz Uçtular Bizimki Dişinin Peşinden Gidiyor Dişide Bizimkinin Genellikle Kafese Konduklarında Bizden Kaçsalar Bile Yakınlıkları Böyle Sizce Eş Olurlar Mı?
https://i.hizliresim.com/ZXLOra.jpg

4)Benim Erkeğim Çekinik parçalı bir erkek ise böyle kırmızı gözlü olmasının nedeni anne yada babanın ino olmasındanmı kaynaklı yani geninde inomu var? Yani hangi türlerin birleşimiyle bizim erkek böyle olmuştur?

Son Olarak 4)Bu Teksas Mutasyonu Dişimden Ve Bu Erkek Kuşumun Yavruları Arasında Teksas Mutasyonu Olabilirmi Yada Teksas Muhabbet? Veya Bizimki Gibi Tek Renk belki olursa kırmızı gör olurmu Birde Farklı Renk Tabi Mavi Falan?:confused:

Söylemeden Geçmim 2.maddeyi yazarken Dişi Erkekle Kur Yapmaya Çalıştı Gagalarıyla Birşeyler Yaptılar Erkek Yapmak İstemiyormuş Gib:rolleyes:i Yapma Diyormuş Gibi Karşılık Verdi Ses Çıkararak Sonra Aynı Tünekte Durmaya Devam Ettiler Tabi Çok Az Araları Açıldı Resimlerimdeki Tüneklerin Biraz Uçlarına Çekildiler Yani söylemeden geçmim dedim yanıtınızı bekliyorum sağolun:)

Saat 16:37 Kös Kös Ötmeden Duruyorlar Yan yana birbirlerine tepkide vermiyorlar
 
Son düzenleme:

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,256
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Yem oranınızda düzeltme yapmanız gerekiyor.
Üretim için uygun yem karışımı şu oranlara yakın olmalı;
%50 aspur
%30 Ak darı
%5 Sarı darı
%5 kızıl darı
%5 yulaf
%5 diğer ( nijer, kenevir, keten, siyah darı, japon darısı (japon darısı bulabilirseniz sadece bu bile yeterli)

Yem içerisinde ki renkli ekmek kırıntılarının bir etkisi yok. O yemleri tercih etmeyiniz. Ahşap tünek gereklidir. Kuşların tırnaklarını törpülemesine, ayak yaralarına vb. bir çok soruna çözümdür. Ayrıca daha rahat dururlar ve üzerinde daha rahat çiftleşirler. Birde doğal malzeme ağaçtan. Bu sebep bile yeterli bence :)

Yanlış anlaşılma olmuş. Kuşunuz texas değil. Kuşunuz çekinik parçalı bir muhabbet kuşu (resesif pied diye geçer).

1. Yükseklik iyi belki biraz daha arttırılabilir ama orada kuşlar rahatsız olacaktır. Hareketli bir alanda kuşunuz. Ayrıca kafes paslanmış. Bu kuşlar için zararlıdır. Dikdörtgen bir kafesle yenilemenizi öneririm. Üretim kafesi diye geçmekte o kafesler. Yuvalık bu kafeste çok altta kalmış.
images.jpg
DSC_7013.jpg
Genelde 45*35 cm oluyor bu kafesler. Üstteki bir örnektir.
2. Alt gagayı geçmediği sürece kısaltılabilir. Üst gaga alt gaganın hep üstünde olması gerekir. Belki biraz daha o açık renkli kısımlar sağdan soldan kırpılabilir. Gaga şekli gibi kesilmesi lazım. İçe paralel.
3. Bence güzel eş olacaklar. Az rahatsız etmenizi ve yazdıklarımı uygulamanızı öneririm.
4. hmm. Kırmızı gözlü ise inoluğu vardır. Fakat lekeler ino mutasyonunda pek rastlanmaz. Ben rastlamadım daha önce kırmızı gözlü parçalıya. Erkeğin anne babasını bilemiyorum ama 2 çekinik anne babadan geldiği aşikar. Spangle ile parçalı, ino ile parçalı, normal ile parçalı eşlemesinden gelmiş olabilir bilemeyiz. Ama büyük ihtimal inodan gelme değil çünkü cinsiyete bağlı bir mutasyon olduğu için inolar, dişi gelmesi gerekirdi bu erkeğin. Spangle + parçalı eşlemesi büyük olasılık. Kanlarında da ino taşıyıcılık olabilir.
5. Texas değil kuşlar. Bu nedenle texas yavru gelmez. Kanlarında varsa ( ki bence yok ) yavrulara bir ihtimal düşebilir. Mavi yavru gelebilir neden gelmesin :) Ağırlık olarak sarı yavrular gelecektir ama.

Onlar zaman geçirirler o şekilde. Sohbet ediyorlardır :) Her ufak kavga anlaşamadıklarını göstermez. Bence dişi beğenmiş erkeği. Biraz zaman tanıyın. Ama dediklerimi uygulayın öncelikle.
 
Son düzenleme:

Ömer Kaan Kaya

Forum Sakini
Katılım
1 Ara 2018
Mesajlar
202
Puanları
83
Yaş
17
Konum
Samsun
texas mutasyonu dediniz beni mutlu ettiniz şimdi ise hayal kırıklığı yaşadım fakat nedense bence teksas mutasyonu gibi çünkü boyutu biraz büyük ve ayrıca duruşları aynı teksas gibi kanat çırpışıda aynı şekilde
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,256
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Texas Clear Body (TCB) mutasyonu tanıtayım size :)
37112607_2144279912457802_5461544863872843776_n.jpg
* Bu mutasyonda en çok hata yapılan nokta dişilerinin taşıyıcı olduğu söylentisidir. Buna inanmamalısınız. Belki onu maskelemeyen bir çekinik kuşla (ino erkek gibi) eşleme yaparsanız %7-10 oranında yakalama şansınız olabilir. Onun haricinde texas değil, ino ya da normal yavrular alacaksınızdır. Fakat bu eşlemeden gelecek bütün erkek yavrular texas taşıyıcı olacaktır. Önemli olan erkek Texas kullanmak çünkü cinsiyete bağlı bir mutasyondur ve eşleme buna göre yapılmalıdır.
* Parçalı kuşla, Fallow la texas mutasyonunu karıştırmamalısınız. Texaslar koyu renk göz ya da kahverengi gözde olabilirken, fallow kuşların kırmızı gözleri olur. Parçalı kuşlarda da muhakkak ensede lekesel bir açılma mevcuttur. Baskın parçalı ise kanat desenleri uçlara daha uzaktır.
37127934_2144280029124457_2160783817390948352_n.jpg
* Mutasyonun en belirgin özelliği adınanda anlaşılacağı gibi (ClearBody) temiz vücutlu kuşlar olmasıdır. Renk parçalanmaları gözlemlenmiyor. Kanatların üst kısımları koyu başlar ve uçlara doğru açılma görülür. Genelde açık bir gri ya da beyaza çalan bir renk yansıtır.* Piyasada ne yazık ki komik fiyatlara satılmaktadır bu mutasyon. Yerlisi jumbo diye kaktırılan, jumbosunun da show diye satıldığına şahit olabilirsiniz.
 
Üst