İngiliz Muhabbet Kuşları

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,111
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
İngiliz Muhabbet Kuşları
Farklı muhabbet kuşu türleri var mı? Bu, muhabbet kuşları üzerine en çok sorulan sorulardandır. Sebebi ise ülkemiz evcil hayvan satan yerlerin çoğunda benzer kuşların rastlanıyor olması ve çeşitliliğin azlığından diğer mutasyonların tanınmamasından kaynaklanıyor. Tür olarak farklı bir türden bahsedemeyiz. Tüm muhabbet kuşları Melopsittacus undulatus türüne aittir. Kuş tüyünün rengine, kanat yapı farklılıkları gözlemlenen çeşitler vardır. Aynı zamanda da vücudun büyüklüğünde de bir fark var. Örneğin; Yerli muhabbet kuşları Avustralya’daki vahşi atalarından daha büyüktür. İngiliz dediğimiz muhabbet kuşları da onlardandan daha iridir.

Aslında kuşçulukta görülen iki tür muhabbet kuşu vardır;
  1. Avustralya (genellikle Amerikan muhabbet kuşları) Yerli Muhabbet Kuşları
  2. İngiliz muhabbet kuşları
    Boyut ve görünüm bakımından oldukça farklıdır bu ikisi. Amerikan muhabbet kuşları genellikle evcil hayvan dükkanlarında gördüğünüz kuşlardır. İngiliz muhabbet kuşları ise sergilerde ve şovlarda görülen kuşlardır. Standart muhabbet kuşlarından biraz daha büyüktürler ve görünümleri de bir o kadar farklıdır.
Yabani muhabbet kuşları yaklaşık 7.5 inç (18-20 cm) uzunluğundadır ve ortalama olarak yaklaşık 1 ons (28 g) ağırlığındadır. İngiliz muhabbet kuşları 10 inç (25,4 cm) kadar daha büyüktür ve ölçekleri yabani bir kuşun ağırlığının neredeyse iki katı olabilmektedir. Birçok renk çeşidi olan ve iriliği yüzünden popüler olan bu mutasyon, onları evcil hayvan kuş ticaretinin gözdesi haline getirmiştir.

Daha büyük boyutuna ek olarak, İngiliz varyasyonu daha büyük bir kafaya sahiptir ve gerdanlarında ki benek oluşumu yoğundur.

Hem Yerli hem de İngiliz muhabbet kuşları eğitime açıktır. Muhabbet kuşunuzu evcilleştirmek için genç kuşların seçimi doğru olacaktır.
Uzun yıllar süren selektif üreme, İngiliz kuşların görünümünü önemli ölçüde etkilemiştir. Öyle ki bugün ingiliz mutasyonunun 2 kola daha ayrıldığı görülmektedir. Jumbolar ve yarışmalarda kullanılan show jumbo muhabbet kuşları.

İngiliz Muhabbet kuşu görünümleri ve kıyaslama;
2834
 
Son düzenleme:
Üst