Kalamar kemiği hakkında

Hakkı E.

Forum Sakini
Selam arkadaşlar, bir süredir merak ettiğim bir konu vardı. İnternette türkçe kaynaklarda pek bir cevap bulamadım.
Kuşlarımıza verdiğimiz kalamar kemiği canlıdan ayıklandığında beyaz formunda mı oluyor? Bir yakınım balık restoranında çalışıyor, ondan kalamar kemiği istedim. Getirdiği kemikler bildiğiniz şeffaf plastik gibi. Acaba bizim kullandığımız kemikler mürekkep balığının başka bir türünden mi geliyor?

Merhaba, mürekkep balığı kemiği daha önce hiç toplamadım ama kemikler beyaz olmuyor. Daha koyu, kremsi ya da kahvemsi tonlarda oluyor. Temizlendikten sonra kurutuyorlar ve satışa sunuluyor. Dediğiniz gibi başka bir tür ya da kurutulması gerekiyor olabilir.

Kalamar kemiği yerine yumurta kabuğuda kullanılabilir. Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu

Oyla 0
Kalamar kemiği canlıdan ayıklandığında şeffaf olur, kuruyunca beyaza döner. Siz o kemikleri güzel yıkayıp güneş alan bir yere koyun, kuruyunca bizim kullandığımız kemiklerle aynı olucaktır ;)

Birde @Doğanay Y. 'ın attığı videodaki gibi deniz kıyısından toplamayın sakın! Çünkü bu kemikler sünger gibi su çeker, yani o kıyıya vuran kemikler muhtemelen deniz suyu çekmiştir ve tuzludur. Artı steril edemezsiniz onları..

Ve petshoplarda açık olarak irili ufaklı kemikler satılır onlarıda almayın! Onlarda toplama kemiklerdir! Kapalı olarak satılan büyük boy kalamar kemiklerini alıp kullanın..

Oyla 0
Kalamar kemiği canlıdan ayıklandığında şeffaf olur, kuruyunca beyaza döner. Siz o kemikleri güzel yıkayıp güneş alan bir yere koyun, kuruyunca bizim kullandığımız kemiklerle aynı olucaktır ;)

Birde @Doğanay Y. 'ın attığı videodaki gibi deniz kıyısından toplamayın sakın! Çünkü bu kemikler sünger gibi su çeker, yani o kıyıya vuran kemikler muhtemelen deniz suyu çekmiştir ve tuzludur. Artı steril edemezsiniz onları..

Ve petshoplarda açık olarak irili ufaklı kemikler satılır onlarıda almayın! Onlarda toplama kemiklerdir! Kapalı olarak satılan büyük boy kalamar kemiklerini alıp kullanın..
Aynı fikirde değilim. Sterilize etmek çok basit bir şey. Onuda geçiyorum asıl sorun sanırım; Diyelim ki tuzu dediğiniz gibi kemik çekmiş. Dolayısıyla suyuda. Böyle dahi olsa zamanla şişme yapması lazım ve güneşe tekrar koyduğumuzda kemiğin ufaldığını görmemiz gerekirdi. Çünkü doğa bize buharlaşmayı gösteriyor :)
Paket tercih meselesi ama illa tek parça olması şart değil biz hep kalamar kemiklerini kilo hesabı alıyoruz söylediğiniz gibi olsa tuzun yarattığı ishal ve böbrek sorunlarından kuşlar telef olurdu.
Çoğu petshop böyle kemikler satar bunlar toplama olduğundan olmaz düzenleme veya taşıma sırasında ıskartaya çıkanlar olur. Yada sizin Söylediğiniz o büyük tek parça gibi çıkmadığı için ayırılanlar. Görselden başka bişey değil hocam hepsi aynı yani :)

Oyla 0
Aynı fikirde değilim. Sterilize etmek çok basit bir şey. Onuda geçiyorum asıl sorun sanırım; Diyelim ki tuzu dediğiniz gibi kemik çekmiş. Dolayısıyla suyuda. Böyle dahi olsa zamanla şişme yapması lazım ve güneşe tekrar koyduğumuzda kemiğin ufaldığını görmemiz gerekirdi. Çünkü doğa bize buharlaşmayı gösteriyor :)
Paket tercih meselesi ama illa tek parça olması şart değil biz hep kalamar kemiklerini kilo hesabı alıyoruz söylediğiniz gibi olsa tuzun yarattığı ishal ve böbrek sorunlarından kuşlar telef olurdu.
Çoğu petshop böyle kemikler satar bunlar toplama olduğundan olmaz düzenleme veya taşıma sırasında ıskartaya çıkanlar olur. Yada sizin Söylediğiniz o büyük tek parça gibi çıkmadığı için ayırılanlar. Görselden başka bişey değil hocam hepsi aynı yani :)

Şimdi şöyle kilo hesabı alınabilir tabiki. Kilo ile satılanları kastedmiyorum. Kilo ile satılanlara dikkat ederseniz hepsi aynı boydur. Buda özel olarak bu iş için hazırlanmış olduklarını gösteriyor. Yani balıkçılardan bu kemikler alınıp temizlenip kurutulur ve o şekilde satışa sunulur, çoğuda aynı boydur. Benim kastettiğim deniz kıyısından toplama olanlar küçük boy, orta boy, büyük boy hatta daha da farklı boylarda hepsi karışıktır. Bunlar toplama olduğu için zaten direk gözle belli olur pistirler.. Boylardan kastımda kırık olanlar değil. Elbette kırılabilir. Boylardan kastım bütün halde farklı boylar.

Mesela bizim buradaki petshopta ben denk geldim farklı farklı boylarda pis kemikler satıyordu. Kokusu bile farklı pis bir koku var kemiklerde. Halbuki balıkçılardan alınan kemikler mis gibi balık kokar rahatsız etmez kokusu. Çünkü kemik deniz suyu yememiş, deniz kıyısında pisliklere maruz kalmamış direk balıktan ayıklanıp yıkanıp kurutulmuştur. Bu yüzden balık kokusu dışında kötü bir koku almazsınız..

Tuzlu suyu çekme meselesi şöyle deniz kıyısına vuran kemikler zaten kuruyor ve suyu buharlaşıyor. Ama içeriğindeki deniz suyundan kalan tuz ve mikroplar kalır. Onlar buharlaşmaz. Bu toplama kemikleri sterilize etmekte hiç kolay değil. Kemiğin dışını sterilize edebilirsiniz ama içindeki tuzu ve mikropları yıkamayla falan sterilize edemezsiniz. Hadi diyelim yüksek ısıda fırınladınız bu sefer mikropları öldürdünüz tamam ama tuzu yine kalır ayrıştıramazsınız hiç bir şekilde..

Eğer bu kemiklerin nasıl sünger gibi suyu çektiğini görmek isterseniz çeşmenin altına tutun bir iki dakika bütün suyu nasıl çektiğini görüceksiniz..

Oyla 0

Böyle şeffaf görünce herhalde bunlar olmaz demiştim. Yarın güzelce bir güneşe koyayım iyice kurusunlar. Normalde yumurta kabuklarında kaynadıktan sonra fırınlama yapılıp iyice steril ediliyor. Aynı şekilde kemiklerde de yaparım. Yorumlarınız için teşekkür ederim

Oyla 0