iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

İspinozlar da Tüy dökümü ve Tüy kalitesi

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,723
Çözümler
33
Tepki puanı
10,374
Yaş
29
Konum
Ankara
İspinozlar da Tüy dökümü ve Tüy kalitesini yükseltmek
Finch'lerde Tüy dökümü diğer kuş türlerinde olduğu gibi mevsimsel gelişen bir durumdur. Bu süreç öncesi kuşlar olumsuz etkilenmelerden dolayı da tüy değişimine girebilirler. Bunların en başında stres, korku, travmalar ve sağlık problemleri gösterilebilir.

Bildiğiniz gibi genelde ithal edilen ispinozlar çok zor koşullarda ülkemize gelmektedirler ve taşınırken yoğun stres ve dar bir alanda yolculuğa zorlanırlar. Buda tüy yapısının bozulmasına, kendine zarar vermesine ve hatta kimi zaman kurumaya girmesine de sebebiyet vermektedir. Birde satılacağı yerde devamlı ellenilmesi, göz hapsinde olması onları çok rahatsız eder. Onları bu durumdan kurtardığınız da basit yöntemlerle eski tüy kalitesine ulaştırabilir ve daha mutlu ispinozlara kavuşabilirsiniz.
HİNT1.jpg
Yeni alınan kuşlar yüksek protein oranı olan yiyecekler, meyve sebzeler ile beslenmeli ve eğer üretim düşünülüyorsa önce dinlendirilmelidir. Daha sonra kuşunuza banyo veriniz. Eğer kuş banyo yapmıyorsa sprey ile onu nemlendirmeye çalışınız. Islanan kuşunuzu elinize alıp zarar gören tüyleri hafifçe çekebilirsiniz. Tüyler yeniden uzayacağından sağlıklı bir şekilde gelecektir. Bu uygulama kısa süreli sonuçlar içindir ancak uzun vadede kuş tüy dökeceği için tüyleri zaten yenilenecektir.
Bu yazıda genelde yeni alınan kuşlar için bir bilgi oluşturmaya çalıştım. Geniş ve kapsamlı bilgiyi ileride anlatacağım.
 
Üst Alt