Kafasını sürekli yerde tutan ve hep uyuklayan, zor nefes alıyormuş gibi görünen kuş.

Ahmet Sy.

iyikus.com Üyesi
Merhaba, bir arkadaşımdan geçici olarak bakmak için aldığım 4 adet muhabbet kuşu besliyorum. Gelirken kafeslerin üzerine bir şey örtmedikleri için rüzgardan dolayı rahatsızlanmışlar. İlk geldiklerinde yeni ortamdan dolayı ve rüzgardan dolayı rahatsızlandılar ama vitamin falan verilince toparladılar.
Bir tanesinin kafası sürekli yerdeydi. Arkadaşımın söylediğine göre başka bir aileden o kuşu ve eşini kurtarmış çünkü diğer ailedeki küçük çocuk bu kafası yerdeki kuşu sürekli eliyle sıkıştırmış ve duyduğuma göre sanırım zarar vermişler. Bana geldiğinde hemen veterinere götürmek istedim ama hiç açık veteriner bulamadığım için ertesi sabah erkenden götürdüm.

Veterinere uçamadığını bu şekilde bir hikayesi olduğunu söyledim ama kendisi sadece ateşine baktı. 50 derece ateşi varmış. Videosunu falan gösterdim ve bana "ceyranda kalmış. Antibiyotikle yarın'a toparlar" dedi. 2 gün sonra daha kötü bir hal alınca tekrar götürdüm ama veterinerde hareketli olduğundan dolayı "kötü olsa böyle hareket etmez. B vitamini ile iyileşir." dedi. Ben med tolyamin forte adında kaliteli olduğunu düşündüğüm bir vitamin aldım. Şu an pazartesiye kadar düzelmez ise başka bir veterinere götürmeyi düşünüyorum.

Ölecek diye çok korkuyorum. Daha önce yaşım küçükken gözümün önünde ölümüne şahit olduğum bir muhabbet kuşum oldu ve aynısı olmaması için aşırı dikkat ettim. Hatta bugün tüm kullandığı tünek, kafes, yemlik vb. şeyler sirkeli su ile dezenfekte edilidi.

Sizin önerileriniz nelerdir? İlk defa bir evcil hayvanı veterinere götürüyorum. Kanatlı tecrübesi olan ve tüm sorunlarıyla ilgilenecek bir veteriner nasıl bulabilirim? (götürdüğüm yerde ki veteriner 31 yıllık tecrübeye sahipmiş ve emekli olarak gittiğim yeri açmış. Belki ben yanlış düşünüyorumdur ama şahsen ilgili biri olmadığını düşündüm. )
İlk gittiğimde 80TL bir ödeme yaptım ve sonrasında bir ödeme istemedi. Sizce normal bir fiyat mı? (2 tane hap ve bir küçük şırınga dolusu antibiyotik ve birkaç damla da orada damlatıldı.)
İlk geldiğinde;

20220511_193949.jpg

Antibiyotik sonrası:

Screenshot from 2022-05-14 17-30-09.png

Dışkı resminin görüntü kalitesi biraz kötü ama tekrar isterseniz yarın ekleyebilirim;
Dışkı yeşilli, beyazlı ve sıvı kısmı açık yeşil.
1652551443670.png

Bugün yeni gördüm de kuş kendini yere sırt üstü yatırıyor ve tüylerini yolmaya çalışıyor. Göğsünün ön tarafını bayağı bir yolmuş çünkü derisi gözüküyor. Kanatlarınıda görüyorsunuz zaten. Hiçbir şekilde de uçamıyor. Eğer hiç ellemezseniz sürekli uyukluyor ama veterinere götürmek için yakalamak zorunda kaldığımda veya antibiyotik vermek zorunda kalırsam çok fena bir şekilde ısırıyor ve canlanıyor. Normalde de ısıran ve alışık bir kuş değilmiş. Elinizi yemlik için soktuğunuzda bile kaçmak için hali falan oluyor. Tabii ki sadece gerekli olduğu zaman rahatsız ediyorum.

Antibiyotikten sonra resimden de göreceğiniz gibi sanki daha da kötü oldu gibi hissediyorum. Ne yapmalıyım? Antibiyotiği vereli 2 gün geçti ama sanki daha da kötüleşti ve veterinere götürünce hiçbir şey yok B vitamini dedi.

Aldığı antibiyotiklerin isimlerini ne yazık ki bilmiyorum. Nefes alırken biraz hırıltı çıkarıyor.

Video ve resimleri nextcloud ile yükledim;
Link:Nextcloud by Webo.hosting
Şifre:Ln0"Ea,-,w

Son düzenleme:
Kuş normalde de hareketsizmiş. İçeri elimi vs. soktuğumda ya da elimi fark ederse uçamasa da sanki az önce uykulu duran bir kuş değilmiş gibi birden hızlanıyor. Veterinere ayakkabı kutusunda götürüyorum ve kutu da onun kaçamayacağı ama nefes alması için büyük bir delik var. Gidene kadar oradan kaçmak için orayı bayağı bir yedi. Yarın videosunu atarım.

Veterinerin verdiği antibiyotiği ilk gün suluğuna koydum ve ertesi gün bozulur ve zarar verir diye döktüm. Ertesi gün suyunu içmemiştir diye direkt ağzından verdim. Antibiyotikten sonra fazla sakinleşti ama med tolyim aldıktan sonra azcık toparladı.

Antibiyotiklerin isimlerini bilmiyorum. Veteriner direkt olarak şırıngayla verdi.

Acıkınca yemek yiyip su içiyor ama sürekli kafası yerde ve bu durum uzun süredir devam etmiş. Hatta kafası yerde olmasına rağmen yavru vermiş. Bir de uçamıyor. Hikayesini okumadıysanız, küçük çocukların zarar vermesine ve korkutmasına maruz kalmış.

Yani sadece 2 gün antibiyotik kullandınız sonra bıraktınız.. Ancak kuşa en az 14 gün antibiyotik tedavisi uygulanması gerekiyor. Ve tabiki doğru antibiyotik olması lazım.. Salmonella/sallabaş hastalığı diye araştırın kuşunuzdaki sorun bu.. Geçmiş olsun..

Yani sadece 2 gün antibiyotik kullandınız sonra bıraktınız.. Ancak kuşa en az 14 gün antibiyotik tedavisi uygulanması gerekiyor. Ve tabiki doğru antibiyotik olması lazım.. Salmonella/sallabaş hastalığı diye araştırın kuşunuzdaki sorun bu.. Geçmiş olsun..

Veteriner "50 derece ateşi var ceyranda kalmış" dedi ve büyük ihtimale onun için antibiyotik verdi. O zaman ben bu hastalık için @Doğanay Y. dediği vitaminleri kullanmam yetmeyecek mi? Daha fazla araştıracağım tabii ki ama hastalığa göre sanırım antibiyotik vermem gerekecekmiş. Ben artık veterinerlere hiç güvenmiyorum. Siz daha baktığınız gibi anladığınıza göre veterinerlerden daha çok bu hastalık tecrübeniz olmuş. Yukarıda yazdığım gün gün vitamin ile nasıl bir antibiyotik başlamalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şu anneyi gerçekten kurtarmak istiyorum.

Veteriner "50 derece ateşi var ceyranda kalmış" dedi ve büyük ihtimale onun için antibiyotik verdi. O zaman ben bu hastalık için @Doğanay Y. dediği vitaminleri kullanmam yetmeyecek mi? Daha fazla araştıracağım tabii ki ama hastalığa göre sanırım antibiyotik vermem gerekecekmiş. Ben artık veterinerlere hiç güvenmiyorum. Siz daha baktığınız gibi anladığınıza göre veterinerlerden daha çok bu hastalık tecrübeniz olmuş. Yukarıda yazdığım gün gün vitamin ile nasıl bir antibiyotik başlamalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şu anneyi gerçekten kurtarmak istiyorum.

Veterinerlerin çoğunun kuşlarla ilgili pek bilgisi yok. Genelde bir antibiyotik verip gönderiyorlar şansa kuş iyileşirse iyileşiyor işte..

Birçok defa benzer vakalar ile uğraştık. Bu hastalık eğer ilerlerse ilaçalr işe yaramıyor. Ama hastalığın seviyesine göre iyileşen kuşlarda oluyor.. Yani erken müdahale çok önemli..

