Hint Bülbülü Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,433
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Hint Bülbülü Kafesi Nasıl Olmalıdır?
İspinoz Kafesi Nasıl Olmalıdır?
Boyutları küçük olmasına karşın kafes boyut ihtiyacı büyük olan kuşlardandır. Rahat hareket edebileceği genişlikte ve yükseklikte olmalılar. Sürü kuşları oldukları için en az 2 kuş şeklinde bakılmalıdırlar ve kafes boyutu kuş sayısına göre belirlenmelidir. Altta ki konuya giderek kuş sayınıza göre kafes boyutunuzun ne olacağını öğrenebilirsiniz;
İspinozların kafesleri, kendilerini doğal bir çevrede hissetmelerini sağlamak ve kafesi buna göre dizayn etmek gerekir. Fakat ev ortamında bu pek mümkün değildir. Ev ve bahçe ortamlarında minimum 40*40*38 boyutlarında kafesler ya da salma kafes dedikleri genişliği 60 cm'den başlayan kafesler tercih edebilirsiniz.
0011752_dayang-salma-kafes-60x41x41_550.jpeg

Salmalarda veya odalarda elektrik olacaksa, bunun kuşların erişemeyeceği yerlerde gömülü bir şekilde kurulması gerekir. Havalandırma ise, kuşların havalandırdığı toz taneciklerinin bir soruna yol açmaması ve sağlıklı şekilde solunum yapabilmeleri için önemlidir. Bu yüzden bir hava temizleyicisi kullanılabilir. Bu temizleyiciler, toza ek olarak havadaki zararlı mikroorganizmaları da temizler. Yaygın kullanımda olan iyonizerler, negatif iyon akımı üreterek, havadaki negatif yükleme eksikliğini karşılamaya yardımcı olurlar. İyonlar toz parçacıkları ile birleşerek zemine çökerler ve süpürebileceğiniz bir toz kümesi oluştururlar. Bunun aksi olursa ve kuşlar bu havayı solursa, göğüs hastalıklarına neden olabilir. İyi havalandırılmış kuş odaları hayati önem taşır.

Işıklandırma açısından ise; suni ışıklandırma kuşların sadece beslenme düzenlerini değil karanlıkta korku durumlarını da etkiler. Hiçbir şekilde salmaya girer girmez doğrudan ışıkları açmayınız. Bu paniğe neden olarak yumurta ve yavru kaybı yaratabilir. Günde 12 saat ışığa maruz kalmak kuşların erken üreme faaliyetlerini tetikler. "Tungsten lambaları" veya "florasan lambaları" kullanmak bir seçim meselesidir. Önemli olan kuşları elektrikli aparatlardan uzak tutmaktır. Bu durumda kabloları gizlemeniz gerekir.

Isınma ise diğer önemli bir konudur. Küçük kuşlar, vücut sıcaklıklarını daha az koruyabilirler ve genellikle daha fazla ek ısı ve ışığa ihtiyaç duyarlar. Daha büyük kuşlar ise geceleri gizlenebilmek için belirli alanlar ararlar. İyi bir izolasyon ısı giderlerini azaltır. Örneğin pencerelere çift cam takarak bunu sağlayabilirsiniz.

İç ve dış salmalarda, kuşların kendilerini rahat hissetmesi ve dekorasyon açısından bitkiler kullanılabilir. Bu bitkilerin kuşa zararlı ve zehirli olmaması gerekmektedir. Bitkiler saksılar halinde yerleştirilerek sulama ve bakım kolaylığı sağlanabilir. Gerekirse bitkiler budanır.

Kafesin yerden yüksekliğinde ideali göz hizasında olmasıdır. Bu yükseklikte kuş kendini daha güvende hisseder. Eğer küçük çocuğunuz varsa, kafesin yerini sabitlemeniz gerekir. Kafesin dışarıya tüy, yem kabuğu gibi artıkları bulaştırmasını önlemek için, çevresini akrilik bir tül perdeyle çevreleyebilirsiniz. Kuşun perdeye uzanıp çiğnemesini engellenmek için kafesin tabanında 5 cm’lik bir boş alan bırakılabilir.

Sıcak havalarda kafesi doğrudan güneş ışığı alan yerlere veya kışın kalorifer kenarı gibi ısı yoğunluğu olan yerlere koymayınız. Kuş sıcak çarpmasından etkilenebilir. Ayrıca sıcak havalarda kuşlara banyo imkanı verilmelidir.

İlave notlar:
• İspinozlar kesinlikle küçük kafeslerde barındırılacak kuşlar değillerdir,ne kadar küçük görünseler de fizyolojik yapıları ve huyları geniş alanlara ihtiyaç duymalarını sağlar.
• Bir çift kuşu en az 35-40 cm ebatlara sahip kafeste barındırınız. Yeni çıkacak yavrular için ek kafesler almayı ihmal etmeyiniz.
• Küçük ebatlarda hastalanan kuşların geçici olarak barınacağı yedek bir kafes mutlaka elinizin altında bulunmalıdır.
• Salmalar (aviary) yurtdışında oldukça tutulan kuş barındırma mekanlarıdır. Bu alanları inşa etmek çok zor değildir.
• Egzotik türleri salmalarda üretmek çok daha kolaydır, ayrıca dekoratif açıdan salmalar göz zevkine hitap eden,aynı zamanda kuşların huzurlu olacağı ortamlardır.
• Yine aynı şekilde ülkemizde çok büyük kafeslere de salma denilmektedir. Bu kafeslerin içini uygun dekore ederek yine hoş bir ortam yaratabilirsiniz.
 
Üst