İlk Muhabbet Kuşunuzu mu Besliyorsunuz? ( Kılavuz )

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,757
Çözümler
128
Yaş
33
Konum
Ankara
İlk Muhabbet Kuşunuzu mu Besliyorsunuz? ( Kılavuz )
Ne yazık ki eve yeni gelen muhabbet kuşunu beslemeyi; bir dostluk kurmak, herşeyiyle bize gereksinim duyan muhteşem evcillerimize karşılıksız sevgi ve ilgi göstermeyi kabullenmek yerine geçici bir hevesle (elde oynamak, söyleneni tekrarlattırmak, konuşturmak demiyorum kuşlar konuşmaz, öter) ve ticari zihniyetlerin tuzağına düşülerek yuvadan yeni yeme düşmüş hatta yem kırmayı öğrenememiş, ana baba şefkatine muhtaç minik yavrular alınmakta sonra da çok acı sonuçlarla karşılaşılmaktadır.
yenimubis.jpeg
Sitemizde pek çok bilgi bulunmasına rağmen bu konuya çok kısa sürede bilgi edinimini gerektirecek kadar önemli olduğundan, bu başlık altında toplamak istedim. Henüz elle beslenmek zorunda olan minik bebekler için burada bilgi verilmeyecektir.

Hangi ayda / yaşta kuş alacak olursanız olun MUTLAKA aldığınız yerde kullanılan daha doğrusu yediği yemden, bir hafta kadar yetecek miktarda isteyiniz. Petshoplarda veya üreticilerde; genelde açık ve yetersiz karışım içeren yemlerle beslendiklerinden , kullanacağınız kaliteli yemi bu bir haftalık süre içinde artan oranda katarak yem geçişi sağlayınız. Yeni ortamına alışmasında ki en büyük sorunlardan biri ortadan kaldırılacaktır.

***************

Yuvadan yeme düşme aşamasındaki yavrular, yem kırıp su içmek gibi pek çok davranışı genelde babalarını taklit ederek öğrenmektedirler; bu düzeyde iken koparılıp alınan bebekler henüz kabuklu yemleri kırıp yemeyi, yemliğin suluğun yerini bulmayı hatta tünekte durmayı bilemezler.

Ayrıca bu kadar minik yavruların sıcak yuva ortamına ve çok uykuya da gereksinimleri var. Bunların da sağlanması gerekmektedir.

Kısaca bakım, beslenme, sevgi, ilgi insan bebeklere gösterilenle aynı olmalıdır.

İlk günü olması ve ortam değişikliği nedeniyle yaşadığı stres, durgunlaşmasına ve yem yemesinde azalmaya neden olur. Kafesi; ısısı 20 dereceden az olmayan, hava akımı bulunmayan, sakin bir yere koyun. Yuvalarının karanlık, korunaklı ve sıcak ortamına olan gereksinimlerini belli etmek için kafes tabanındaki kağıtların altına saklanma şeklinde davranış gösterebilir. Aslında bu durum için en uygun şey, tabanın bir kenarına, girişi biraz genişletilmiş hamster yuvası koymaktır, tabii kafesiniz çok küçükse sığmayabilir. Uzun süre uyuması ve hafif ishal görülmesi normaldir. Henüz küçük olduklarından, dışkılama pozisyonunu tam anlamı ile beceremediklerinden, uzun süre hareketsiz oturduklarından ve dışkılık çevresindeki tüylerinin uzunluğundan normal içerikteki (bu durum ishalden mutlaka ayrılmalı, olağan durum denilerek gözardı edilmemelidir) bazı dışkıları (1-2 adet) yapışık kalabilir. Hareket ettiklerinde düşer veya hafifçe alınabilir. Ancak sitemizde yer alan hastalık belirtileri ve diğer önemli bilgiler önceden öğrenilmelidir ki sağlıklı bir gözlemleme yapılabilsin.

Kafeste, tünekte durmasını pek beceremeyeceği için, yerdeki dışkılara bulaşmaması/yememesi, dökülen yemleri de tüketmemesi için kafes altına çapraz şekilde ağaç dalından tünek yapmaya çalışın. Henüz düzgün olmayan yüzeylerde yürümesini de beceremez ancak kafes alt ızgarası ilk 1-2 günden sonra mutlaka konulmalıdır. Salıncak takılması henüz dengelerini tam sağlayamadıklarından sağlıklı olmaz. Ayna asla bulundurulmamalıdır. Kafese kademeli olarak 2 tünek takılmalı, bunların yemlik ve suluğa kolayca erişim sağlayacak, birbiri arasında kolaylıkla ulaşabileceği konumda olmalarına özen gösterilmelidir. Kendi görüşüm olarak, bu süreçte mubiş sesi dinletilmemeli, hafif ses tonu ile konuşulmalıdır.