Yinede doğru ilaçlar ile tedaviyi denemek zorundasınız yoksa git gide daha kötü olup kaybedebilirsiniz..

Vitaminler elbette fayda sağlıyor ancak hafif vakalarda...

Veterinerlerin çoğunun kuşlarla ilgili pek bilgisi yok. Genelde bir antibiyotik verip gönderiyorlar şansa kuş iyileşirse iyileşiyor işte..

Birçok defa benzer vakalar ile uğraştık. Bu hastalık eğer ilerlerse ilaçalr işe yaramıyor. Ama hastalığın seviyesine göre iyileşen kuşlarda oluyor.. Yani erken müdahale çok önemli..

Yinede doğru ilaçlar ile tedaviyi denemek zorundasınız yoksa git gide daha kötü olup kaybedebilirsiniz..

Vitaminler elbette fayda sağlıyor ancak hafif vakalarda...

Bu kuş aylarca böyle kalmış ve bu şekilde yavru vermiş. Ben sizlerinde yardımıyla kurtarabileceğimizi düşünüyorum. Bence çok güçlü bu kız. Bu halde 8 yavru büyütmüş ve ikisi bende ve gerçekten sağlıklıklı duruyorlar.

Bu kuş aylarca böyle kalmış ve bu şekilde yavru vermiş. Ben sizlerinde yardımıyla kurtarabileceğimizi düşünüyorum. Bence çok güçlü bu kız. Bu halde 8 yavru büyütmüş ve ikisi bende ve gerçekten sağlıklıklı duruyorlar.

Bu kadar uzun süre böyle olması enteresan. Belkide hastalığı kendi kendine atlattı ancak sinir sisteminde kalıcı bir hasar oluştu. @Hande senin kuşun kaç ay bu hastalıkla mücadele etmişti?

Bu kadar uzun süre böyle olması enteresan. Belkide hastalığı kendi kendine atlattı ancak sinir sisteminde kalıcı bir hasar oluştu. @Hande senin kuşun kaç ay bu hastalıkla mücadele etmişti?

Bende az önce Hande'nin konusunu okudum. Hiç antibiyotik tedavisi yapmak istemiyorum. Bilirsiniz normal grip hapları ve baş ağrısı hapları bile insanlar için zararlı diye söyleniyor. Bu kuş bu kadar zaman bu hastalığa dayandıysa antibiyotik olmadan da vitamin ile toparlar diye düşünüyorum. Bir hafta vitamin ve besin takviyesi yapacağım çünkü daha önce hiç yapılmamış ve bu yüzden de böyle kendi tüylerini yoluyor ve uyukluyor olabilir ama büyük ihtimalle sallabaş yerine çocuklar kafasına bir şeyle vurmuş da olabilr?

Veteriner'in dediği gibi ceyranda kaldığı için de sürekli uyuyor olabilir. Ben en iyisi veteriner'in dediği gibi tolyamin ile b vitamin takviyesi yapayım. Eğer bir hafta sonra durumunda değişiklik olmazsa başka bir veterinere götüreyim çünkü Hande'nin gibi her antibiyotiği denemek istemiyorum. Tabii ki kuşun iyiliği için yaptı bunu biliyorum ama ben antibiyotiklerin de bir süre sonra zarar verdiği yönünde bir düşünceye kapıldım. Zaten 40gr bir canlıya çok yoğun antibiyotik ile kurtaramayız gibi geliyor. En iyisi vitamin ve besin takviyesi yapmak.

Bu arada kuşu diğerlerinden ayırmıştım. Salmonella rahatsızlığı bulaşıcı mı? Araştırmama göre elleri falan sabunla yıkayın ve kafesi hep temizleyin yazmışlar.

Bende az önce Hande'nin konusunu okudum. Hiç antibiyotik tedavisi yapmak istemiyorum. Bilirsiniz normal grip hapları ve baş ağrısı hapları bile insanlar için zararlı diye söyleniyor. Bu kuş bu kadar zaman bu hastalığa dayandıysa antibiyotik olmadan da vitamin ile toparlar diye düşünüyorum. Bir hafta vitamin ve besin takviyesi yapacağım çünkü daha önce hiç yapılmamış ve bu yüzden de böyle kendi tüylerini yoluyor ve uyukluyor olabilir ama büyük ihtimalle sallabaş yerine çocuklar kafasına bir şeyle vurmuş da olabilr?

