Kafes Temizliği Hakkında Bilgiler

Merve B.

iyikus.com Üyesi
Katılım
13 Ara 2017
Mesajlar
1,243
Puanları
268
Yaş
27
Konum
ankara
Temizlik günlük ve aylık olmak üzere ikiye ayrılmalıdır.

Günlük Temizlik
Eğer imkanınız var ise kuşlarınızın kafeslerinin bakımları günlük yapılmalıdır.Bunlar:Kafes tabanı temizliği,yemlerin üflenmesi veya tazelenmesi,suların tazelenmesi şeklinde olmalıdır. Eğer vaktiniz yoksa yine en az iki güne bir bu bakımı yapmalısınız.Ancak bu bakım çift ve yumurtalı çiftlerde haftalık yapılmalıdır. Çünkü bu zamanlarda agresif olabilmektedirler ve bu da onlara zarar verebilmektedir. Ama eğer çiftleriniz bu durumdan rahatsız olmuyorlarsa günlük olmasada bir kaç günde bir bu temizliği yapmanız da fayda var.

Aylık Temizlik
Aylık temizlik günlüğe göre daha teferruatlı ve daha çok zaman alan bir temizliktir. Bu temizliği yaparken sirke veya kolay temizlenebilen temizlik malzemeleri kullanılabilir. (Bulaşık deterjanı,bebek şampuanı,bazen ise az miktarda çamaşır suyu) Ancak kimyasallar kafeslerde kaldığında kuşlara zarar verdiği için miktarına ve kafeslerin iyice durulanmış olmasına dikkat edilmelidir. Sirke genel tercihiniz olabilir.
Kafes güzelce temizlendikten sonra sıra iç ekipmanlara gelmelidir. Yemlik,suluk,tünekler,aksesuarlar kısacası kafes içinde bulunan bütün aksesuarlar teker teker temizlenmelidir. Aylık temizlik zamanlarında bu ekipmanların yedekleri büyük kolaylık sağlamaktadır. Siz yedeklerinizi takıp diğer ekipmanları da dezenfekte edip kurutmaya bırakabilirsiniz. Zamandan da tasarruf sağlanmış olur.
Kafes içerisinde bulunan kalamar,gaga taşı,mineral blokları gibi malzemeler ise; eğer eliniz de bulunuyorsa ince bir zımpara ile yüzeylerini zımparalayarak temizleyebilirsiniz zımpara yoksa bıçak yardımı ile yine ince bir tabakayı kazıyarak temizliğini yapabilirsiniz.
Kuşlar da temizlik önemlidir. Kendi temizliğinize nasıl önem veriyor ve özen gösteriyor iseniz onlara da aynı önem ve özeni göstermelisiniz. Kendi yaşayamayacağınız bir mekanı onlara yaşam alanı diye sunmamalısınız

KOLAY GELSİN :D:)Sam-OCool-hat-keine-Familie-und-freundet-sich-mit-einem-221097.jpg
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,973
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşların sağlığı için ilk aşama temizlik. Bu sağlanamadığında birçok hastalık türeyebiliyor ve kayıplar oluyor. Dikkat etmek gerekli. Teşekkürler bu önemli yazınız için :) :m23:
 
Üst