Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,328
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kanarya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kanarya ve diğer papağan türlerinde öncelikle bilmemiz gereken hareketli ve canlı kuşlar olmalarıdır. Bu yüzden ilk dikkat etmemiz gereken şey kuşun hareketleri ve duruşudur. Bu özelliklere uygun bir kuşsa tüylerinin tam ve formunda olup olmadığına bakmak gerekir. Bana sorarsanız bundan sonrası iyi bir besleyici için zamanla olacak şeylerdir ama dilerseniz iyi gözlemle vasıflı bir kanarya almanız mümkün. Bunun için şu özelliklere dikkat etmeniz gerekir;

  • Kanarya sağlıklı görünmelidir.
  • Ötücü olmalı ve ötüşü güzel olmalıdır. Genelde bunu anlamak Petshoplarda güçtür.
  • Görünüm olarak canlı ve renkli olmalıdır.
  • Eğer üretim için düşünüyorsanız cinsiyet ve yaş açısından uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.
kanarya.jpg
Sağlıklı Kanarya ile sağlıksız Kanarya arasındaki fark kolayca anlaşılabilir. Sağlıklı bir Kanarya durgun olmaz. Yerinde pek durmaz, sürekli olarak hareket halindedir. Yeme içmesinde problem yoktur, ötücüdür. Bu gibi göstergeler, Kanarya almadan önce kontrol edilmesi gereken faktörlerden birkaçıdır. Almayı düşündüğünüz kanaryayı birkaç dakika göz hapsine almanızı tavsiye ederim :)

Bunun dışında, Kanarya alırken, tüylerini de kontrol etmek gerekir. Kanatlarının alt kısmı ve derisi aynı renkte olmalı, karın tüylerinin arası sarımtırak olmalıdır. Farklı renkler, Lekeler ve şişlikler mevcutsa büyük ihtimal sağlıksızdır.

:( Sağlıksız Bir Kanarya Nasıl Anlaşılır?

Hasta bir Kanarya, durgun ve hareketsiz olarak kafeste durur. Etrafına karşı duyarsız ve isteksizdir. Yem yemez ve karnında bulunan tüylerin altı koyudur. Buna benzer belirtiler gösteren Kanaryalar alınmamalıdır.

Kanarya alırken dikkat edilmesi gereken bir başka özellik ise Kanarya’nın yaşıdır. Kanaryaları yavruyken almak, evcilleştirmek için daha kolay olacağından, Kanarya’nın ayaklarını kontrol ederek yaşını öğrenin. Genç Kanaryaların ayakları pürüzsüz ve incedir. Ayakları mat, kabuklu ve pürüzlü olan Kanaryalar ise yaşlıdır. Kanaryaların yaşı ilerledikçe ayakları kalınlaşır, kaba bir görüntüye bürünür. Bunun yanında arka ayaklarının da uzadığı görülür.

Kanarya’nın sağlıklı olması dikkat edilecek en önemli unsurdur. Ötücü bir Kanarya’yı genç yaşta almak ise, Kanarya’yı eğitmek için daha uygun olacaktır.
 
Üst