Tabana (şeffaf cam kültablası vs.) minik bir kap içine ve tünek altına rastlamayacak konuma kaliteli, kabuklu normal yem köşeye konulmalı, çok az da yere (kaptan yemeye başladığında yere hiçbir besin konulmaz) serpiştirilmelidir. Yem kırıp kırmadığı hakkında yeterli bilgi olmaması halinde kanarya yemi (bazı yerlerde hatalı olarak aspur diye de söyleniyor) dan normal yeme daha fazla eklenerek kırma kabiliyeti gözlemlenebilir, yere de az miktarda konulabilir. Suluk , kelepçesi içten takılarak kafesin köşesine tabana yakın biçimde takılmalıdır. Muhtemelen yaşayacağı yem değişikliği, direnç düşüklüğü, beden gelişiminin tam anlamıyla gelişmemesi nedenleriyle yeşil meyve ve sebzeden bir süre uzak tutulmalıdır. Ayrıca bu yem değişikliği ve anne kursak sütünden farklı olarak ilk kez kabuklu yem yemesi, dışkısında da farklı bulgulara/görünümlere yol açabilir. Kabuksuz yem asla verilmemelidir (yalnızca şırınga ile elle beslemede kullanılır). Dal darı bulunabiliyorsa ince kabuklu olduğu için rahatlıkla verilebilir. Kanarya yemi de kolaylıkla tükettikleri yemlerdendir ancak tek tip olarak uzun süreli verilmesi yetersiz beslenmeye yol açacağından ilk birkaç gün normal karma yem içindeki oranı çok az artılılarak sunulabilir. Çok gerekli görüldüğü takdirde bir kısım yem karışımı havanda kısmen dövülerek, kabuklu/kabuksuz karışım şeklinde önüne konulabilir, hem beslenmesi sağlanır hem de kabuk kırmaya özendirilir. Kafesin orijinal yemliklerine de yem konulmalıdır. Tabana beyaz kağıt havlu serilmeli, dışkı kontrolü yapılmalıdır. Bazen yem yediği halde su içtiği (normalde çok az miktar ve sayıda içerler) görülmeyebilir, bu durumda benim uygulamam çok temiz (eczanelerden de alınabilir) bir damlalıkla temiz su (damlalıkla fışkırtmayın, hafif baskıyla ucuna geleni içecektir)vermektir. Bazı arkadaşlarımız çay kaşığı ile de vermektedir, herşeyden ilk görüşte korktukları için şeffaf plastik olması yarar sağlayabilir.

Her ne kadar mürekkep balığı kemiğine ilk etapta yaklaşmayacak olsa bile konulmalı ayrıca kaliteli bir kuş kumu (ya da karışım) alınarak hem ayrı kapta hem yere az miktarda serpilerek hem de biraz yemine karıştırılarak verilmelidir. Yumurta maması da taze olarak yapılarak gene minik bir kap içinde verilmeli, birkaç saatten fazla bulundurulmamalıdır. Bu kaba ilgi duymaması halinde yemi ile karıştırılmalı ancak birkaç saat sonra yemle birlikte atılmalıdır.

Kaşınmaları, tüylerini düzeltmeleri ve sonrasında silkinmeleri normal bir davranıştır, gözlemlerinizin içinde bulunması gereken parazit kontrolünde herhangi bir bulguya rastlanmaması durumunda sağlık işareti olarak da kabul edilmelidir.

Biraz kendine geldiğinde, ayaklarında birikmiş dışkı vs. varsa ılık su ile ıslatılmış bez ile hafifçe yumuşatmalısınız, aksi halde sertleşerek yürümesini, parmaklarının hareketini kısıtlar. Minik dostlarımıza, özellikle soğuk ortamlarda birkaç aylık olana kadar banyo yaptırmayın, içine girebileceği büyüklükteki su kaplarından uzak tutun.

Tüneklerde her iki bacağını gizleyecek biçimde gövdelerinin üzerinde durmaları, tek bacaklarını karınlarına çekerek oturmaları, başlarını arkaya çevirip kanatları arasına gömerek bıcırdayıp uyumaları, gelişme/geliştirme amaçlı olarak tüneklere veya tellere tutunarak ya da tabanda kanat açıklıklarına uygun bir boşluk bularak kanat çırpmaları , önce bir sonra diğer bacaklarını arkaya uzatıp bitiminde her iki kanatlarını omuzlarından yukarı kaldırarak gerinmeleri, vücut ısılarını korumak için uyurken tüylerini hafif kabartmaları normal sayılacak davranışlardır.
Ancak; hastalık belirtileri olan davranışlar ile normal davranışlar arasındaki farklılıklar çok iyi ayırt edilebilmelidir. Bunun için iyikus.com üzerinden yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kendini toplayıp yeme içmesi, dışkısı, neşesi yerine geldiğinde (1-2 günde belli olur) uykusunu asla bölmemek, üşütmemek, rahatsız etmemek, uykusunu bölmemek kaydıyla elinize alabilir, yem uzatabilirsiniz. Ancak güvenlik önlemlerine dikkat edin, bu yumurcakların ne yapacağı belli olmaz, hareket bile etmediği düşünülürken uçmaya kalkabilir.

Nelerdir bu güvenlik önlemleri :
Güvenlik Önlemleri (Ev içi serbest uçuşlarda)

Yavru Kuşların Gece korkuları
Yavru Muhabbet Kuşlarının Gece Korkuları
 
Son düzenleme:
Üst