Kafes Temizliği Neyle Nasıl Yapılır?

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,553
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kafes Temizliği Neyle Nasıl Yapılır?
Dezenfekte işlemine girişmeden önce, kafesinizi mutlaka organik atıklardan temizlemeniz gerekmektedir. Bunu suyla yapmalısınız. Ardından kullanılacak ürünün etkisini arttırmak için diğer işlemleri uygulamalısınız. Güçlü dezenfektanların yalnızca bir hastalık tehdidi mevcutken düzenli olarak kullanılması gerekir. Kuşlarınız sağlıklıysa, kafes komple temizliği, tüneklerin deterjanlı ürünlerle sık temizlenmesine ihtiyaç yoktur. Yalnız yemlik ve suluklar düzenli olarak yıkanması gerekiyor.

Dezenfektanları kullanırken, daha güçlü çözeltiler daha etkili olduğunu düşünüyorsanız yanılmış olursunuz. Bunlar sadece toksisiteyi arttırmış olacaktır. Örneğin, klorlu ağartıcı ("Clorox" markası altında satılan sodyum hipoklorit), çoğu bakteri için etkili olduğu için genel kullanım için harika bir dezenfektandır, ancak sadece yaklaşık% 5'lik bir çözelti içerisinde kullanılması gerekir (yaklaşık olarak bir fincanın ¾'ü kadar). 1 galon su içinde dökülmelidir.

Çamaşır suyu aşındırıcıdır, organik kalıntı varsa işe yaramaz ve sadece iyi havalandırılan alanlarda kullanılmalıdır . Kuş malzemelerinin dezenfekte edilmesi için kullanılan kimyasallar alttaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Küçük kafesler için : Günlük olarak suluklar iyice yıkanıp temizlenmelidir. Her gün taze su verilmelidir. Kafes tabanı haftada minimum 2 kez temizlenmesi gerekir. Tünekleri ve kafes genelini ayda 1 kez temizlemeniz yeterli olacaktır.
Büyük kafesler için: Aynı şekilde günlük olarak suluklar yıkanmalı ve su tazelenmeli. Her iki haftada bir büyük kafesinizin tabanını, tünekleri temizleyiniz. Kafes genel dezenfekte işlemi yine ayda 1 kez yapılmalıdır.
Not: Bir hastalık tehdidi varsa temizlik ve dezenfeksiyon daha sık gerçekleşmelidir!

Herhangi bir kafesi dezenfekte ederken aşağıdaki adımlara uyulmalıdır:
 • Üzerinde herhangi bir dezenfektan kullanmadan önce tüm kuşları kafesten çıkartıp, mümkünse bu işlemin yapılmadığı yerde muhafaza edin.
 • Dezenfektanları sadece iyi havalandırılan yerlerde kullanın ve güvenli kullanıma uymak için etiket talimatlarını izleyin.
 • Herhangi bir dezenfektan uygulamadan önce tüm yüzeyleri fiziksel olarak temiz olana kadar (organik kalıntılardan [dışkı, idrar, atık, yem ve toz gibi] ve deterjan olmadan) ovalayın ve durulayın. Kafesi fiziksel olarak temizlemek için kullandığınız tüm malzemelerin dezenfekte edilebilecek malzemelerden yapıldığından emin olun.
İyi bir seçim: plastik sert bir fırça
Kötü bir seçim: süngerler
 • Uygun dezenfektanı seçin, uygun şekilde seyreltin ve en az 30 dakika boyunca dezenfekte edilecek yüzeylerle temasta kaldığından emin olun.
 • Uygun şekilde seyreltilmiş bir dezenfektan solüsyonunda tüm aksesuarları, tünekleri ve diğer kullandığınız aparatları en az 30 dakika bekletin.
 • Gerekirse (yani bir hastalık tehdidi varsa ve birkaç farklı patojene karşı dezenfekte etmeniz gerektiğini biliyorsanız), ikinci bir dezenfektan ürünü kullanmak gerekebilir. Kullandığınız ürünün neye karşı etkili olup olmadığını bilmek bu aşamada önem arz etmektedir.
 • Asla klor salıcı bileşikler ve formalin (formaldehit) birlikte veya birbirlerinden hemen sonra kullanmayın çünkü bunların kombinasyonu tehlikeli bir kanserojen madde oluşturabilir.
Dezenfektan kullanımı sonrası en önemli aşama ise iyi yıkama ve durulama işlemidir. En iyi kurutma tercihi güneş olacaktır.


Kuş odasını veya kuşların etrafını çevreleyen alanı temizlemeyi unutmayın!
Kafes temizliği kadar kuş odasının temizliği de önem arz eder. Odanın yeterince havalandırıldığından ve hava filtresini düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun (eğer merkezi bir hava sistemi kuruluysa).

DezenfektanSodyum Hipoklorit
Beyazlatıcı, Clorox
Kuaterner Amonyak
Roccal-D
Fenoller (Phenols)
One-Stroke
Klorheksidin (Biguanides)
Nolvasan
Stabilize Klor Dioksit
Oxyfresh Dent-A-Gene, Oxyfresh Temizleme Jeli
Kullanımlar ve Uyarılar- Sadece NONMETAL yüzeyler için genel dezenfektan
 • Güneş ışığı ile aktif
 • İyi havalandırılan yerlerde kullanın
- Tünek ve aksesuarları yıkayın
 • Kafes telleri bu ürünle nemlendirilebilir.
 • Taban temizliği
- Ekipmanı temizleme
 • Kullanım sırasında lastik eldiven giyilmelidir.
 • Kedilere ve diğer evciller için yüksek derece toksitlidir.
- Ekipman temizliği, genel
Seyreltme Oranı% 5 -% 9Etikete bakınızEtikete bakınızGalon su başına 90 mLEtikete bakınız
Karşı etkiliGram pozitif ve Gram negatif bakteriler, mikobakteriler (biraz), endosporlar (biraz), mantar sporları (biraz), sarılmış ve zarflanmamış virüsler (Newcastle hastalığı virüsü dahil)Gram pozitif bakteriler (Chlamydia dahil), Gram negatif bakteriler (bir şekilde), mantar sporları (bir şekilde), Newcastle hastalığı virüsü (bir şekilde) içeren zarflanmış virüslerGram pozitif ve Gram negatif bakteriler, Mikobakteriler (bir şekilde), Candida içeren mantar sporları (bir şekilde), Newcastle hastalığı virüsü (bir şekilde) içeren zarflanmış virüsler, bazı fenoller protozoaya (koksidiyal oositler) karşı etkilidirGram pozitif bakteriler, gram negatif bakteriler (bir şekilde), Candida içeren mantar sporları (bir şekilde), örtülmüş virüsler (bir şekilde)Endosporlar, mikobakteriler, çoğu bakteri, çoğu virüs, mantar sporları, bazı protozoalar
Karşı EtkisizOrganik yığılmalar, protozoa (koksidiyal oositler)Organik yığılmalar, Mikobakteriler, endosporlar, zarfsız virüsler, protozoa (kosdiyal oositler)Endosporlar, zarfsız virüsler, organik kalıntılarla etkisi azalır.Pseudomonas spp., Mikobakteriler, Chlamydia, organik kalıntılar, endosporlar, zarfsız virüsler, protozoa (kosidiyal oositler)Organik kalıntılarda etkinliği azalır.
 
Üst