Neler Yeni

iyikus.com - Kuşlarınıza iyi geleceğiz

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun değerli üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Japon Balığı ( Carassius Auratus )

Rüştü Okumuş

Çevirmen
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
625
Yaş
30
Konum
denizli
Japon balığı bir çok akvaryum hobisinin ilk beslediği balık türünün başında gelir. Bir fanus içinde hediye edilen bir japon balığı ile akvaryum hobisine adım atan birçok hobici vardır. Eğer siz de bu şekilde evinize, ofisinize bir japon balığı alıp, hakkında bilgi sahibi olup bu canlıya daha iyi bakmak istiyorsanız daha dikkatli olmalısınız.

images (45).jpeg
images (46).jpeg

Fanusta japon balığı bakılır mı?

Fanus aslen içinde balık bakmak için değil, çiçek bakmak için üretilmiş bir dekordur. Kısa süreliğine küçük bir japon balığını misafir edebilse bile, gittikçe irileşen bu tür için fanus hacmen de uygun değildir. Filtrasyon olarak bir japon balığının ihtiyacını karşılamayacağı gibi, fazla yemleme, kısa sürede içindeki suyun bulanıklaşması, bu yüzden sıklıkla su değişimi yapılması, yanlış su değişimi yöntemleri gibi sebeplerden dolayı fanuslar bu balıklar için bir yaşam ortamından daha çok, bir mezar olmuştur.

Japon balığı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Size önereceğim ilk konu satın aldığınız balığın sağlıklı olmasıdır. Çok durgun ve sakin görünen balıklar hasta olabilir. Kuyrukları düzgün ve sağlam olmalıdır. Tül gibi olan kuyruklarında yırtıklar olmamalıdır. Üzerindeki pullar tam olmalı ve kopuk veya yırtık pullar olmamalıdır. Çünkü kopuk olan pul yerlerinden kolayca hastalık kapabilirler. Balığın ağzı beyazımsı olmamalı ve balık canlı şekilde yüzebilmeli ve fakat yüzerken telaşlı ve etrafa çarpar şekilde davranmamalıdır.

SAĞLIKLI;images (48).jpeg
HASTA YA DA OLMAK ÜZERE;
images (47).jpeg

Japon balığı akvaryumu nasıl olmalıdır?

Öncelikle japon balıklarını satın alınırken her ne kadar küçük olsalar da, sağlıklı bakıldıklarında oldukça büyürler ve tanka bıraktıkları organik yük de doğru oranda artar. O yüzden balık başı en az 10lt’den başlamak üzere mümkün olduğunda büyük bir tank olmak en doğrusu olacaktır. Japon balıkları sürekli ağızlarına kumu alıp, kum içinden yem arayıp kumu geri tükürürler. Bu yüzden kum seçiminde keskin değil yuvarlak ve ince tanecikli kumlar seçmek gerekir. Ayrıca kum karma faaliyeti suyu da bulandıracağı için güçlü bir filtre kullanmak ve filtreyi 7/24 çalıştırmak gereklidir. Ancak balıkları yoracak güçlü bir sirkülasyondan da kaçınılmalıdır. Japonların kum ile olan oyunları yüzünden köklü akvaryum bitkileri japon tanklarında kullanılamaz. Onun yerine anubias gibi rizomlu ve kalın yapraklı bitkiler tercih edilmelidir. Her ne kadar barışçıl diğer balıklar ile yaşasa da tek başlarına bakılması en doğrusu olacaktır.

images (49).jpegimages (50).jpeg

Beslenme

Japon balıklarının beslenmesinde kullanılacak yemler konusunda çeşitli öneriler getirilebilir. Japon balıkları diğer akvaryum balıklarına oranla nispeten iri balıklar oldukları için çok ince toz haline getirilmiş yemler ile beslenmeleri doğru değildir. Yemler balıkların yutabilecekleri irilikte olmalıdır. Japon balıkları için özel üretilmiş yemler tercih edilmelidir.
japon-baligi-yemi-tetra-goldfish-12g-e1601589389543.jpg

Haftada bir kez canlı yem verilmesi yararlı olur. Yavru üretimi düşünülmüyor ise günde bir kez yemlemek yeterlidir. Bu balık da her gün aynı öğünü yemekten sıkılabilir, onun için en az 4-5 çeşit kuru yem ve haftada 1 çeşitli sebzeleri (ıspanak, bezelye, brokoli vb.) haşlayıp balığımıza verebiliriz, çok memnun kalacaktır.

images (52).jpegimages (53).jpegimages (54).jpegimages (55).jpegimages (56).jpeg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst