Kanarya Kuşlarını Yarışmalara Hazırlama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,824
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kanarya Kuşlarını Yarışmalara Hazırlama
Yarışmaya katılmayı düşündüğümüz kuşları çok öncesinden belirler ve ona göre özel bir bakım kürü hazırlarız. Bu bakım süreci dahilinde yarışma esnasında sergileneceği için benzer show kafeslerinde duruş, alışma çalışmaları yapmak gerekiyor.
kanarya2.jpg
ŞOV KAFESİNE ALIŞTIRMAK

Öncelikle yeni yavruları şov kafeslerine alıştırmaya erkenden başlamalıdır. Böylece yavrular kafeslerini yadırgamazlar. Yavrular 4 veya 5 haftalık olunca yarışma kafesleri ile tanıştırılırlar. Bu zaman içerisinde kendilerine rahatlıkla bakabilecek güçte olmalılar.Yavruları büyüdükleri yerden şov kafeslerine koymak her zaman kolayca olmaz. Başlangıçta şov kafesi salmanın önüne konur. Böylece birbirine açık olan kapılardan yavru içeri girer ve çıkar. Şov kafesinin içindeki kaplara biraz yeşillik takarak yavrunun içeri girmesini sağlayabilirsiniz, böylece yeni donanımına alışır. Yavrunun salmadan şov kafesine girip çıkmasından birkaç gün sonra içerisinde yavru olan kafesi dikkatlice salmadan ayrın,tabii her iki kapının da kapalı olduğundan emin olun.Yavru kuşun içinde olduğu şov kafesini bir masanın üstüne koyun veya salmanın bulunduğu odaya yarım saat asılı olarak bırakın. Bu arada siz salmada ki işinizle ilgilenin.Yarım saat sonra kuşu salmaya geri salın,bunu birkaç gün deneyin.

Kuşlar şov kafeslerine alışık olabilirler, fakat onları taşıma çantalarına koymak kuşları sinirlendirebilir,buda başka bir yetiştirme özelliğidir.Kuşun kafesini taşıma çantasına koyun,kapağı kapatıp bahçede gezinti yapın,böyle bir eğitim kuşun şova daha rahat gidip korku ve sinirli olmasından arındıracaktır.
kanarya1-765x510.jpg
ŞOV KAFESİNDE SULUK
Genç kanaryalara şov kafeslerindeki suluklardan su içmeyi öğretmek çok önemlidir.Başlangıç olarak salmaya normal suluk takılır.Eski bir şov kafesi kapı kapıya bakacak şekilde takılır. Salmada ki suluk ise çıkarılır. Kuşu salmadan şov kafesine girip çıkmaya alıştırdıktan sonra şov kafesinin telleri arasına suluk koyunuz.Kuş salmadan kafese defalarca girip çıkmayı öğrendikçe, suluktan su içmeye başlayacaktır. Şov zamanı kendini en iyi şekilde gösterebilecek beceriye sahip olmuş olacaktır.
GÜVEN SAĞLAMAK
Bundan sonraki atılacak adım kafesi içindeki kuş ile birlikte yüz seviyesinde tutmak ve ona konuşmaktır,bu ona güven verecektir.Bu uygulamayı günde birkaç kez yaparsak şovda genç kuş kendini evinde hissedecektir.
En iyi uygulama,şov kafeslerini genç kuşlarla doldurup sergilemeyi öğretmektir.Bazıları öğretilmeden istenilen duruşu yapabilir. Bazen de ayakta durmaktansa tüneğin üzerine yatar. Çoğu kanaryacılar şov kafesinin kenarlarına karton koyarlar,böylece kuşların yukarıya bakması ile istenen pozisyona gelmesi teşvik edilmiş olur.

Tüneklerin özelliklerine dikkat etmek çok önemlidir. Eğer tünekler standartlara uygun değilse kuş üzerinde sabit durmakta zorlanacaktır. Pozisyonunu kaybedip belki de kuyruk veya kanadını aşağıya sarkıtacaktır. Başka bir deyişle parmaklarında kayganlık gelişebilir.Eğer tünekler Border’lerde hafifçe pürüzlendirilirse ve diğerlerinde köşelendirilirse çoğu kez bu problem giderilmiş olur.

Kafese jüri gibi davranın, bunun nedeni kuşu şov masasında olması gereken duruma alıştırmaktır. Her zaman şov kafeslerini çok dikkatli kaldırın,beklenmeyen ani hareketler kuşları kafes içinde ürkek yapabilir. Daha rahat ve iyi durması için kuşa lezzetli şeyler ikram edin.

ŞOV POTANSİYELİ İÇİN AYRIM
Kuşların 4/3 lük tüy dökümünde şov özelliğine uygun olanları seçer ve kafese iki tane koyarak,kafesi önüme doğru yerleştiririm. Alıntı Sedat Genç.

DURUŞ KANARYALARINDA EĞİTİM

Değerli arkadaşlar duruş göstermesi gereken ırkları besleyen arkadaşlar için en önemli dönemdeyiz Türkiye'de Yorkshire,Border,Norwich,fife gibi ırkları besleyen arkadaşlar bu dönemde en çok dikkat etmeniz gereken şey kuşların basık veya yatık kalmamaları ,ayak problemleri çekmemeleridir. Bunu önlemek için kuşları en az 1 metre uzunlugunda en az 50cm yükseklik ve genişliğinde salmalarda tutmalısınız tüneklerini az ve çeşitli şekillerde kullanmalısınız. Mesela 3 tünek kullandık ikisi 0.5-0.6 cm çapında diğeri 1.2 cm çapında olmalı tünekler arası mesafeler mümkün olduğunca aralı olmalı kuşların uçmaları sağlanmalıdır. Eğer yapabiliyorsanız Tüneğin birisi salıncak şeklinde olmalı kuş sallandıkça baldır adaleleri gelişmelidir. Eğer bu konulara dikkat ederseniz kuşlarınız tüyden çıkınca kafeste daha güzel duracak ve sizin göz zevkinizi dahada okşayacaktır. Zira ayakları üzerine çöken bir Norwich baldırlarını göstermeyen bir Border, yüksek durmayan bir Fife ve duruş gösteremeyen bir Yorkshire'in yarışmalarda şansı olmaz. Kolay gelsin Oğuz Özkaya Ant.

*İlgilenen arkadaşlara benim de geçenlerde bir dergide okuduğum ,bir şeyi iletmek isterim Yorkshire - Nord-süd hollender .yani uzun duruşlu kuşların suluklarını yüksek şekilde konmasının daha yararlı olduğu yazıyordu. Bence bu yemlikler içinde geçerli. Hayvan devamlı dik şekilde alışıp kalması için. Alıntı: Necdet Kara
 
Üst