Kafesleri ayırmalı mıyım?

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Diğer konu kapanmış (farklı bir sorun cevaplayalım açıldığı için sanırım) mecburen yeni konu açarak soruyorum. Kuluçkada birbirini yolduğunu söylemiştim bizimkilerin. Yok yani her şeyi denedim geçemiyorum bu durumun önüne. Erkeğin fotoğraflarını ekliyorum sizce ayırmalı mıyım? Dişi olan tek başına idare edebilir mi bilmiyorum. Şu an 5 yumurta var, ilki 19 aralıkta oldu. Komik olan şu ki kavga etmiyorlar, bağırtı falan olmuyor nasıl bu hale geliyorlar anlamıyorum. Bu kadar fena değildi 2 gündür dozunu artırdılar

Ekli dosyalar

• 41C1D531-E3B4-43E5-9047-56BCFD7BCF90.jpeg
    41C1D531-E3B4-43E5-9047-56BCFD7BCF90.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 22
  • 3D7004AE-5D6D-4367-9139-5CF103CFD23D.jpeg
    3D7004AE-5D6D-4367-9139-5CF103CFD23D.jpeg
    840.1 KB · Görüntüleme: 23
  • B2617F35-43AA-44C5-B982-AA066A59A25D.jpeg
    B2617F35-43AA-44C5-B982-AA066A59A25D.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
En sağlıklısı ayırmak olacak erkeği. Dişi tek başına bakabilir diye düşünüyorum. Yine de desteklemeniz gerekebilir süreçte. Kuşlarda kötü bir huy belli ki bu. Hiçbir takviye çözüm olmayacaktır :( Yolma sorunu için bir çözüm daha var ancak bebeklerin 14-15 güne gelmiş olması gerekiyor. Yuva içine besleyebileceği genişlikte bir ağ file takıp, dişiyi ve erkeği bebeklerden uzak tutması sağlanabilir.

En sağlıklısı ayırmak olacak erkeği. Dişi tek başına bakabilir diye düşünüyorum. Yine de desteklemeniz gerekebilir süreçte. Kuşlarda kötü bir huy belli ki bu. Hiçbir takviye çözüm olmayacaktır :( Yolma sorunu için bir çözüm daha var ancak bebeklerin 14-15 güne gelmiş olması gerekiyor. Yuva içine besleyebileceği genişlikte bir ağ file takıp, dişiyi ve erkeği bebeklerden uzak tutması sağlanabilir.
Valla delirttiler beni. Kuluçka bittiğinde geçmişti bu durum. Vitaminle falan alakalı değil eminim artık. Zaten haftada bir kez aminoasit ve mineral vermeye devam ediyorum. Pıtırın kötü bir huyu var, yuvadan çıkmasına izin vermiyor illa kendi yedirmek istiyor. Bunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Hayvanı ittire ittire yuvaya sokuyor. Ödüm kopuyor 3. kuluçkayı yaparlar diye. Ağ fileye bakayım bi ? Diğer yavruların yanına da alamam dişi olana kur yapıyor. Ona da kafes temin edeyim 1-2 gün içinde artık

İlk yavru 7, ikinci yavru 6 günlük oldu. Tüy yolmayı bıraktılar çok şükür. Geçen sefer gözleri 9 günlük açılmıştı yavruların bu kez 6’şar günlük açıldı. Yuvalık temizlerken elime almadan duramadım ? Beyaz yavru almayı çok istedi kardeşim (2. yavru kendi doğum gününde doğdu) ama ilki yine beyaz olmayacak o belli ?

Ekli dosyalar

• E5F2B2B0-4766-4DC3-BFA5-7EE41F661D19.jpeg
    E5F2B2B0-4766-4DC3-BFA5-7EE41F661D19.jpeg
    1,009.2 KB · Görüntüleme: 22
Eli iyi dezenfekte etmekte fayda var almadan önce. Birazda soğukken eller almamak lazım. Maşallah çok güzel görünüyorlar. El kontrolü daima gerekli bence bebeklerde anne baba izin veriyorsa.

Eli iyi dezenfekte etmekte fayda var almadan önce. Birazda soğukken eller almamak lazım. Maşallah çok güzel görünüyorlar. El kontrolü daima gerekli bence bebeklerde anne baba izin veriyorsa.
Ellerimi yıkamadan dokunmuyorum asla, yeni doğmuş bebek gibi bağışıklıkları düşük biliyorum ☺️ Çıtır izin veriyor o konuda bir sıkıntımız yok, yuvada sakince geri koymamı bekliyor. Geçen sefer evde tadilat olduğundan süreci belli bir zamana kadar yakından takip edememiştim. Bu yavruların dışkıları geçen sefer şaşırdığım (pankreasına bi şey mi oldu?!!! diye korktuğum) beyaz dışkı gibi değil. Yeşil yapıyorlar. Doğal işleyişi bu şekilde mi acaba?

