iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,790
Çözümler
33
Tepki puanı
10,431
Yaş
29
Konum
Ankara
HİNDİBA MARUL YETİŞTİRMEK
Bitki yetiştirmeye uzun süreler ayıranlar, bir süre sonra yeni bitkiler yetiştirip, yeni lezzetler ve deneyimler elde etmek için araştırma yaparlar. Tıpkı benim gibi. Özellikle büyük bir bahçeniz yoksa ya da balkon bahçeciliği yapıyorsanız bakımı kolay ve çok nazlı olmayan bitkiler tercih etmeye çalışırız. Hindiba Marulu tam olarak böyle bir bitkidir. Bu konuda sizlere sosyete marulu denilen hindiba bitkisinin nasıl yetiştirildiği hakkında bilgi vereceğim.
hindiba1.jpg
Hindiba marul ailesinin bir üyesidir. Marul yetiştirmeye benzer bir yöntemle yetiştirilir. İki çeşidi vardır. İlk formu kıvırcık hindiba denilen dar yapraklı bir çeşittir. Diğeri ise escarole denilen çeşididir ve geniş yaprakları vardır. Salatalar için kullanabileceğiniz iyi bir üründür. Çok yaygın olmasa da büyük marketlerde ve yeni yeni semt pazarlarında satılmaya başlamıştır.

Ne zaman dikilir?
Marul gibi büyüdüğü için en iyi ilkbaharda dikilir. Tohum ya da fide dikmeden önce izlediğimiz yöntemleri bu ürünümüz içinde tekrarlıyoruz.

  • Viyollere tohumları ekiyoruz. Sıcak nemli bir ortamda çimlenmelerini bekliyoruz. Erken mahsul almak istiyorsanız bu yöntemi mutlaka deneyin. Bu yöntemle başlarsak harika sonuçlar elde edebiliriz.
  • Don olmadığına emin olduğumuzda dikime başlayabiliriz. Don klasik marullar için çok fazla sıkıntı değilken hindiba için sıkıntılıdır. O nedenle don olayının bittiğine emin olmadan ekime başlamamalısınız.
  • Bol güneş ve nemi sever.
  • Bahçe dikimine geçmeden viyolde çimlenen hindibaların 5- 7 cm boyuna gelmesini beklemeliyiz. Bu boya erişen fideler dikime hazır demektir.
  • Açık hava dikimi yapılırken tohumlar arasında en az 30 -35 cm arası mesafe olmasına özen göstermeliyiz.
hindiba2-1024x430.jpg
Nasıl Büyütülür?
  • Bol güneşi sevdiği kadar suyu da sever. Su yetersiz olduğunda yapraklar kurumaya başlar. Kendine has yeşil yapraklarını korumasını sağlamalıyız.
Hasata ne zaman başlanmalı?
Yaklaşık 80 90 gün içinde hindibalar olgunlaşır ve toplamaya hazır vaziyete gelir. Olgunlaşmaya devam ederken yaprakları salatalarınız için kırpılabilir.

Marul yetiştirmeyle ilgili diğer konularımızdan bazıları;
Marul Yetiştirmek
 
Üst Alt