Kafes Kuşlarında İshale Karşı Elektrolit

Test yaptirmak gerekli gibi görünüyor. Tam kaynağını bulmak lazim
üstad,veteriner arkadaşlar sağolsunlar çok yüksek paralar istedikleri için ve hepsi konuya hakim olmadıkları için,sadece kedi köpek doktoru sadece ! sıcak bakmıyorum ona,başka bi yolu var ise denemeye hazırım

üstad,veteriner arkadaşlar sağolsunlar çok yüksek paralar istedikleri için ve hepsi konuya hakim olmadıkları için,sadece kedi köpek doktoru sadece ! sıcak bakmıyorum ona,başka bi yolu var ise denemeye hazırım
Sulphamazethine haricî bir ilaç kullandınız mı?

hayır kullanmadım,dediğiniz ilacı 8-9 gün kullandım,ayrıca gervit-w vitamin takviyesi kullandım ,ayrıda dal darı veriyorum sık sık kuş resmen atlıyor üstüne darının.
Dariyi bir süre keser misiniz? Darilar yetiştirilme şekline göre zararlı olabilir. Amoksisilin etken maddeli bir ürün işe yarayabilir ama ağırda gelebilir. Karaciğer, böbrek sorunları, tahribati olan kuşlarda da geçmeyen ishaller gozlemlenebiliyor. Bu tip bir sorun varsa bu etken maddeli ilaclar uygun olmayabilir

Dariyi bir süre keser misiniz? Darilar yetiştirilme şekline göre zararlı olabilir. Amoksisilin etken maddeli bir ürün işe yarayabilir ama ağırda gelebilir. Karaciğer, böbrek sorunları, tahribati olan kuşlarda da geçmeyen ishaller gozlemlenebiliyor. Bu tip bir sorun varsa bu etken maddeli ilaclar uygun olmayabilir
keserim darıyı tabi ki

Kuşlarda "ELEKTROLİT" kullanımı:
Sıcak havalarda, su ve mineral kaybeden kuşlarda, ishal olan kuşlarda elektrolit kullanmak şattır. Kuşum ishal oldu diye hemen ilaçlara sarılmayın ! Evde 4 ana malzeme ile elektrolit hazırlayıp ishal kuşunuza verdiğiniz taktirde aynı gün ishali geçecektir.
Elektrolit sadece ishal olan kuşa verilmez. Yukarıda yazdığım gibi; sıcak havalarda da verilir, vücudundan su kaybeden kuşa da verilir.
Sıcak havalarda haftada 2 defa (3 gün arayla) vermek de fayda vardır.
Eğer kuşunuz ishal olursa aşağıda vereceğim tarifi 2 litre suyun içine koyup iyice karıştırdıktan sonra suluklara dağıtabilirsiniz.
Elektrolitler ishale karşı su kaybını ve madeni tuzların azalmasını önler, iyileşmeyi hızlandırır. Sulu ishallerde tedavi amacıyla da kullanılabilirler. Ayrıca serum etkisi de vardır.

Ekli dosyayı görüntüle 207
Ev yapımı elektrolit tarifi:
  • 1 yemek kaşığı şeker (10 gr )
  • 1 çay kaşığı tuz ( 2,5 gr )
  • 1 çay kaşığı karbonat ( 2,5 gr )
  • Yarım limon suyu
Bu 4'lü karışımı 2 litre suya koyup iyice karıştırdıktan sonra suluklara dağıtabilirsiniz.
NOT:
Şeker olarak "üzüm şekeri",
Tuz olarak "himalaya tuzu" (bulamazsanız "salçalık tuz", onu da bulamazsınız en son çare sofra tuzu) kullanabilirsiniz. Karbonat, bildiğimiz karbonat, bakkallardan alabilirsiniz.
Normal tuz kullansam olur mu? Cidden himalaya ve salçalık yok. Ayrıca üzüm şekeri de yok. Bunun haricinde ekleyebileceğim bir şey var mı? Sadece karbonat ve tuzla yapmam sorun yaratır mı? Bal demişti biri. Şeker yerine bal koyabilir miyim mesela?

Normal tuz kullansam olur mu? Cidden himalaya ve salçalık yok. Ayrıca üzüm şekeri de yok. Bunun haricinde ekleyebileceğim bir şey var mı? Sadece karbonat ve tuzla yapmam sorun yaratır mı? Bal demişti biri. Şeker yerine bal koyabilir miyim mesela?
Bal su çok az normal tuz birazda limon damlatıp yapabilirsiniz...

merhaba

yeni başlık açıp detaylı yazarmısıniz. ilaveten dışkıların ve kuşun net fotosunu paylaşınız

Moderatörün son düzenlenenleri:
ürün eksiği varsa eczaneden ge-oral temin ediniz. Özellikle tuz en önemli değişken bu üründe. Bal ya da pekmez az oranda eklenebilir.

Tamam alacağım. Ne kadarını karıştırmam lazım bir litre suya?