İspinozlar için ideal Aydınlatma, Sıcaklık ve Nem

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,367
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
İspinozlar için ideal Aydınlatma, Sıcaklık ve Nem
Aydınlatma, doğrudan veya doğal güneş ışığından (cam açık olmadığı sürece UV ışınları süzülür) veya güneş ışığını doğru şekilde taklit eden tam spektrumlu bir ışık kaynağından ( güneş doğarken açılacak bir zamanlayıcıya ışık ayarlamalı) yapılmalıdır. Tam spektrum ışıklar çeşitli boyutlarda olabilmektedir. Kafes boyutu ve ortama göre uygun bir aydınlatma alabilirsiniz. (not: bitkiler için kullanılan geniş spektrum tipiyle aynı değildirler) İnternet veya evcil hayvan dükkanlarında bulunabilir bu ışıklar. Bir ışık kaynağı sadece bronzlaşmayı teşvik etmek için yeterli UV ışığı üretiyorsa "tam spektrum" olarak kabul edilmelidir (bu ampuller zararlı olabilecek kadar UV üretmezler ve etkili olması için üretici tarafından önerildiğinde değiştirilmeleri gerekir). Kullanılan ışık kaynağı türünden (doğal veya yapay) bağımsız olarak, kuşların istediklerinde gölge alanlara çekilebilmeleri için alanlar oluşturulmalıdır.

Aşırı ısıya maruz kalan ispinozlar, tüylerini sıkı tutar ve kanatlarını vücutlarından hafif ayırırlar.
Sağlıklı kuşlar, yavaş iklimlendirildiğinde çok çeşitli sıcaklıklara tolerans gösterebilir . Yavaşça ayarlanan ısılar 0'a yakın soğuklarda veya 35 derece üstü sıcaklara dayanıklıklarını arttırabilir lakin ani ısı düşüş ve artışları sıkıntılıdır. Genel bir kural olarak, ev sahibinin içinde bulunduğu ortam sıcaklığı, kuşlarınız için yeterlidir. Bu kuralın istisnası, sağlığı tehlikeye giren kuşlar içindir. Hasta kuşlar genellikle birincil ilk yardım önlemi olarak ek ısıya ihtiyaç duyarlar. Kuşunuz hasta olsun veya olmasın hava değişimlerine göre hareketlerinden çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Örneğin soğuk havalarda kuşlar genellikle uzun süre kabarık kalır, aşırı ısılarda yahut yoğun hareket sonrası kanatlarını vücutlarından ayırırlar. Kimi zaman gaga açıp kapatmakta beraberinde gelir.

Kuşlar, sıcak çarpmasına maruz kalabilir. Bu nedenle, kuşlarınızın bulunduğu ortam sıcaklığı 32 dereceyi aşarsa, ortamı serinletmesi için bazı araçlar tercih etmeniz gereklidir. Kuşlara direk üflemeyecek soğutucularla olabileceği gibi, gölgeli alanlar yaratarak, banyo imkanı sağlayarak, kuşları ara ara su dolu spreyle nemlendirerek ufak çözümler bulabilirsiniz. Bu ısıda kuşların üremesi çok sağlıklı olmayacaktır.
2678

Soğuk iklimler için, bir ısıtma sistemi nispeten uygun bir fiyata kolayca monte edilebilir. Isıtıcılar yahut ısı lambaları. Ek olarak, sıcaklıklar 18 derecenin altına düştüğünde, ya kuşları içeride tutun ya da onlar için yardımcı ısıtma sağlayın (çünkü başarılı yumurta inkübasyonu ve kuluçka için minimum sıcaklık 20 derecedir).

Sıcaklıklar gibi, ispinozlar oldukça geniş bir nem aralığına dayanabilir. Bununla birlikte, subtropikal bölgelerde olan kuşlar ve aynı zamanda damızlık kuşlar için nem seviyesi oldukça yüksek tutulmalıdır. % 50-70 civarında. Bu, yumurtaların inkübasyon sırasında kurumamasını ve özellikle çıkış sırasında yavrunun işini kolaylaştıracaktır. Nem, basitçe kuşlara kuş banyosu sağlayarak arttırılabilir yahut nemi arttırabilecek cihazlar kullanılabilir. Nem oranı kuru iklimlerde özellikle dikkate alınmalıdır.
 
Üst