iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kafes Kuşlarında Yağlanma ve Bezeler

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,757
Çözümler
33
Tepki puanı
10,401
Yaş
29
Konum
Ankara
AŞIRI YAĞLANMA NEDEN OLUR?
Eğer kuşlarınızda yağlanma gözlemleniyorsa bir çok açıdan yanlış bakım uyguladığınızı gösterir. Tehlikeli değildir genelde yağlanmalar fakat özellikle üretimdeki kuşlarda sıkıntılıdır. Yağ bezesinden kurtulmanın yöntemleri olduğu gibi, bazı özel durumlarda veterinere danışılması gerekmektedir.


Yağlanmış kuş belirtileri: Kuşların gözle görülür biçimde toplandığı hareketlerinin hantallaştığı ötme istek ve gücünün azaldığı, solunum güçlüğü çektiği görülür. Avuca alınıp karın tüyleri üflendiğinde derinin yağlı buruşuk bir görünüm taşıdığı görülür. Aşırı şişmanlığın üremede de bazı eksikliklere ve döllenme güçlüklerine, iktidarsızlıklara neden olduğu unutulmamalıdır.
disi21.jpg

Kuşlar neden Yağlanır?
Kuşkusuz başlıca nedeni dengesiz ve aşırı besleme, proteince zengin ve unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesidir. Bunun yanı sıra kuşlara hareket etme olanağı tanımayan küçük kafesler de aşırı yağlanma yapabilir. Düzenli uçuş talimleri yapılması gereklidir ve yem oranları profesyonel olarak kuş yetiştiren kişilere danışılmalıdır.

Kuşlarda Yağlanma Tedavisi
İlk önlem olarak, kuşlarınızı daha geniş ve hareket etme olanağı bulabileceği büyük bir kafese alınır (salma kafesler gibi). Besin değeri yüksek ve yağlandırıcı , şişmanlatıcı besinler kesilerek bol oranda meyve ve yeşillik verilir ve suluğuna ara ara 3-5 Damla Limon, ev sirkesi damlatılabilir (çokta gerekli değil ama ufak bir yardımı olur). Bundan sonraki devrelerde yem konusunda son derece dikkatli davranmak, kuşun yakabileceği oranda ve dengeli bir beslenme sağlamak gerekecektir.
 
Üst Alt