Veteriner'in dediği gibi ceyranda kaldığı için de sürekli uyuyor olabilir. Ben en iyisi veteriner'in dediği gibi tolyamin ile b vitamin takviyesi yapayım. Eğer bir hafta sonra durumunda değişiklik olmazsa başka bir veterinere götüreyim.
İstanbul’a gidebilirseniz orada kuş veterineri vardı yakın mısınız bilmiyorum ama Tekirdağı görünce aklıma geldi

Veteriner'in dediği gibi ceyranda kaldığı için de sürekli uyuyor olabilir. Ben en iyisi veteriner'in dediği gibi tolyamin ile b vitamin takviyesi yapayım. Eğer bir hafta sonra durumunda değişiklik olmazsa başka bir veterinere götüreyim çünkü Hande'nin gibi her antibiyotiği denemek istemiyorum. Tabii ki kuşun iyiliği için yaptı bunu biliyorum ama ben antibiyotiklerin de bir süre sonra zarar verdiği yönünde bir düşünceye kapıldım. Zaten 40gr bir canlıya çok yoğun antibiyotik ile kurtaramayız gibi geliyor. En iyisi vitamin ve besin takviyesi yapmak.

Bu arada kuşu diğerlerinden ayırmıştım. Salmonella rahatsızlığı bulaşıcı mı? Araştırmama göre elleri falan sabunla yıkayın ve kafesi hep temizleyin yazmışlar.

Antibiyotiklerin elbette zararıda yararıda var. Ancak antibiyotikler kuşu öldürmez hastalıklar öldürür.. Antibiyotiği doğru zamanda doğru şekilde kullanırsanız max. faydayı alırsınız.. Handenin kuşuda ilerlemiş bir vakaydı ki buna rağmen belli bir aşamaya gelmişti.. Hasta kuşu kendi haline bırakırsanız düzelme şansı şanslıysa 10da bir sadece...

Cereyanda kalıp uyuklama böyle olmaz. Daha doğrusu uyurken hiç bir kuş kafasını bu şekilde eğmez.. Bunun nedenini ccereyanda kalmasına bağlamak bilgisizlikten başka birşey değil.. Bu sorun merkezi sinir sistemiyle alakalı..

Çocukların zarar verme ihtimali var elbette ama onunda sonucu böyle olmaz diye düşünüyorum.. Yani siz bilirsiniz sonuç olarak nasıl istiyorsanız o şekilde devam edin. Ama ben olsam direk antibiyotik tedavisine başlarım.. Tabiki kanatlı veterinerine gidip kuşu baştan aşağı kontrol ettirme şansınız varsa o başka.. Gerekli kan tahlilleri, dışkı tahlilleri, röntgenler vs. kuşu daha iyi incelerler..

Turşu mayısta hasta oldu kasımda öldü, 6 ay yani. Ama o kadar direnmesinde antibiyotikler etkili oldu kesinlikle. Kafası bu kadar eğik değildi hemde bizimkinin. İtiraf etmek gerekirse son dönemde ben artık haline çok üzüldüğüm için ilaç vermemeye çalıştım, her yolu denediğimiz için daha fazla o şekilde acı çeksin istemedim. Çok üzüldüm bu kuşa da ya, yazık gerçekten. Bu halde yavru büyütmüş birde. Sağlıklı kuşlar bile ne kadar zorlanıyor.
Ben olsam kesinlikle antibiyotik kullanırdım 😕

Antibiyotiklerin elbette zararıda yararıda var. Ancak antibiyotikler kuşu öldürmez hastalıklar öldürür.. Antibiyotiği doğru zamanda doğru şekilde kullanırsanız max. faydayı alırsınız.. Handenin kuşuda ilerlemiş bir vakaydı ki buna rağmen belli bir aşamaya gelmişti.. Hasta kuşu kendi haline bırakırsanız düzelme şansı şanslıysa 10da bir sadece...

Cereyanda kalıp uyuklama böyle olmaz. Daha doğrusu uyurken hiç bir kuş kafasını bu şekilde eğmez.. Bunun nedenini ccereyanda kalmasına bağlamak bilgisizlikten başka birşey değil.. Bu sorun merkezi sinir sistemiyle alakalı..

