İlk yavrularım doğdu ne yapmalıyım?

MerveYilmaz

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba,
Lütfen maşallah deyip dua eder misiniz.
Kuşlarımın 6 yumurtası var. İlk yumurta 13 kasım tarihinde gelmişti. Birergün arayla bir yumurta bırakmıştı. İkinci yumurtayı 15 kasımda bıraktı ve kuluçkaya 15 kasım tarihinde ikinci yumurtadan sonra yatmaya başlamıştı. Bugün 03 Aralık 2020 kuluçkanın onsekizinci günü. Sabah saat 10:30 da yuva kontrolü yaptığımda yavru çıkışı yoktu. Biraz evel erkek kuşun yuvada zaman geçirdiğini farkettim tekrar yuva kontrolü yaptım yuvada iki yavru vardı.

Şimdi ne yapmalıyım?
Yuvadaki talaşların hepsini kafes tabanına atmışlardı. Tekrar talaş koyayım mı?

Mama hazırlayıp vereyim mi?

Birde odanın ısısı 25 derece gece gübdüz stabil. Ama nem oranımız yüzde 20. Bu nedenle banyo havlusunu günde iki defa ıslatıp kalorifer peteği üzerinde kurutuyorum oda nemi maksimum 55 oluyor. Bir haftadır bu şekilde nem sağlıyorum. Yavrular çıktığına göre havlu ıslatıp kurutma işlemini durdurayım mı?
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20201203_141102.jpg
    IMG_20201203_141102.jpg
    821.2 KB · Görüntüleme: 9
Maşallah - çok tatlılar gözünüz aydın.
1. Havlu uygulamasına tüm yavrular çıkana kadar devam edin.
2. yumurta maması yapıp sabahtan düzenli bırakın. Anne baba mamayı yiyip beslerler. Yumurta mamasını ölçülü koyun. Çeyrek yumurta ile başlayın. Yavrular büyüdükçe tüketime göre ayarlarsınız. Mama bozulmayacak şekilde 4-5 saat sonunda tazeleyin. Günde bir-iki defa taze mama şu aşamada yeter.
3. Yavruları beslemek ebeveyn kuşların görevi siz sadece takip edin. Günde iki defa sabah akşam yumurta kontrolü yeterli. Çok rahatsız etmeyin. Onlar ilgilenirler.
4. Anne babayı iyi besleyin 2 günde bir vitamin ile destekleyin.
5. Çok azıcık mısır granülü / talaş taban malzemesi ilave edin. O da yumurtaların kırılmasına mani olup yavruları sacak tutacak kadar. Bir tatlı kaşığı kadar desek olur.
6. Oda sıcaklığı süper.

Kolay gelsin.

Oyla 0
Maşallah - çok tatlılar gözünüz aydın.
1. Havlu uygulamasına tüm yavrular çıkana kadar devam edin.
2. yumurta maması yapıp sabahtan düzenli bırakın. Anne baba mamayı yiyip beslerler. Yumurta mamasını ölçülü koyun. Çeyrek yumurta ile başlayın. Yavrular büyüdükçe tüketime göre ayarlarsınız. Mama bozulmayacak şekilde 4-5 saat sonunda tazeleyin. Günde bir-iki defa taze mama şu aşamada yeter.
3. Yavruları beslemek ebeveyn kuşların görevi siz sadece takip edin. Günde iki defa sabah akşam yumurta kontrolü yeterli. Çok rahatsız etmeyin. Onlar ilgilenirler.
4. Anne babayı iyi besleyin 2 günde bir vitamin ile destekleyin.
5. Çok azıcık mısır granülü / talaş taban malzemesi ilave edin. O da yumurtaların kırılmasına mani olup yavruları sacak tutacak kadar. Bir tatlı kaşığı kadar desek olur.
6. Oda sıcaklığı süper.

Kolay gelsin.
Hamster talaşım var granülüm yok malesef.
Şimdi yumurta haşlıyorum yarım saate kadar ancak hazırolur mama. Umarım geç kalmamışımdır yavrular açlıktan ölmez inşallah.

Oyla 0
Hamster talaşım var granülüm yok malesef.
Şimdi yumurta haşlıyorum yarım saate kadar ancak hazırolur mama. Umarım geç kalmamışımdır yavrular açlıktan ölmez inşallah.
hamster talaşı da olur tozsuz olsun mümkün olduğu kadar

annenin ilk üç yavruya yetecek kadar günlük kursak sütü olur ve besler. üç yavrudan sonra desteklemezseniz çok zorlanır. siz yumurta maması gibi yumuşak kıvamli ve hemen kusabilecekleri bir mama hazırlayıp verin onlar halleder

Oyla 0
hamster talaşı da olur tozsuz olsun mümkün olduğu kadar

annenin ilk üç yavruya yetecek kadar günlük kursak sütü olur ve besler. üç yavrudan sonra desteklemezseniz çok zorlanır. siz yumurta maması gibi yumuşak kıvamli ve hemen kusabilecekleri bir mama hazırlayıp verin onlar halleder
Çok yeşekkür ederim.
Peki mamayı dört saatten sonra tazesini mi vereyim

Oyla 0
ilk etapta dört saatte yiyebilecekleri kadar verin sabah 07.00 gibi. O da yaklaşık tepeleme bir yemek kaşığı olabilir.

Öğlen tekrar bakın (5 saat oluyor) mama tamamen bitmiş ise ayar iyi demektir. Saat 14.00 gibi tekrar aynı ölçüde verin. 19.00 gibi bakın ne kadarı bitmiş ona göre aynı döngüde devam edersiniz. Kafese dal darı (kızıl sarı faretmez) mutlaka asın ki ufak tohum ile de yavaş yavaş beslesinler. Yavrular büyüdükçe ihtiyaçları artar porsiyonları ayarlarsınız.

Bu arada lezzetli yumurta maması tarifleri de öğrenirsiniz. Youtube'da bolca var. Evde yapıp vermek en sağlıklısı. Kesinlikle kızıştırıcı havuç, keçiboynuzu, tarçın vs. vermeyin. Suluktaki suları mama yüzünden çok pislenir. Gün içinde bile değişmek gerekebilir. temiz ve taze su bulundurmaya dikkat edin. Suya 2 günde bir yarım doz vitamin katın (kızışmasınlar hemen) ama anne babayı desteklesin. O vitaminli suyu aynı zamanda yavrulara da mama ile kusarlar faydası olur.

Son düzenleme:
Oyla 0
ilk etapta dört saatte yiyebilecekleri kadar verin sabah 07.00 gibi. O da yaklaşık tepeleme bir yemek kaşığı olabilir.

Öğlen tekrar bakın (5 saat oluyor) mama tamamen bitmiş ise ayar iyi demektir. Saat 14.00 gibi tekrar aynı ölçüde verin. 19.00 gibi bakın ne kadarı bitmiş ona göre aynı döngüde devam edersiniz. Kafese dal darı (kızıl sarı faretmez) mutlaka asın ki ufak tohum ile de yavaş yavaş beslesinler. Yavrular büyüdükçe ihtiyaçları artar porsiyonları ayarlarsınız.

Bu arada lezzetli yumurta maması tarifleri de öğrenirsiniz. Youtube'da bolca var. Evde yapıp vermek en sağlıklısı. Kesinlikle kızıştırıcı havuç, keçiboynuzu, tarçın vs. vermeyin. Suluktaki suları mama yüzünden çok pislenir. Gün içinde bile değişmek gerekebilir. temiz ve taze su buludurmaya dikkat edin. Suya 2 günde bir yarım doz vitamin katın (kızışmasınlar hemen) ama anne babayı desteklesin. O vitaminli suyu aynı zamanda yavrulara da mama ile kusarlar faydası olur.
Cede nin premium mamasını kullanıyorum üç dört günde veriyorum zaten. Nemlendirmek içün haşlanmış mısır + havuç rendeleyip haşlanmış yumurtanın sadece sarısını rendeliyorum. Beyazını veemiyorum çünkü su oranı çok fazla olduğundan mamanın çok hızlı şekilde bozulmasına sebep oluyor.

İki takım kuşum var diğer takımda yumurta yok malesef.
Vitamin olarak allergo vitagil 13 vitamin + 6 mineral li gıda takviyesini haftada iki gün veriyorum 1 suluğa 1 cc ekliyorum
Haftada iki gün probiyotik veriyorum. Her ay düzenli koksidiyoz ilacı uyguluyorum. Dış parazit için vilmectin ıyguluyorum.
İshal üçün avi-diare uyguluyorum. Dış mantar için terramycin ve trosyd melhem kullanıyorum. Nefes sorunları ve kuyruk atma kanatlılardaki kronik crd için eritrom kullanıyorum. Antibiyotik salmonella ecoli gibi hastalıkkar için tetramezatşn kullanıyorum. Haftada bir buğday veriyorum. Yeminde yüzde kırk kanarya yemi ekliyorum.
Başka ne yapmalıyım?