Ellerimi yıkamadan dokunmuyorum asla, yeni doğmuş bebek gibi bağışıklıkları düşük biliyorum ☺️ Çıtır izin veriyor o konuda bir sıkıntımız yok, yuvada sakince geri koymamı bekliyor. Geçen sefer evde tadilat olduğundan süreci belli bir zamana kadar yakından takip edememiştim. Bu yavruların dışkıları geçen sefer şaşırdığım (pankreasına bi şey mi oldu?!!! diye korktuğum) beyaz dışkı gibi değil. Yeşil yapıyorlar. Doğal işleyişi bu şekilde mi acaba?
Bu evrede değişken dışkılıyorlar ancak genelde pankreas sorunu varmış gibi beyazımsı, kremsi dışkılar daha yoğun.

Geçen sefer ki gibi yavrular 15 günü doldurdu yolmaya başladılar. Kanatmışlar yavrunun sırtını ? Elle besleme maması alıp ayırsam mı ne yapsam, besleyebilir miyim bilmiyorum hayvan ağlıyor resmen arada. Biri 17 günlük biri 18. Kanatları yolmuyorlar sadece sırtlarını yoluyorlar

Ekli dosyalar

• 5729A89D-1F74-41DC-AC8D-C9B27DDF45DB.jpeg
    5729A89D-1F74-41DC-AC8D-C9B27DDF45DB.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 14
  • 63B9AE6E-FAC0-484D-8E47-01BDA09C2AAF.jpeg
    63B9AE6E-FAC0-484D-8E47-01BDA09C2AAF.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 16
tüh yaa :(
Bir daha eşlememek lazım bu çiftleri. Bu durumda bence müdahale etmeyin. Zaten epey yolmuş kuşları. Demek ki erkek kuş yolmuyor, dişi kuş bu eğilimde daha çok. Eğer ilgi gösterirse erkek kuşa besletilebilir.
Ben olsam süreci tamamlamalarını beklerdim. Hem ısı sağlamak gerekiyor hem de ek besin vermek lazım düzenli. Gelişimini yavaşlatacaktır bebeklerin elle besleme :(

tüh yaa :(
Bir daha eşlememek lazım bu çiftleri. Bu durumda bence müdahale etmeyin. Zaten epey yolmuş kuşları. Demek ki erkek kuş yolmuyor, dişi kuş bu eğilimde daha çok. Eğer ilgi gösterirse erkek kuşa besletilebilir.
Ben olsam süreci tamamlamalarını beklerdim. Hem ısı sağlamak gerekiyor hem de ek besin vermek lazım düzenli. Gelişimini yavaşlatacaktır bebeklerin elle besleme :(
Hocam zaten ikinci kuluçkayı istemiyordum biliyorsunuz. Yumurtaları almaya kıyamadım diye izin verdim ama pişmanım. Yavrular yuvadan atladığı an kaldıracağım yuvalığı. Kafes dibinde takılsınlar en azından müdahale edebilirim. Üçüncü kuluçka hazırlığına mı girdi o yüzden mi yine saldırmaya başladı anlamıyorum. Ama kesinlikle bir daha yavru besletmem bunlara. Erkek olan besleme yapıyor daha çok. Kursakları dolu oluyor ne baksam. Birbirlerine saldırmıyorlar bu kez. Bende elle beslersem ölebilirler diye korktum küçükler hala çünkü ?

15 gün boyunca elle beslemeniz gerekecek şu aşamada ayırırsanız. Çok uzun süre maalesef :(
Eğer şiddetli darbeler olmuyorsa ki görünürde yok, bence kalsın yavrular. Zaten yolabilecekleri tüm tüyleri yolmuşlar :(

15 gün boyunca elle beslemeniz gerekecek şu aşamada ayırırsanız. Çok uzun süre maalesef :(
Eğer şiddetli darbeler olmuyorsa ki görünürde yok, bence kalsın yavrular. Zaten yolabilecekleri tüm tüyleri yolmuşlar :(
İnşallah daha fazla zarar vermezler. Yinede danışayım dedim, teşekkür ederim ??

Tahmin ettiğim gibi 3. kuluçka hazırlığına girdiği için böyle yapmaya başlamış. Geçen seferki sürecin aynısını yaşıyoruz. Çiftleştiklerini gördüm bugün birkaç kez. Yumurtlamanın önüne geçemeyeceğim belli. Yumurtlarsa ve yumurtaları alıp yuvalığı çıkarırsam stres yapar mı çok? 3. kuluçkayı kaldıramaz artık bakışları bile değişti hali kalmadı. Kaldırsa bile ben yavru baktırmam artık..

Yumurtaları almak lazım, yapacak bir şey yok maalesef :(
Stres değil de kendilerini o moda hazırladıkları için bolca yem kusma benzeri şeyler, hafif uyuklama gözlemlenebilir kısa süre.

Yumurtaları almak lazım, yapacak bir şey yok maalesef :(
Stres değil de kendilerini o moda hazırladıkları için bolca yem kusma benzeri şeyler, hafif uyuklama gözlemlenebilir kısa süre.
Umarım yumurtlamaz, kalamar kemiği falan da tüketmiyor bu ara hiç nedense kaldıramaz diye korkuyorum. Küçücük kaldı. 10 gün daha sabretsin eski haline dönecek inşallah ??