Çocukların zarar verme ihtimali var elbette ama onunda sonucu böyle olmaz diye düşünüyorum.. Yani siz bilirsiniz sonuç olarak nasıl istiyorsanız o şekilde devam edin. Ama ben olsam direk antibiyotik tedavisine başlarım.. Tabiki kanatlı veterinerine gidip kuşu baştan aşağı kontrol ettirme şansınız varsa o başka.. Gerekli kan tahlilleri, dışkı tahlilleri, röntgenler vs. kuşu daha iyi incelerler..

Ben iyileşeceğini bilsem veterinere yine götürürüm ama Tekirdağ da kuşlar için iyi olacak bir veteriner yok gibi görünüyor. İstanbul'a da aracım olmadığı için ulaşım sağlayamıyorum.

Antibiyotik tedavisine başlayayım ama benim de vaktim yok. O yüzden Tekirdağ da bulabilirsem bir veteriner'e götürüp ona göre tek bir antibiyotik tedavisi yapmak istiyorum. Araştırma hastanelerinde ki gibi kobay olsun istemiyorum. Hande'nin yaptığı gibi on tane antibiyotik bence hayvanı daha çok yoruyor.

Eğer götürdüğüm veteriner de yine aynı şekilde ceyran falan der ise sizlerin yardımıyla antibiyotik başlatacağım.

Turşu mayısta hasta oldu kasımda öldü, 6 ay yani. Ama o kadar direnmesinde antibiyotikler etkili oldu kesinlikle. Kafası bu kadar eğik değildi hemde bizimkinin. İtiraf etmek gerekirse son dönemde ben artık haline çok üzüldüğüm için ilaç vermemeye çalıştım, her yolu denediğimiz için daha fazla o şekilde acı çeksin istemedim. Çok üzüldüm bu kuşa da ya, yazık gerçekten. Bu halde yavru büyütmüş birde. Sağlıklı kuşlar bile ne kadar zorlanıyor.
Ben olsam kesinlikle antibiyotik kullanırdım 😕

Benim kuşlar hakkında pek bilgim yok. Daha 3 gündür araştırıp öğrendim. Kendi sağlığım için de bu kadar antibiyotik tedavisi yapmayacağım gibi bir kuşa da böyle bir şey yapmayı tercih etmiyorum. Biliyorsunuz ki yanlış tedavi uygulayan doktorlar da var. O yüzden ben de yeni bir veteriner arayacağım. Eğer iyi bir veteriner bulabilirsem onun dediği antiboytikleri daha gönül rahatlığı ile kullanabilirim. Yanlış anlaşılmasın buradaki yetiştiricilerin hepsi çoğu veterinerden daha iyi biliyorlardır ama doğru düzgün bir veteriner de test vs. olacağı için içim daha rahat edecek. Umarım bulabilirim.

Ben iyileşeceğini bilsem veterinere yine götürürüm ama Tekirdağ da kuşlar için iyi olacak bir veteriner yok gibi görünüyor. İstanbul'a da aracım olmadığı için ulaşım sağlayamıyorum.

Antibiyotik tedavisine başlayayım ama benim de vaktim yok. O yüzden Tekirdağ da bulabilirsem bir veteriner'e götürüp ona göre tek bir antibiyotik tedavisi yapmak istiyorum. Araştırma hastanelerinde ki gibi kobay olsun istemiyorum. Hande'nin yaptığı gibi on tane antibiyotik bence hayvanı daha çok yoruyor.

Eğer götürdüğüm veteriner de yine aynı şekilde ceyran falan der ise sizlerin yardımıyla antibiyotik başlatacağım.