Oyla 0
Taze su olması daha uygun olur bu süreçte. Mamaya eklemenizi öneririm ama siz bilirsiniz. Bu tip ürünler gıdalarla daha yoğun alınıyor.

Oyla 0
probiyotik eklemelisiniz mutlaka mamaya. Probiyotik düzenli alan yavrular daha dirençli oluyor ilerleyen süreçlerde.
Erkek kuş kuluçkayı neredeyse dişi kuşla birlikte yuvalıkta geçirdi. Ama erkek kuş yuvalığa dışkı bırakıyor yuvalık şuan fotograftaki gibi kirli. Ve kuş tüuleri var. Bu pislikleri ve kuş tüylerini temizleyip talaşı şimdi koysam olur mu. Tüyler yavruların azına kaçabilir endişeleniyorum. Talaşı ne zaman koyayım?

Oyla 0
Arkadaşlar merhaba,
Lütfen maşallah deyip dua eder misiniz.
Kuşlarımın 6 yumurtası var. İlk yumurta 13 kasım tarihinde gelmişti. Birergün arayla bir yumurta bırakmıştı. İkinci yumurtayı 15 kasımda bıraktı ve kuluçkaya 15 kasım tarihinde ikinci yumurtadan sonra yatmaya başlamıştı. Bugün 03 Aralık 2020 kuluçkanın onsekizinci günü. Sabah saat 10:30 da yuva kontrolü yaptığımda yavru çıkışı yoktu. Biraz evel erkek kuşun yuvada zaman geçirdiğini farkettim tekrar yuva kontrolü yaptım yuvada iki yavru vardı.

Şimdi ne yapmalıyım?
Yuvadaki talaşların hepsini kafes tabanına atmışlardı. Tekrar talaş koyayım mı?

Mama hazırlayıp vereyim mi?

Birde odanın ısısı 25 derece gece gübdüz stabil. Ama nem oranımız yüzde 20. Bu nedenle banyo havlusunu günde iki defa ıslatıp kalorifer peteği üzerinde kurutuyorum oda nemi maksimum 55 oluyor. Bir haftadır bu şekilde nem sağlıyorum. Yavrular çıktığına göre havlu ıslatıp kurutma işlemini durdurayım mı?
Teşekkür ederim.
MAŞALLAH sağlıklı büyüsünler

Oyla 0
Tuz serpiştirir gibi yumurtaların ve yavruların altına azıcık koyabilirsiniz. Yumurtalar ve yavruların gömüleceği olaranda değil.

Oyla 0
Tuz serpiştirir gibi yumurtaların ve yavruların altına azıcık koyabilirsiniz. Yumurtalar ve yavruların gömüleceği olaranda değil.
Teşekkürler, bu işlem için birkaç gün bekleyeyim mi hemen serpiştirsem ürkütmüş olurmuyum

Oyla 0
Karakterleri agresif değil sanırım. Yine de problem olmaz. Zaten 10-15 parça talaş civarı koyuyorsunuz. Koymadığınızda yavruların dışkıları yumurtaları pisletebilir. Bu işlemi hızlı yapmak lazım tabi. İsterseniz yumurtalar çıktıktan sonra ekleyin. Belki de daha sağlıklı olabilir bu şekilde. Benim kuşlar eklediğimde sorun yapmadılar. Zaten yok gibi az ekliyorsunuz
Örneğin:
Folluk kısmına bakınız
unnamed.jpg

Oyla 0
Karakterleri agresif değil sanırım. Yine de problem olmaz. Zaten 10-15 parça talaş civarı koyuyorsunuz. Koymadığınızda yavruların dışkıları yumurtaları pisletebilir. Bu işlemi hızlı yapmak lazım tabi. İsterseniz yumurtalar çıktıktan sonra ekleyin. Belki de daha sağlıklı olabilir bu şekilde. Benim kuşlar eklediğimde sorun yapmadılar. Zaten yok gibi az ekliyorsunuz
Örneğin:
Folluk kısmına bakınız
Ekli dosyayı görüntüle 9707
Maşallah

Oyla 0