iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

İspinozlarda Yumurta Tıkanması

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,623
Çözümler
30
Tepki puanı
10,290
Yaş
29
Konum
Ankara
İspinozlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması
Daha önce hiç yumurtlamamış genç yada yaşlı dişi kuşlarda görülür ancak normal kuşlarda da görülmez diye bir şey yoktur. Sorun; oluşmuş veya tam oluşmamış yumurtayı kuşun çıkartamamasıdır.
Nedenler: Kalsiyum eksikliği,soğuk, stres, aşırı yumurtlama durumu
Belirtileri: Kuş klasik hasta görüntüsü taşır ve çok çok az yemek yer. Çok küçük miktarda dışkılar ve tüneyemez kafesin tabanında oturur, denge kaybı olur. Sürekli eğilir ve kanatlarını hafif aşağıda tutar.

TEDAVİ:Kuş ayrı bir kafese alınmalı ve mümkün olduğunca sıcak ve sakin bir ortam sağlanmalı. Ağızdan damla sıvı kalsiyum verilmelidir.
Önlemleri: Bu rahatsızlığı engellemek için iyi bir diyet sağlanmalı kuş yeminin yanı sıra yeşillik+meyve+yumurta ve kalsiyum sağlanmalı birde yeterli erişkinliğe ulaşmadan kuşların çiftleşmesi engellenmelidir. Sıvı kalsiyum bulunmadığı zaman çoğu kuşçu popoya zeytinyağı damlatarak tedavi etmektedir ancak yumurta geçtikten sonra kuşun poposu temizlenmelidir. Unutulmamalıdır ki yumurta tıkanması ilk 48 saat içinde sonuç sağlanmazsa öldürücüdür.
maxresdefault (1).jpgÜretim için yeterli yaş nedir?
Maalesef çoğu zaman satın aldığımızın kuşları yaşı hakkında bir bilgiye sahip olamıyoruz ve hemen üremelerini istiyoruz ancak kuşlar bir ihtimal çok genç hatta çok yaşlı olabilirler. Deneyimli üreticiler her zaman genç kuşların üremesi için 9 ayı doldurmalarını desteklerler ve tabi ki bu farklı cinslerde değişiklik göstermektedir. Genel olarak genç erkek kuşlar 3-4 ay gibi bir zaman aralığında yani erişkin tüylerine geçtiği zaman üremeye hazır olabilmektedirler, ancak buradaki kritik nokta dişilerdir. Erkek kuşlardan her zaman daha narin ve daha kırılgan olan dişiler ortalama 6-9 ay içinde yumurta bırakacak hale gelirler ancak çift olmayan dişilerin 18 ay yada 2 sene hiç yumurtlamadığı görülebilir hatta 2-3 aylık dişiler bile yumurta bırakabilir.
Geniş bir şekilde bakarsak,kalsiyum,vitamin d ve fosfor mutlaka dişilerin diyetinde olması gereken takviyelerdir. Yumurta tıkanmasında kuş vücudunda depolanan kalsiyumu tüketmiştir, sadece yumurta kabuğunun oluşturulmasında etkili olmayan kalsiyum aynı zamanda kasların düzenli kasılıp gevşemesini de sağlar.
Bazen yumurtalar aşırı iri veya şekilsiz oluşabilmektedir. Bu yine yumurta tıkanması veya vitamin mineral eksikliğinin bir sonucudur.
Kuşa yumurta kabuğu, kalamar kemiği, ezilmiş midye kabukları gibi kalsiyum kaynakları hiç aksatılmadan verilmelidir.
Yumurta tıkanması yaşayan bir kuş mutlaka sıcak ve nemli bir ortama alınmalı, ağızdan sıvı şekilde kalsiyum içeren takviyeler verilmelidir. Bazı kişiler kuşu sığ bir suya koyup ıslatmayı denerler
Ayrıca yumurtayı çıkarmaya çalışmak yumurtanın kuşun içinde kırılıp toksititeden ölmesinden başka bir işe yaramaz, bu işi sadece bir veteriner yapmalıdır!
Kuşlarda yumurta tıkanmasını engellemek için üreme zamanlarında mamalarına morina yağı veya buğday özü yağı eklemek oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Bir diğer görüş çok geniş alanlarda tutulan kuşların iyi kondisyona sahip olması ve buda tıkanmayı engellemesidir. Kesik boyun ispinozlarında dişi kuşlar yumurta tıkanmasına oldukça yatkındır ayrıca gouldian ispinozlarında da yetersiz koşullarda sık görülmektedir. Soğuk ortamların ve kuşun çok yaşlı yada çok genç olmasının tıkanmaya neden olması başka bir görüştür.
Yumurta tıkanmasında hassas ve narin yapılı mum gagalarda yumurtanın böbrek gibi organlara yaptığı basınç sonucu oluşan stres kuşun ölümüne neden olmaktadır.
Acil durumlarda:
Mutlaka sıcak ortama alın,kuşun poposuna bir miktar vazelin uygulayın,asla yumurtayı kırmaya kalkmayın çünkü kuşunu ölecektir.
Yumurta tıkanması atlatan dişilerinizi bir sene boyunca üretimden ayırınız,kuşun formunu kazanması gerekir, eğer dinlendirmeden üretmeye devam ederseniz tekrar tıkanma oluşur.
Kuşumuz için vazgeçilmez mineral: Kalsiyum
Kalsiyum dişi kuşlar için hayati derecede önem taşımaktadır ve bazı türler vardır ki özellikle kesik boyun ve gouldian dişileri kalsiyum eksikliğinin sonucunda çok çabuk ölürler. Kalsiyum dişi kuşun vücudunda biriktirilir ve yumurtlama zamanında emilerek yumurta kabuğu yapılır. Kalsiyumun en doğal ve pratik kaynağı kalamar kemiğidir. Diğer güvenli kaynaklar yumurta kabuğu ve midye kırıkları içeren grit mineral karışımıdır.
kalamar.jpgKalamar kemiği hem kuşunuzun kalsiyum ihtiyacını giderir hem de gagasını törpüler,kemiklerin ve tüylerin sağlıklı gelişmesi için hayati derecede önemlidir. Genelde dış ülkelerde kalsiyum sıvılaştırılmış şeklide D3 vitamin ile birlikte satılmaktadır. D3 vitamini hem kemikler için gereklidir ve kalsiyum emilimini çoğaltmaktadır. Yumurta beyazı mükemmel bir vitamin d3 kaynağıdır. Eğer kuşlarınız yeterli derecede güneş ışığı alıyorsa d3 vitamini için endişe etmenize gerek yoktur. Maalesef kuş satan kişiler kuşların yeterli derecede beslenmesine dikkat etmezler bu yüzden yeni aldığınız kuşunuza ilk iş kalsiyum sağlamaktır. Kemik yemeyen bazı kuşların mamasının içine yumurta kabuğu ve kemik rendeleyerek bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra kalsiyumun fazlası iyi dozda ayarlanmalıdır. Fazla kalsiyum kuşun kıkırdağında kireçlenmeye ve sertleşmeye, kuşun hareketsiz olmasına neden olabilir. Günlük ölçü 200 IU kadar olmalıdır.
 
Üst Alt