Benim kuşlar hakkında pek bilgim yok. Daha 3 gündür araştırıp öğrendim. Kendi sağlığım için de bu kadar antibiyotik tedavisi yapmayacağım gibi bir kuşa da böyle bir şey yapmayı tercih etmiyorum. Biliyorsunuz ki yanlış tedavi uygulayan doktorlar da var. O yüzden ben de yeni bir veteriner arayacağım. Eğer iyi bir veteriner bulabilirsem onun dediği antiboytikleri daha gönül rahatlığı ile kullanabilirim. Yanlış anlaşılmasın buradaki yetiştiricilerin hepsi çoğu veterinerden daha iyi biliyorlardır ama doğru düzgün bir veteriner de test vs. olacağı için içim daha rahat edecek. Umarım bulabilirim.
Umarım bulabilirsiniz. Ben 3 farklı veteriner hekime gittim sadece biri enrocure vermişti. Bu kadar fazla antibiyotik kullanmamızın sebebi her kuşta salmonellaya sebep olan bakterinin aynı olmaması ve bundan kaynaklı olarak etki eden etken maddenin de farklı olması. Bizimkine sadece amoksisilin ve kolistin etki etmişti mesela. Eğer dışkı tahlili yaptırma şansınız varsa bu kadar etken madde kullanmak zorunda kalmazsınız tabi orası ayrı

Umarım bulabilirsiniz. Ben 3 farklı veteriner hekime gittim sadece biri enrocure vermişti. Bu kadar fazla antibiyotik kullanmamızın sebebi her kuşta salmonellaya sebep olan bakterinin aynı olmaması ve bundan kaynaklı olarak etki eden etken maddenin de farklı olması. Bizimkine sadece amoksisilin ve kolistin etki etmişti mesela. Eğer dışkı tahlili yaptırma şansınız varsa bu kadar etken madde kullanmak zorunda kalmazsınız tabi orası ayrı

2 Veteriner'e gittim ve sonunda bakan birisini buldum. Bir tanesi ben kanatlılara bakmıyorum ama petshop'a sorarsanız yardımcı olurlar dedi :D. Neyse ben tabii ki onu dinlemeyip başka bir veteriner'e götürdüm.

Kafasının duruşu salmonelladan değilmiş. Travma sonucunda öyle tuttuğunu söyledi. Ayrıca başka rahatsızlıkları olduğunu -isimlerini hiç hatırlamıyorum- ve 5 gün boyunca iki tane antibiyotik verdi. Med tolyamin vs. vermememi çünkü antibiyotiklerin içerisindeki kortizondan dolayı etkileşime giren bazı aminoasitler olabileceğinden ve fortenin içeriğini ben ve o bilmediğinden avidrop multivitamin önerdi ve bende hiç diğer gewit -w içeriklerine bakarak vs. uğraşmamak için oradan aldım.

2 Veteriner'e gittim ve sonunda bakan birisini buldum. Bir tanesi ben kanatlılara bakmıyorum ama petshop'a sorarsanız yardımcı olurlar dedi :D. Neyse ben tabii ki onu dinlemeyip başka bir veteriner'e götürdüm.

Kafasının duruşu salmonelladan değilmiş. Travma sonucunda öyle tuttuğunu söyledi. Ayrıca başka rahatsızlıkları olduğunu -isimlerini hiç hatırlamıyorum- ve 5 gün boyunca iki tane antibiyotik verdi. Med tolyamin vs. vermememi çünkü antibiyotiklerin içerisindeki kortizondan dolayı etkileşime giren bazı aminoasitler olabileceğinden ve fortenin içeriğini ben ve o bilmediğinden avidrop multivitamin önerdi ve bende hiç diğer gewit -w içeriklerine bakarak vs. uğraşmamak için oradan aldım.
bende salmonella olmadığını düşünüyorum. Travma doğru bir tanımlama mı (kelime olarak) bilemem ancak ne demek istediğini anladım.

Hayırlısı olsun diyelim :) Ahmet kardeşim tabiki veteriner söyleyince insana daha bir güven verebilir. Ancak veteriner kimliği de olsa bir tahlile röntgene bakmadan teşhis koyduysa pek bir anlamı yok benim için.. Hele ki muhabbet kuşlarına kortizon veren bir veterinerse..

Salmonella/sallabaş konusuna biraz daha açıklık getirmekte fayda görüyorum. Enfeksiyon merkezi sinir sistemine ulaştığında ancak sallabaş belirtileri görmeye başlarız. Yani enfeksiyon hasta kuşun yavrularında da olabilir sadece belirtileri başlamamıştır. Enfeksiyon yayıldıkça ve yoğunlaştıkça belirtilerde artmaya başlar. İlk başlarda yatık boyun olarak görülen bu rahatsızlık, yavaş yavaş kanatlara ve bacaklara vurmaya başlar. Kuşun hareketleri kısıtlanmaya başlar. İstemsiz kanat hareketleri, kendi etrafında dönme, ayakalrın tutmaması, hareket edememe, en nihayetinde kuş felç geçirir ve çırpınarak can verir..

