Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,111
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Hint Bülbülü (Zebra İspinozlar)
hint-bulbulu_821876.jpg

Çoğumuzun hint bülbülüyle bildiği, zebra ispinoz bunlar dediğinde hayır hint bülbülü bunlar yaptığı, naçizane minik mi minik, tatlı bir kuş türüdür. Ne sesi bülbüle, nede de Hindistan kökenli olmayan bu kuşa bu şekilde hitap edilmesi ilginç değil mi?

Bu konuda hint bülbülü (Zebra ispinozu) hakkında bilgiler sunmak istiyorum. Bu konuda çok deneyimli olmadığım için araştırmalarım sonucu elde ettiğim bilgileri sizinle paylaşacağım.


Hint Bülbülü bakımı, kafes seçimi ve Beslenmesiyle ilgili;
Hint Bülbülü olarak adlandırılan kuşlar ispinoz kuş ailesine aittirler. İspinozlar çok hareketli kuşlar olduğu için onları küçük bir kafese sıkıştıramazsınız. Uygun bir ortam sağlanmazsa strese girerler ve üremezler. Tüm kuşlar için geçerli bu. Bakımı kolay türlerden biri olduğu için ev ortamında beslenip, üretilebilirler. Hint bülbüllerinin anavatanı ve habitatı Avustralya’dır. Hint bülbülleri çok sayıda mutasyona uğraşmış ve değişik türleri vardır.
Hint Bülbülleri için İdeal Kafes Ölçüleri;
Bir çifti minimum 45 cm yükseklik, 40 cm genişlik ve 30 cm derinlikte olan bir kafeste bakabilirsiniz. (Bu değerler kuşlar için uygun olan değerlerdir.) Mümkün mertebe Kafes yeri değişmemelidir. Sebebi ise hint bülbüllerini evinizde dolaşması için serbest bıraktığında ihtiyaçlarını karşılamak için geri dönmesi için. Diğer kuşlara nazaran (muhabbet kuşu, kanarya gibi) bu konuda daha zekidirler.
Hint Bülbülleri Konuşur mu? Hint Bülbülü ötüşü nasıldır?
Hint bülbülleri konuşamazlar. Hint bülbülü sesi kulağa hoş gelen ve aşırı gürültülü olmayan ötüşleri vardır.

Hint Bülbülü (Zebra İspinozu) Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?
Bu kuşlarda cinsiyet ayrımı oldukça basittir erkeklerde yanaklar vücuttan ayrı bir tondadır (mutasyonlar hariç) göğüs çizgili ve gösterişlidir kendine has bir namesi vardır. Dişilerde yanak vücutla aynıdır. Ötüşleri tek tondur göğüs vücutla aynı tondadır.
zebracinsiyet.jpg

Hint Bülbülü (Zebra İspinoz) Üretimi
Tıpkı kanaryalar gibi ispinozların da kuluçka sürecini iyi gözlemleyebilirsiniz. İspinoz üretimi oldukça basitken bazı yanlış bilgilerden dolayı üretim zorlaşabiliyor. Örneğin yuva konusunda yapılan yanlışlardan bir tanesi tek seçenek olarak sunulan hasır yuvalar.
finchyuvasi.jpg
Hasır yuvalarda en kötü yön kuşlara müdahale şansınızın %0 olmasıdır. Eğer bir yavru ölürse yada yumurtalar boşsa tabi ki sorun oluşturacaktır bazen ana ve baba bu sorunu ortadan kaldıra bilse de deneyimsiz kuşlar bunu yapamıyor ve piyasada bir çok deneyimsiz ve hiç kuluçka geçirmemiş kuş olduğundan bu sorun giderek büyüyor ve önlenmesinin tek şartı muhabbetlerde kullanılan dıştan takma yuvalıklar olacaktır ama tabi ki muhabbetler için ayrı olan bu yuvalık bu kuşlar içinde tamamen özel bir sistemde olması gerekir. Bu yuvalıklar oldukça basit bir malzemeden hatta bir kartondan bire yapılabilir. Ama önemli olan yuvalığın zebra ispinozlar için uygun bir biçimde olmasıdır. Örnekteki gibi;
finchyuva.jpg

Hint Bülbülü Kuluçka Süresi ve Bakımı
İspinozlar çiftleştiken 5-6 gün sonra ilk yumurtasını yaparlar.
Diğer yumurtalar birer gün arayla gelir. Kimi zaman bu süre 2 gün olabilir. Bazen ilk yumurta olduktan sonra kuluçkada yatan ispinozlar olduğu gibi, bazıları ise 2 ya da 3. yumurtadan sonra başlayabilir. Genelde 4 yumurta yaparlar fakat bu sayı 7-8'e ulaşabilir. Hint bülbüllerinin kuluçka süreleri 14 gündür. Yeni doğan yavrularla birlikte kafeste sürekli taze su ve yem bulundurulmalıdır. Hint bülbüllerinin elle beslenmesi tavsiye edilmez. Yavruları anne ve babanın beslemesi gerekmektedir. Ayrıca elle beslemek yavruların çok ufak olmasından dolayı onları öldürebilir.
İspinozlar Kaç Günde Yuvadan Atlar?
23 gününü tamamlayan yavru ispinozlar, tıpkı bir yetişkin gibi yuvayı terk ederler. İyi bir bakımdan geçerlerse bu süre 21 güne inebileceği gibi, kötü bir bakımda 30-35 günleri bulduğu da olmaktadır. Bu nedenle kuluçka esnasında mama ve vitamin takviyeleri yapılmalıdır. Hızlı bir şekilde yem kırmayı öğrenebilir yavrular.

Hint Bülbülü (Zebra İspinoz) Yem Karışımı Nasıl Olmalıdır?
Hint bülbüllerini beslemek için aşağıdaki yem karışımlarına ihtiyaç vardır;
  • Kırmızı darı
  • Sarı darı
  • Beyaz darı
  • Kanarya yemi
  • Nijer tohumu
Bunların dışında mineral bakımından zengin; grit, kalamar kemiği ve taze içme suyu kafeste her daim bulundurulmalıdır.
 

Merve B.

Moderatör
Katılım
13 Ara 2017
Mesajlar
1,242
Puanları
268
Yaş
27
Konum
ankara
Bende olumlu bir sonuç alsam tecrübelerimi paylaşıcama ama daha henüz o kısma gelemedik:( Yuvayı bozdum yeniden örmelerini beklicem.:(
 
Üst