iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
14,385
Çözümler
77
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Kanarya Cinsiyet Öğrenme
Kanaryalarınızın cinsiyet ayrımını bu konuyu okuduktan sonra yapabileceğinizi düşünüyorum. Bununla ilgili bir sıkıntınız yahut emin olmak istiyorsanız yeni bir konu açarak kanarya kuşunuz için cinsiyet ayrımı nasıl yapılır sorabilirsiniz.

Kanarya Cinsiyet Ayrımı
  • Yavru Kanarya Cinsiyet Ayrımı
Yavru kanaryaların dişi ve erkeklerinin ayırt edilmeleri zordur. Bariz olarak ayırt edilebilmesi için 8-10 aylık olmalıdır. Yavrular yuvada iken, dişi veya erkekliğini bazı farklar ile az çok anlamak mümkündür. Dişi yavru meraklıdır. Başını yuvadan dışarı çıkarır etrafı gözetler. Erkek yavru ise genellikle yuvanın içerisinde saklanır.
Dişi kanarya, çiftleşme zamanlarındaki kesik kesik ve boğazı şişmeksizin ötüşleri hariç, diğer zamanlarda ötmezler. Erkek kanarya ise ötücüdür. Yavru erkek kanaryalar ilk tüy değişiminden sonra 6 haftalık iken, sürekli ve değişik nağmelerle öter ve hatta bu ötüş yemini kendi kendine yemeğe başladığı zaman yani 24 günlük iken belli olabilir. Erkek kanaryaların gözleri yuvarlak, dişi kanaryaların ise hafif elips şeklindedir.
kanaryacinsiyet.png

Erkek kanarya Dişiye nazaran hareketleri daha canlıdır ve daha az ürkektir. Dişinin başı yassı ve daha küçüktür.

  • 7 ay üstü Kanaryalarda Cinsiyet Ayrımı
Bu yöntem daha kolay ve kanaryaların cinsiyetinden kesinlikle emin olmamızı sağlar.
Erkek kanaryanın karın tüyleri üflendiği zaman tüylerle kaplı bir çıkıntı “Erkeklik organı” görülür. İlk baharda erkek kanaryanın kıç kısmı daha sivrice ve karın hizasında aşağıya doğru sarkıktır. Dişi kanaryanın ise yuvarlakça ve vücudu boyunca düz devam eder ve açık renkli olur. Görselde olduğu gibi;
kanarya-cinsiyet-ayrimi.jpg
 
Üst Alt