Bu hastalıktan muzdarip olan kuşlara antibiyotik tedavisi uygulanmazsa hep daha kötüye gider, hiç iyiye gideni göremezsiniz.. Elbette antibiyotik verilen kuşların iyileşiceğinin bir garantisi yok. Doğru zamanda doğru antibiyotik verilmesi önemli. Ancak bir şansları olucağı kesin. Bu şansı kuşa vermek yada vermemek sana kalmış birşey.. Biz ne kimseye zorla antibiyotik kullanın diyoruz nede kimsenin kuşuna kobay muamelesi yapıyoruz..

Kuş ne travma sonucunda, ne cereyanda kaldığı için nede çocuklar kafasına vurdu diye yatık boyun olmaz. Bu belirti bir tek salmonella/sallabaş vakalarında görülüyor. He sadece senin kuşuna özel bir hastalık da değil bu çok örneği var. Bir çok kuşta gördüğümüz birşey..

Kuşa doğru teşhis konulmasını ve nokta atışı tek bir antibiyotik tedavisi görmesini istiyorsan. Bunun yolu gerekli tahlillerin (kan tahlili, kursak sıvısı tahlili, dışkı tahlili, röntgen incelemesi vs.) yapılması gerekiyor ki bunu yapan avian vet sayısı da bir elin parmaklarını geçmez.. Benim bildiğim istanbul ve izmirde var sadece... Bunun dışında kuşu eline alıp mıncıklayarak teşhis koyan veterinerlerden hayır beklemeyin.. Asıl kuşları kobay yapan onlar ;) Hadi kalın sağlıcakla.. ben konuyu takipten çıkıyorum...

Halihazırda yaşam kalitesi zaten dipte. Yatalak bir insan gibi maalesef. Bu halinden kurtarmanın bi yolu ilaç tedavisi ise denenmesi gerektiğini düşünüyorum ben. Tabi siz bilirsiniz. Foruma yazıp fikir istediğiniz için yorum yaptık. Umarım iyileşir, tüyü kadar ömrü olur 🥹

Yardımcı olmak için vaktinizi ayırdığınız için hepinize teşekkür ederim. Ben kendi hastalığım için nasıl sorgulayıcı biri oluyorsam, hayvanlar için de öyle davranan birisiyim. Ayrıca sizin de bildiğiniz üzere çoğu veterinerler de muhabbet kuşu bakmayandan tutun bilmeden iş yapan da var. Bu yüzden kime güveneceğimi bilemedim.

Sizler de bu zamana kadar hasta kuş bakmış ve iyileştirmiş olabilirsiniz ama tabii ki bana da hak vericeksinizdir ki sizleri tanımıyorum ve ilk defa sadece yazdıklarınızı okuyarak sizler hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum.

Ben de tahlil vs. yaparlar diye daha iyi şartlarda durumu olan bir veterinere götürdüm ve söylediğine göre dışkısını incelemiş ve başka rahatsızlıklar bulmuş. Röntgen vs. çekti mi bilmiyorum ama muayeneye beni almadılar. Belki durumu kötüleşince götürdüğüm zaman sorarım ama büyük ihtimalle yapmamışlardır.

Bugün durumu biraz daha iyi. En azından artık sürekli uyumak yerine gözlerini açmaya başladı.

@Malkoçoğlu Ben veterinerin söylediği tüm kelimeleri hatırlamıyorum. Bu yüzden bir yanlış anlaşılma olmuştur. Travma sonucunu da bir rahatsızlıktan dolayı öyle durduğunu söyledi. Belki adını söylemese de dediğiniz gibi salmonella rahatsızlığı vardır ama farklı bir isim ile söylemiş olabilir.

Kortizon kelimesini kesin doğru yazdığımdan ve doğru duyduğumdan emin değilim. Ayrıca çoğu antibiyotikte bu madde zaten yok mu?