iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı Yapmak

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
14,385
Çözümler
77
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?
İspinozların erkeklerini dişilerden nasıl ayırt edileceğinden bahsedeceğim;

Cinsel Olarak Dimorfik Türler
finchcinsiyetayrimi.png
Bazı ispinozlar cinsel olarak dimorfiktir , yani erkekler görsel olarak dişilerden ayırt edilebilir. Tipik olarak bu türlerle, erkek iki cinsiyetten daha canlı renkle veya daha ayrıntılı olarak işaretlenir. Dimorfik türlerin örnekleri, her ikisi de yukarıda görselde gösterilen Lady Gouldian Finch ve Cordon Bleu Waxbill'dir. Erkeklerinin daha belirgin tonlarda yarı mat ya da parlak, dişilerin ise görüldüğü gibi daha mat, soluk renklere sahiplerdir.

Cinsel Dimorfik Türlerin Mutasyonları

Bazen normalde cinsel olarak dimorfik olan türler, belirli bir renklenme veya mutasyon nedeniyle monomorfik görünebilirler. Bu fenomenin bir örneği beyaz Zebra ispinozlarıdır. Tipik olarak Zebra Ispinozlarının cinsiyetini ayırt etmek kolaydır çünkü erkek genellikle dişinin tipik olarak bulunmadığı aşağıdaki özelliklerden en az birine sahiptir: yanak yamaları, lekeli yanaklar, göğüs belirginliği gibi. Beyaz mutasyonlar her şeyi karmaşıklaştırır çünkü tamamen beyaz olan kuşlarda cinsiyeti belirleyen faktörlerden hiçbiri erkekleri dişilerden ayırmaya yardımcı olacak bir işaret içermez. Bazı durumlarda, erkeğin gagası, dişinin turuncu gagalarından daha koyu bir kırmızıdır. Deneyimli üreticiler bu mutasyonların cinsiyet ayrımını daha kolay yapabilmektedir.
32793d0141e904f732d303d8566af0d2--pure-white-zebra-finch.jpg
pure-white-zebra-finches-kings-lynn-523c0fa293d16.jpg

Kuşlarda Mevsimsel Değişimler
Finchler de bazı karmaşık durumlar söz konusudur. Cinsel olarak dimorfik türlerin bazılarının üreme mevsiminde vücut işaretleri ve renklerinde değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Üremeyen (tutulan) erkek ispinozların tüylerinin renk ve desenleri mevsimsel olarak değişmeyen dişilerle aynı görülür. Bu türlerin örnekleri, Çilek Finch (Red Avadavat) ve Orange Weaver'dır.
cilekispinozu.png
Yukarıda farklı miktarda "nuptial" (üreme) tüyleri olan iki adet çilek ispinozunun fotoğrafını görmektesiniz. Çilek (veya Turuncu Dokumacı) erkekler, tutulmalarında ki tüylerini korurken, görsel olarak dişilerden ayırt edilemez.

Cinsel Monomorfik Türler
Birçok ispinoz cinsel olarak hiç dimorfik değildir. Bu cinsel açıdan monomorfik türlerin cinsiyetler arasında bariz veya ince morfolojik farklılıkları yoktur. Buda üreme mevsiminde bile cinsel farklılıklar pek rastlanmaz. Bu tür ispinozların örnekleri, bir çok ismi olan (Bengal) ispinozları, Baykuş ispinozları ve Baharat ispinozlarıdır. Dişiler ve erkekler görünüşte çok benzer olduklarından, bu kuşların cinsiyetini belirlemek için diğer faktörlere bakılmalıdır. Şarkı söyleme, kur yapma ve yuva yapma davranışındaki farklılıkların tümü kuşların cinsiyeti hakkında ipuçları sağlayabilir.

İki cinsiyette neredeyse bütün türlerde sadece erkek ispinozlar şarkı söylemektedir. Bunun istisnaları şunlardır: mor kulaklı mumgagası dişileri, mor grenadier dişileri, melba ispinoz dişileri ve özellikle eşlerinden ayrıldıklarında şarkı söyleyebilecek bazı ateşböceği dişileri. Bu durumlarda, dişinin şarkısı daha az karmaşıktır ve çoğunlukla erkeğe göre daha yumuşak ses çıkarır. Hem erkekler hem de dişiler basit cıvıltılardan oluşan sesler çıkartabilir, ancak tipik olarak sadece erkekler daha uzun ve ayrıntılı bir ötüşe sahiptir. Genellikle erkeklerin şarkısıyla birlikte bir "dans" eşlik eder. Kur yapma sırasında, bazı türlerin erkekleri, örneğin tele atlayıp tutunurken şarkı söyleyebilir. Birkaç durumda, dişiler bu dansı taklit etmeye çalışabilirler (örneğin, seslendirirken yukarı aşağı inen zaman zaman Lady Gouldian dişisi gibi), ama şarkı yerine ses çıkarırlar.

Erkek ve dişi ispinozun ses örnekleri
Erkek ispinoz Sesi (Tıkla ve dinle)
Dişi İspinoz Sesi (Tıkla ve dinle)

İki seste Gouldian erkeği ve dişisinin sesleridir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt